W jaki sposób rozpoznać, czy stosowana przeze mnie antykoncepcja jest dla mnie odpowiednia?

W jaki sposób rozpoznać, czy stosowana przeze mnie antykoncepcja jest dla mnie odpowiednia?

Obolałe piersi, uczucie obrzmienia, obniżone libido, nudności i wymioty – to niektóre sygnały, mogące świadczyć o tym, że stosowana przez nas dawka hormonów, zawarta w tabletkach antykoncepcyjnych, jest dla nas nieodpowiednia. Czy kobiety, przyjmujące antykoncepcję, muszą mierzyć się z jej skutkami ubocznymi?

U kobiet rozważających przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych pojawia się obawa, dotycząca negatywnego wpływu antykoncepcji hormonalnej na zdrowie. Wiele pań twierdzi, że powoduje ona tycie, chorobę zakrzepową żył czy też znaczne obniżenie nastroju. Co zrobić, aby mieć pewność, że stosujemy odpowiednio dobraną – i bezpieczną dla naszego organizmu – antykoncepcję?

Po pierwsze – odwiedź ginekologa!

Początkiem drogi do prawidłowo dobranej antykoncepcji jest konsultacja z ginekologiem, podczas której lekarz wykona badanie, zapyta nas o to, jaki prowadzimy styl życia, jakie choroby występowały/występują w naszej rodzinie a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – zleci wykonanie dodatkowych badań. Współpraca na linii lekarz – pacjentka oraz szczere, otwarte komunikowanie swoich potrzeb, to recepta na skuteczną i bezpieczną antykoncepcję.

Po drugie – obserwuj swój organizm!

Każda kobieta inaczej reaguje na hormony, co uzależnione jest między innymi od wieku, stanu zdrowia czy indywidualnych predyspozycji. Prawidłowo dobrana doustna antykoncepcja hormonalna, uwzględniająca indywidualne potrzeby kobiety, jej styl życia oraz współistniejące choroby, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Odpowiednie dopasowanie do indywidualnych potrzeb naszego organizmu może uwzględniać szereg pozaantykoncepcyjnych właściwości. Okres adaptacji organizmu do zastosowanej antykoncepcji wynosi ok. 2-3 cykle. Jeśli po tym czasie wciąż nie będziemy czuły się dobrze, a niepokojące objawy – które pojawiły się po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji – nie ustąpią, to znak, że należy ponownie spotkać się z ginekologiem, który wspólnie z nami podejmie decyzję o  dalszej metodzie antykoncepcji.

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że stosowana antykoncepcja nam nie służy?

  • Obrzmiałe i obolałe piersi
  • Bóle głowy
  • Znacząco obniżony nastrój
  • Suchość pochwy
  • Plamienie
  • Spadek libido
  • Wzrost masy ciała

Nawet jeśli któreś z powyższych objawów wystąpią, to nie ma powodu do rezygnacji ze stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, spośród których doświadczony lekarz wybierze antykoncepcję najbardziej dostosowaną do potrzeb naszego organizmu.

Po trzecie – masz wybór!

Czasy, kiedy dostępność preparatów antykoncepcyjnych na rynku ograniczała się do jednego produktu, zawierającego wysoką dawkę hormonów, już dawno minęły. Niestety, my-kobiety wciąż często nie mamy świadomości, że wspólnie z ginekologiem możemy decydować o swojej antykoncepcji i wybierać najbardziej optymalną dla nas. Wyboru można dokonać spośród wielu produktów, schematów przyjmowania, odmiennych dawek – a także i rodzaju hormonów, które mają rozmaity wpływ na nasz organizm. Na bezpieczeństwo współczesnej antykoncepcji wpływa zmniejszona dawka hormonów, zawartych w tabletce, ale także indywidualizacja terapii, dostosowanej do organizmu kobiety. Warto rozmawiać z lekarzem o różnych możliwościach antykoncepcji i podczas wizyty ginekologicznej wybrać optymalny dla nas schemat dawkowania.