Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed chorobami wenerycznymi?

Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed chorobami wenerycznymi?

Chociaż tabletki antykoncepcyjne skutecznie zabezpieczają kobietę przed nieplanowaną ciążą, to niestety nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To, czy seks będzie bezpieczny dla naszego zdrowia, w głównej mierze zależy od podjętych przez nas decyzji i zachowań seksualnych w łóżku.

Choroby weneryczne

Choroby weneryczne przenoszone są drogą płciową (nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, ale i seksu analnego czy oralnego). Ich przyczyną mogą być ryzykowne zachowania seksualne – np. przygodny seks z nowo poznaną osobą lub częsta zmiana partnerów. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę każda aktywna seksualnie osoba jest narażona na ewentualne zakażenie – nawet ta, która dopiero rozpoczęła współżycie np. z partnerem, mającym na swoim koncie bogate życie seksualne. Choroby weneryczne wymagają zazwyczaj długiego, trudnego leczenia, a niektóre z nich, np. AIDS – są nieuleczalne.

Do najczęstszych chorób wenerycznych zaliczamy:

  • AIDS – będące następstwem zakażenia wirusem HIV
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B, opryszczkę narządów rozrodczych, kłykciny kończyste – schorzenia wywołane wirusem
  • Wszawicę łonową – wywołaną przez pasożyta
  • Kandydozę pochwy i inne grzybice – wywołane przez grzyby

Większość chorób wenerycznych wiąże się z licznymi ciężkimi powikłaniami, m.in. niepłodnością, nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego czy nawet śmiercią. Choroby weneryczne wymagają długiego i uciążliwego leczenia, które może być skuteczne pod warunkiem wczesnego wykrycia schorzenia.

Jak można się zarazić?

Mitem, spotykanym wśród części społeczeństwa, jest przekonanie o tym, że zarazić można się wyłącznie podczas penetracji pochwowej. A to nieprawda! Do zakażenia może dojść m.in. także podczas:

  • Seksu oralnego
  • Seksu analnego
  • Używania tych samych gadżetów erotycznych, co osoba zarażona
  • Kontaktu z wydzielinami, krwią lub skórą nosiciela

Należy pamiętać, że do zakażenia wirusem HIV może dojść już podczas kontaktu z zakażoną krwią, spermą, wydzieliną z pochwy oraz ludzkim mlekiem. To  pokazuje,  że uważana za najskuteczniejszą ochronę prezerwatywa, w rzeczywistości nie zabezpiecza w 100%, ale jest w stanie zatrzymać znaczną część patogenów!

Bezpieczna przyjemność

Seks bez wątpienia jest fantastycznym przeżyciem, dającym wiele satysfakcji, ale uprawiany  bez odpowiedniego zabezpieczenia, może skutkować nieplanowaną ciążą lub zarażeniem się chorobą. Starajmy się unikać ryzykownych kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami – chwila uniesienia może mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje. I oczywiście – badajmy się regularnie! Odwiedzajmy ginekologa, który sprawdzi, czy w obrębie narządów płciowych nie występują niepokojące zmiany/wykwity, mogące świadczyć o chorobie lub zakażeniu. Ważne! Do lekarza powinny chodzić zarówno panie, jak i panowie – w przypadku zdrowia nikt nie ma taryfy ulgowej. Jeśli zmieniamy partnera, to może warto wspólnie wybrać się na badania, żeby chronić się przed groźnymi chorobami i mieć pewność, że seks będzie zdrową przyjemnością. Choroby weneryczne nadal w dużej mierze pozostają tematem tabu, dlatego rośnie liczba osób zakażonych.

I pamiętajcie  – większość chorób wenerycznych można wyleczyć, ale najpierw należy je wcześnie wykryć, żeby wdrożyć odpowiednie i skutecznie leczenie.

Na koniec powtórzymy: tabletki antykoncepcyjnie dobrze zabezpieczają nas przed nieplanowaną ciążą, ale nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli nie mamy stałego partnera, to warto pamiętać także o prezerwatywie, zwracając uwagę na to, czy nie ma na niej uszkodzeń mechanicznych i czy jest prawidłowo założona na penisa.