Jak rozmawiać z ginekologiem o antykoncepcji?

Jak rozmawiać z ginekologiem o antykoncepcji?

Wizyta u ginekologa to pierwszy – niezbędny – etap przy wyborze odpowiedniej formy antykoncepcji. Lekarz, po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjentki,  jej potrzebami i oczekiwaniami względem antykoncepcji hormonalnej, może zaproponować tabletki, które będą skuteczne i dostosowane do potrzeb jej organizmu. Jak rozmawiać z ginekologiem? – przede wszystkim szczerze i bez tabu.

Sprawdź możliwości

Wybierając się na wizytę do ginekologa, warto wcześniej poczytać o antykoncepcji hormonalnej, żeby zorientować się, co oferuje nam współczesna medycyna. Oczywiście to lekarz zadecyduje, w porozumieniu z nami, jakie pigułki będą dla nas odpowiednie, ale znając różne ich rodzaje, będziemy mogły dopytać lekarza o konkretny rodzaj tabletek, a także różnice pomiędzy poszczególnymi formami antykoncepcji hormonalnej.

Pierwsza antykoncepcja? Rozmawiaj szczerze

Nie traktujmy wizyty u lekarza jako formalności, której celem jest tylko wypisanie recepty. Decydując się na antykoncepcję hormonalną musimy mieć na względzie to, że jest to lek, dlatego powinnyśmy podejść do tematu świadomie i odpowiedzialnie. Bardzo ważnym elementem wizyty u ginekologa, oprócz badania, jest wywiad lekarski, w trakcie którego lekarz sprawdzi stan naszego zdrowia, zapyta o choroby kobiet z naszej rodziny (przebyte choroby nowotworowe, takie jak m.in. rak piersi, macicy czy jajników). Ginekolog zapyta także o nasze choroby przewlekłe, występowanie zakrzepicy, datę ostatniej miesiączki, regularność menstruacji, nasz wiek oraz nałogi. Jeśli na stałe przyjmujemy jakieś leki – zgłośmy ten fakt lekarzowi. To bardzo ważne, ponieważ tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z niektórymi z nich, dlatego ta informacja będzie niezwykle cenna dla ginekologa, który uwzględni ją przy doborze pigułek.

Powiedz o swoich potrzebach

Oczekujesz od tabletek czegoś więcej niż tylko działanie antykoncepcyjne? Masz problem z trądzikiem o podłożu hormonalnym? Borykasz się z nadmiernym owłosieniem? Twoje miesiączki są obfite i towarzyszy im ból? Powiedz o tym swojemu lekarzowi. Ginekolog postara się uwzględnić Twoje potrzeby i dobrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne, które oprócz tego, że zabezpieczają przed nieplanowaną ciążą, posiadają również właściwości pozaantykoncepcyjne.

Pytaj!

O co zapytać lekarza? O każdą kwestię, która budzi Twoją wątpliwość. Przede wszystkim dopytaj o schemat dawkowania, skuteczność, przeciwwskazania, działania niepożądane oraz o to, jak może zareagować Twój organizm na tabletki antykoncepcyjne. Pamiętaj, że dla ginekologa nie ma tematów tabu – a każde intymne pytanie będzie jak najbardziej na miejscu. Ginekolog jest nie tylko po to, żeby dobrać odpowiednie dla Ciebie tabletki, ale zadbać o Twój komfort psychiczny podczas ich przyjmowania.

Dobrym sposobem na to, żeby nie zapomnieć o niczym, jest zanotowanie najważniejszych pytań na kartce czy zapisanie ich w telefonie. Ta prosta metoda da nam pewność, że niczego nie pominiemy i opuścimy gabinet nie tylko z receptą na odpowiednio dobrane dla nas tabletki, ale i z wystarczającą dawką wiedzy.

Nie wyrzucaj ulotki

Ulotka dołączona do opakowania tabletek zawiera istotne dla nas informacje. Nie zastąpi ona oczywiście ginekologa, ale jeśli zapomnimy zapytać o coś w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim, to wiele odpowiedzi znajdziemy właśnie w ulotce. Oczywiście w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, żeby je z nim skonsultować.

Pamiętaj, że od momentu rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej, powinnaś regularnie odwiedzać ginekologa. To wszystko po to, żeby lekarz wykonywał niezbędne badania, mające na celu monitorowanie i ochronę Twojego zdrowia oraz kobiecości.