Jaka tabletka dla zapominalskich?

Jaka tabletka dla zapominalskich?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wymaga systematyczności i regularności. Czy jest to więc dobra metoda antykoncepcyjna dla kobiet, które mają tendencję do zapominania o wszystkim? Tak! Istnieją tabletki, które w prosty sposób pomogą wyrobić w nas nawyk regularnego zażywania tabletek.

Tabletki placebo pomogą wypracować nawyk regularnego przyjmowania leku

Najpopularniejszym schematem dawkowania tabletek antykoncepcyjnych jest 21 + 7. Oznacza to, że przez 21 dni przyjmujemy tabletki z hormonami, a następnie robimy 7 dni przerwy w stosowaniu tabletek – w tym czasie powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia [1,2].

Ale! W Polsce dostępne są np. tabletki z ultraniską dawką hormonów, które mają inny schemat dawkowania – 24+4. Pigułki te przyjmuje się w sposób ciągły, bez robienia przerw pomiędzy opakowaniami. Pierwsze 24 tabletki zawierają ultraniską dawkę hormonów, a ostatnie 4 pigułki z blistra to tzw. tabletki placebo – bez hormonów. W trakcie przyjmowania tabletek placebo występuje krwawienie z odstawienia [1,2].

Taki schemat dawkowania, w którym codziennie przyjmujemy tabletkę (najpierw z hormonami, a następnie bez), wpływa na wypracowanie systematyczności w stosowaniu antykoncepcji doustnej. Schemat przyjmowania tabletek 24+4, ze względu na ciągłość w zażywaniu tabletek, zmniejsza ryzyko pominięcia pierwszej pigułki z nowego blistra.  Zdarza się to niekiedy po zrobieniu 7-dniowej przerwy w przypadku stosowania tabletek o schemacie dawkowania 21+7. Pierwsza pigułka z nowego blistra to właśnie ta tabletka, o której najczęściej zapominamy [2,4].

Badanie przeprowadzone w populacji ponad 3300 kobiet wykazało, że najczęściej pacjentki zapominają o przyjęciu ta­bletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu po przerwie 7­dniowej [3]. W tym okresie dochodzi do 42% epizodów od­stępstw od zalecanego schematu przyjmowania doustnej anty­koncepcji hormonalnej. [cyt. ref. 4, s. 197.]

Schemat przyjmowania tabletek 24+4, który wiąże się ze skróceniem przerwy pomiędzy kolejnymi cyklami, wpływa również na redukcję objawów, takich jak: nudności, bóle głowy, tkliwość piersi czy plamienia, często towarzyszących kobietom w trakcie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami pigułek [3].

Jeśli ginekolog zdecyduje, że odpowiedniejsze będą dla nas inne tabletki np. z wyższą dawką hormonów, o schemacie dawkowania 21+7, wówczas warto wypracować sobie metody, które pozwolą nam w inny sposób wyćwiczyć w sobie systematyczność w przyjmowaniu pigułek.

Jak pamiętać?

Systematyczność w przyjmowaniu tabletek jest niezwykle istotna dla ich skuteczności antykoncepcyjnej. Warto więc zadbać o różne „przypominajki”, które ułatwią nam pamiętanie o regularnym przyjęciu pigułki. Możemy zainstalować w telefonie lub innym urządzeniu elektronicznym aplikację, która będzie przypominała nam o konieczności zażycia tabletki. Równie dobrze sprawdzi się standardowy budzik w telefonie. Dla zwolenniczek tradycyjnych metod, dobrym rozwiązaniem będą fiszki – przyczepiane np. na lustrze, półce z kosmetykami czy lodówce.

Ważne jest również miejsce przechowywania tabletek – jeśli położymy je obok innych przedmiotów codziennego użytku, łatwiej nam będzie pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo przechowywać tabletki antykoncepcyjne, koniecznie zajrzyj do artykułu: https://antykoncepcjanamiare.pl/jak-prawidlowo-przechowywac-tabletki-antykoncepcyjne/

Dlaczego trzeba przyjmować tabletki regularnie?

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Podstawą jej skuteczności jest regularne przyjmowanie tabletek, dlatego każde pominięcie lub wydłużenie przerwy między kolejnymi tabletkami może spowodować zmniejszenie skuteczności antykoncepcyjnej.

A jeśli zdarzy Ci się nie przyjąć tabletki o stałej porze, skorzystaj z podpowiedzi: https://antykoncepcjanamiare.pl/antykoncepcja-szyta-na-miare/

Źródła:

  1. http://zdrowastrona.pl/artykul-swiatowy-dzien-antykoncepcji-ktora-antykoncepcja-jest-skuteczna-i-dla-kogo-2919.html
  2. https://antykoncepcjanamiare.pl/antykoncepcja-standardowa-czy-ultraniskodawkowa-rozmowa-z-prof-dr-hab-n-med-violetta-skrzypulec-plinta/
  3. https://www.forumginekologii.pl/artykul/zastosowanie-ultraniskodawkowej-antykoncepcji-z-gestodenem
  4. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące przyczyn braku skuteczności antykoncepcji hormonalnej: https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Przyczyny%20braku%20skuteczno%C5%9Bci%20antykoncepcji%20hormonalnej.pdf