Tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym – w czym mogą pomóc?

Tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym – w czym mogą pomóc?

Niektóre nowoczesne tabletki antykoncepcyjne nie tylko zabezpieczają przed nieplanowaną ciążą, ale także pozwalają rozwiązać kilka problemów o podłożu hormonalnym. I tak, zawarty w niektórych dwuskładnikowych pigułkach gestagen – octan chlormadinonu  działa antyandrogennie, przez co może korzystnie wpłynąć np. na wygląd skóry i stan włosów.

Czym są androgeny?

Androgeny to hormony płciowe, występujące zarówno u kobiet (w małych stężeniach), jak i u mężczyzn. Androgeny u mężczyzn odgrywają ważniejszą rolę – odpowiadają między innymi za rozwój i kształtowanie się męskich narządów płciowych, sylwetki, wpływają na rozwój tkanki mięśniowej, obniżony głos oraz występowanie typowego męskiego owłosienia na ciele. Androgeny są wytwarzane i wydzielane głównie przez nadnercza u obu płci oraz dodatkowo przez  jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet.

Nadmiar androgenów u kobiet powoduje zaburzenia, które mogą być zauważalne w ich wyglądzie. Hormony te prowadzą do zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych, co może skutkować nadmiernym łojotokiem, trądzikiem, przetłuszczaniem się włosów czy rogowaceniem skóry. U kobiet z wysokim stężeniem androgenów obserwuje się często obniżoną barwę głosu, a na ciele może pojawić się typowo męskie, nadmierne owłosienie – zwane hirsutyzmem.

Włosy, które występują naturalnie u kobiet na łydkach, udach, rękach, palcach stóp czy wokół brodawek są normalnym, fizjologicznym zjawiskiem i nie powinny budzić wątpliwości. Natomiast pojawienie się szorstkich, ciemnych i grubych włosów, w typowych dla mężczyzn miejscach, takich, jak: podbródek, górna warga, klatka piersiowa, kark, okolica lędźwiowa czy brzuch może świadczyć o hirsutyzmie.

W przypadku kobiecych problemów o podłożu androgenowym pomocne mogą okazać się  współczesne tabletki antykoncepcyjne.

Doustna antykoncepcja o działaniu antyandrogennym

W leczeniu zaburzeń o podłożu androgennym stosuje się m.in. dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne z estrogenami i gestagenami (np. octanem chlormadinonu, który jest pochodną naturalnego progesteronu).

Pigułki zawierające octan chlormadinonu (CMA) oraz niewielkie dawki etynyloestradiolu (EE), zmniejszają poziom wolnego testosteronu. Dzięki temu poprawia się wygląd skóry oraz włosów. W przypadku występowania nadmiernego owłosienia, mającego podłoże hormonalne, a nie genetyczne, tabletki pomagają w jego zmniejszeniu.

Dzięki właściwościom antyandrogennym, antykoncepcyjne tabletki hormonalne pomagają rozwiązać niektóre kobiece problemy natury estetycznej. Jednak żeby terapia była skuteczna i pozytywnie wpływała na kobiecy organizm, bardzo ważne jest prawidłowe dobranie pigułek przez lekarza, takich, które będą dostosowane do rodzaju problemów i stanu zdrowia pacjentki.