Jak prawidłowo przechowywać tabletki antykoncepcyjne?

Jak prawidłowo przechowywać tabletki antykoncepcyjne?

Czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na obniżenie skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych, dlatego bardzo ważne jest to, aby przechowywać je w odpowiedni – zalecany – sposób. Przed czym powinniśmy chronić pigułki antykoncepcyjne, aby zachowały swoją skuteczność?

Tabletki antykoncepcyjne to leki, których przechowywanie jest ściśle określone przez każdego producenta. Tabletki te, żeby zachowały swoje właściwości, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, opisanych w ulotce, dołączonej do opakowania leku. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, to możemy przyczynić się do obniżenia ich skuteczności.

Ulotka – to nie tylko papierek

Tabletka antykoncepcyjna składa się z substancji pomocniczych oraz substancji czynnych –  hormonów, które pod wpływem czynników zewnętrznych mogą wchodzić w różne reakcje. Producenci leków, przed dopuszczeniem ich  do sprzedaży, muszą przeprowadzić badania wpływu czynników zewnętrznych na skuteczność leków. Do czynników takich należą między innymi: promieniowanie UV, ekspozycja na słońce, wysokie lub niskie temperatury czy wilgotność. Przestrzeganie zaleceń producenta odnośnie warunków przechowywania leku jest bardzo ważne, ponieważ w przypadku ich zlekceważenia substancje czynne mogą zmienić swoje właściwości – co spowoduje, że lek – a w tym przypadku tabletka antykoncepcyjna – nie zadziała, a nawet może być niebezpieczna dla zdrowia.

Pamiętajmy o tym, żeby zachować ulotkę a lek przechowywać w oryginalnym opakowaniu. W przypadku, gdy będziemy miały jakąkolwiek wątpliwość, związaną z przyjmowaniem produktu leczniczego, to w każdej chwili będziemy mogły sprawdzić w ulotce, czy nie ma tam informacji na ten temat. Oczywiście większość ulotek dostępnych jest online, ale zawsze istnieje ryzyko, że internet nie zadziała – papierowa ulotka jest niezawodna.

Bądź terminowa

Trzeba pamiętać także o terminie ważności – pod żadnym pozorem nie powinniśmy przyjmować przeterminowanego leku, ponieważ nie tylko będzie on nieskuteczny, ale jednocześnie może wywołać zatrucie czy inne, niebezpieczne skutki uboczne. Jednocześnie nie bez znaczenia jest prawidłowa utylizacja produktów leczniczych. Nie wolno wrzucać ich do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. W większości aptek można bezpłatnie oddać przeterminowane leki – wówczas mamy gwarancję, że nie trafią one w niepowołane ręce i zostaną profesjonalnie zutylizowane. Jeszcze jedna kwestia – leków nie wolno zamrażać! Termin ważności to ściśle określona data przydatności, po przekroczeniu której absolutnie nie można stosować produktu leczniczego!

Miejsca optymalne

Miejsca, w których przechowywać będziemy produkty lecznicze, powinny być przede wszystkim niewidoczne i niedostępne dla dzieci! To bardzo ważne, bo substancje chemiczne, zawarte w lekach, mogą wywołać u dzieci groźne skutki uboczne. Optymalną temperaturą, dla większości leków (wyłączając te, które wymagają przechowywania w lodówce), jest ok. 15 – 25 stopni. Miejsce, w którym przechowywać będziemy tabletki, powinno być suche i nienasłonecznione. Dobrym pomysłem jest wysoko zawieszona szafka, w której będziemy trzymać naszą apteczkę. Leki należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach – unikniemy wówczas ryzyka pomylenia produktów leczniczych.

Pamiętajmy! Bezpieczne leki to takie, które pochodzą z apteki! Nie bierzmy tabletek antykoncepcyjnych od naszych koleżanek, mam, czy przyjaciółek, ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy były przechowywane w odpowiedni sposób!