Czy młoda mama może stosować tabletki antykoncepcyjne?

Czy młoda mama może stosować tabletki antykoncepcyjne?

Wiele młodych mam chciałoby wrócić do regularnego życia seksualnego wkrótce po urodzeniu dziecka. Napotykają przy tym na pewną istotną przeszkodę: po porodzie wraca bowiem płodność, a tym samym ryzyko zajścia w kolejną ciążę. Dotyczy ono zwłaszcza pań, które nie karmią piersią: u nich owulacja pojawia się po ciąży znacznie szybciej niż u matek karmiących. Choć wiele kobiet planuje ciążę tak, by różnica wieku pomiędzy dziećmi była jak najmniejsza, to jednak spora grupa mając za sobą duży wysiłek, jakim był poród, nie jest jeszcze gotowa na kolejnego potomka. Będąc w takiej sytuacji każda z nas powinna zadbać o odpowiednio dobraną antykoncepcję, adekwatną do swoich potrzeb oraz aktualnego stanu zdrowia.

Metod antykoncepcji dostępnych na polskim rynku jest naprawdę wiele. Na tyle dużo, by każda kobieta mogła wybrać dla siebie najbardziej dogodną. Jeśli spojrzeć porównawczo na skuteczność środków antykoncepcyjnych, mierzoną wskaźnikiem Pearla, antykoncepcja hormonalna pozostaje wciąż jedną z tych najbardziej efektywnych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jednak antykoncepcja zawierająca hormony, więc nie powinna być stosowana bez konsultacji z lekarzem ginekologiem.

 

Najlepiej, jeśli antykoncepcja hormonalna będzie ściśle dopasowana do naszych potrzeb i uwzględni wiele czynników, takich jak choćby waga, ewentualne choroby czy sytuacja życiowa. Przebyta niedawno ciąża jest tu szczególnie istotna, ponieważ w okresie od zapłodnienia do rozwiązania, a także przez jakiś czas po porodzie, organizm kobiety przeżywa prawdziwą hormonalną huśtawkę. A zatem może się okazać, że tabletki przyjmowane dawniej (i dobrze tolerowane) teraz wywołają działania niepożądane. Lepiej więc nie wyciągać z szuflady dawnych pigułek, nawet jeśli wspominamy je dobrze i nawet, gdy został nam ich spory zapas. Dużo rozsądniejszym wyjściem jest konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie ewentualnych badań, które on zaleci, aby dobrać antykoncepcję „uszytą dla nas na miarę”.

 

Generalnie zakłada się, że antykoncepcję doustną można zastosować już między 21. a 28. dniem po porodzie albo w pierwszym dniu miesiączki, ale uwaga – dotyczy to wyłącznie kobiet, które nie karmią piersią. Matki karmiące mają pod tym względem więcej ograniczeń i lista metod antykoncepcji, z której mogą wybierać, będzie dla nich zawężona. Z antykoncepcji hormonalnej mogą stosować tylko pigułki jednoskładnikowe, które nie zawierają estrogenów. Estrogeny zawarte w antykoncepcji dwuskładnikowej mają niekorzystny wpływ na laktację (hamują działanie prolaktyny), więc pigułki z ich zawartością to już rozwiązanie skierowane do kobiet, które piersią nie karmią.

 

Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna zawiera odpowiedniki dwóch hormonów: estrogenu i progesteronu, ale stosuje się ją w kilka różnych schematów podawania, w zależności od zawartości hormonów w jej składzie. Będąc tuż po ciąży warto zapytać lekarza o jeden z wariantów antykoncepcji dwuskładnikowej – tzw. tabletkę ultraniską, którą charakteryzuje niska zawartość hormonów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności na poziomie 0,24 indeksu Pearla. To rozwiązanie jest często zalecane kobietom rozpoczynającym współżycie jako pierwsza antykoncepcja, a także osobom źle reagującym na inne środki hormonalne. Niższe dawki etynyloestradiolu i progestagenu w takiej ultraniskiej pigułce mogą pozytywnie wpływać na różne problemy związane z działaniem hormonów, np. zmniejszać bóle piersi czy brzucha. Antykoncepcja ultraniska redukuje też intensywność krwawienia z odstawienia. Ma przy tym dość łatwy schemat dawkowania, 24+4, co pozwala lepiej kontrolować cykl i sprzyja systematyczności stosowania.