W jaki sposób poznać, czy dawka hormonów jest dla mnie odpowiednia?

W jaki sposób poznać, czy dawka hormonów jest dla mnie odpowiednia?

Obrzmiałe, obolałe piersi.  Zatrzymana w organizmie woda. Nudności i wymioty. Obniżone libido. To sygnały świadczące o tym, że stosowana przez nas dawka hormonów jest źle dobrana. Czy kobiety, przyjmujące antykoncepcję, muszą mierzyć się ze skutkami ubocznymi?

Wśród kobiet wciąż jeszcze krąży mit na temat negatywnego wpływu antykoncepcji hormonalnej na zdrowie. Wiele pań twierdzi, że powoduje ona tycie, chorobę zakrzepową żył czy nadmierny porost włosów. Co zrobić, aby mieć pewność, że stosujemy odpowiednio dobraną – i bezpieczną dla naszego organizmu – antykoncepcję?

Po pierwsze – odwiedź ginekologa!

Początkiem drogi, do prawidłowo dobranej antykoncepcji, jest konsultacja z ginekologiem, podczas której lekarz wykona badanie, pozna nasz styl życia, ewentualną historię chorób czy nasze predyspozycje,
a  w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – zleci wykonanie dodatkowych badań. Współpraca na linii lekarz – pacjentka oraz szczere, otwarte komunikowanie swoich potrzeb to recepta na skuteczną
i  bezpieczną antykoncepcję.

Po drugie – obserwuj swój organizm!

Każda kobieta inaczej reaguje na hormony, co uzależnione jest między innymi od wieku, stanu zdrowia czy indywidualnych predyspozycji. Prawidłowo dobrana doustna antykoncepcja hormonalna, uwzględniająca indywidualne potrzeby kobiety, jej styl życia oraz ewentualne choroby, nie będzie powodować negatywnych skutków – wręcz przeciwnie! Dopasowana do organizmu wykaże szereg pozaantykoncepcyjnych właściwości. Okres adaptacji organizmu do stosowanej antykoncepcji wynosi 2-3 cykle. Jeśli po tym czasie wciąż nie będziemy czuły się dobrze, a niepokojące objawy nie ustąpią, to znak, że należy ponownie spotkać się z ginekologiem, który wspólnie z nami podejmie decyzję o  dalszej metodzie antykoncepcji.

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że stosowana antykoncepcja nam nie służy?

  • Obrzmiałe i obolałe piersi
  • Bóle głowy
  • Znacząco obniżony nastrój
  • Suchość pochwy
  • Plamienie
  • Spadek libido
  • Wzrost masy ciała

Nawet jeśli któreś z powyższych objawów wystąpią, to nie ma powodu do rezygnacji ze stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Ilość preparatów, dostępnych na rynku, w połączeniu z wiedzą lekarza oraz naszym zaangażowaniem sprawi, że wybierzemy formę antykoncepcji, dostosowaną do potrzeb naszego organizmu.

Po trzecie – masz wybór!

Czasy, kiedy dostępność preparatów antykoncepcyjnych na rynku ograniczała się do jednego produktu, zawierającego wysoką dawkę hormonów, już dawno minęły. Niestety, my-kobiety wciąż często nie mamy świadomości, że możemy decydować o swojej antykoncepcji i wybierać spośród wielu produktów, schematów przyjmowania, odmiennych dawek – a także i rodzaju hormonów, które mają rozmaity wpływ na nasz organizm. Współcześnie, bezpieczeństwo antykoncepcji zapewnia zmniejszona dawka hormonów, zawartych w tabletce, ale także indywidualizacja terapii, dostosowanej do organizmu kobiety. Warto rozmawiać z lekarzem o różnych możliwościach i wybrać optymalny dla nas schemat dawkowania.