Są kobiety, które nie rozstają się z płaskim obuwiem i takie, które przez cały dzień biegają w wysokich szpilkach. Są panie, które w swojej szafie posiadają więcej sukienek, niż rok ma dni i takie, które zawsze wybierają ulubioną parę jeansów. Są dziewczyny, których ulubiony makijaż to „no make up” i takie, które nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez czerwonej szminki na ustach. Ile kobiet, tyle potrzeb. Ta sama zasada dotyczy również antykoncepcji.
Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji ultralekkiej?
Antykoncepcja ultralekka to tabletki antykoncepcyjne o najniższej dawce etynyloestradiolu (zawierają go 0,015 mg) i gestodenu (zawierają go 0,06 mg). Te tabletki o ultraniskiej dawce hormonów stosuje się w schemacie 24 + 4, co oznacza, że przez 24 dni przyjmuje się tabletki z dawką hormonów, a następnie przez ostatnie 4 dni zażywa się tzw. tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. Takie dawkowanie w systemie 24 + 4 sprzyja systematyczności w stosowaniu leku i pomaga w budowaniu nawyku codziennego, regularnego zażywania tabletek. To ważne, ponieważ dzięki temu możliwa jest lepsza kontrola cyklu. A co ze skutecznością antykoncepcji z niską dawką hormonów? Skuteczność antykoncepcji ultralekkiej jest porównywalna do innych tabletek, zawierających 0,03 mg EE+ 0,075 mg GSD. Indeks Pearla dla tej metody wynosi 0,24, co oznacza, że antykoncepcja z niską dawką hormonów skutecznie chroni przed niepożądaną ciążą.
Kto powinien rozważyć wybór antykoncepcji ultralekkiej?
Antykoncepcja ultralekka może być dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla młodych kobiet o wadze w normie (25-28 BMI), które rozpoczynają właśnie korzystanie z antykoncepcji hormonalnej i nie potrzebują wysokiej dodatkowej dawki hormonów. Kto jeszcze może skorzystać z antykoncepcji ultralekkiej? Lekarze zalecają antykoncepcję ultralekką kobietom, które dodatkowo:
Co warto wiedzieć o antykoncepcji uniwersalnej?
Antykoncepcja uniwersalna to określenie tabletek antykoncepcyjnych zawierających dawkę 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu. Tabletki uniwersalne stosuje się w schemacie 21 tabletek + 7 dni przerwy, w trakcie której występuje krwawienie. Skuteczność antykoncepcji uniwersalnej jest wysoka: wskaźnik Pearl’a wynosi 0,04.
Kto najchętniej korzysta z antykoncepcji uniwersalnej?
To dobra opcja zarówno dla kobiet rozpoczynających stosowanie antykoncepcji hormonalnej, jak i dla jej stałych użytkowniczek. Lekarze zalecają też pigułkę uniwersalną kobietom, które chciałyby zmienić dotychczas stosowaną antykoncepcję oraz pacjentkom, które chcą rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej i borykają się z następującymi problemami:
Jak wybrać tabletki antykoncepcyjne?
Pamiętaj, że najlepsza antykoncepcja to taka, która jest uszyta na miarę Twoich potrzeb. Nie zawsze to, co doskonale się sprawdza u Twojej przyjaciółki, będzie też najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. W tej kwestii warto zaufać swojemu ginekologowi. Umów się na wizytę, podczas której opowiesz o swoich potrzebach, wspólnie przeanalizujecie Twój styl życia, sprawdzicie Twój stan zdrowia, w razie potrzeby wykonacie dodatkowe badania i na tej podstawie wybierzecie najbardziej właściwe tabletki.