3 pytania o antykoncepcję ultralekką

3 pytania o antykoncepcję ultralekką

 Antykoncepcja ultralekka to nowy wariant antykoncepcji doustnej. Czy niższe dawki hormonów zmieniają skuteczność tabletek? W jaki sposób wpływają na nasz cykl i czy zmieniają samopoczucie? Odpowiedzi na te najczęściej zadawane pytania, mogą pomóc w rozwiązaniu dylematów związanych z tym rodzajem tabletek antykoncepcyjnych.

Czy obniżona dawka hormonów może wpłynąć na skuteczność antykoncepcji?

Faktem jest, że tabletka ultralekka zawiera mniejszą dawkę hormonów, niż standardowa tabletka antykoncepcyjna. Nie świadczy to jednak o niskiej skuteczności tej metody, wręcz przeciwnie. Wskaźnik Pearla, oznaczający liczbę ciąż występujących u 100 kobiet stosujących ten rodzaj antykoncepcji w ciągu roku, wynosi zaledwie 0,24. Tabletka antykoncepcyjna z niższymi dawkami etynyloestadriolu i progestagenu nie tylko zapewnia wysoką ochronę przed ciążą, ale również niesie ze sobą inne korzystne skutki, na przykład: zmniejszenie zbyt obfitych miesiączek i tym samym ograniczenie anemizowania się, wysokie bezpieczeństwo stosowania i bardzo dobrą tolerancję.

Czy podczas stosowania antykoncepcji ultralekkiej krwawienia będą występować normalnie?

Krwawienia z odstawienia, przy regularnym stosowaniu antykoncepcji ultralekkiej, pojawiają się po 24 dniu ich zażywania, w trakcie przyjmowania tzw. tabletek placebo. Badania dowodzą, że obfitość oraz liczba dni krwawienia jest mniejsza w miarę dłuższego stosowania tabletek. Mniejsza intensywność i długość krwawień może przyczynić się w konsekwencji do zmniejszenia ryzyka zapadalności na niedokrwistość. To dobra informacja dla anemiczek, dla których najlepsza antykoncepcja to taka, która pomaga im w ograniczeniu utrat krwi. Antykoncepcja ultralekka sprawia też, że krwawienia śródcykliczne ulegają ograniczeniu podczas kolejnych cyklów, warunkiem jest jednak ,,poprawne” zażywanie tabletek. Jeśli będziemy je zażywać o stałej porze i dbać o to, by nie pomijać żadnej dawki, to skuteczność antykoncepcji będzie zachowana. Warto pamiętać, że w ustabilizowaniu cyklu najważniejsza jest regularność w przyjmowaniu tabletek, nie tylko ze względu na nieprzewidziane plamienia lub obfite krwawienia, ale też po to, by nasz cykl nie uległ rozregulowaniu.

Jak organizm reaguje na antykoncepcję ultralekką?

Ze względu na niższe dawki hormonów, antykoncepcja ultralekka powoduje mniej niepożądanych skutków ubocznych. Wyniki badań udowadniają, że ból głowy, brzucha oraz piersi, które niekiedy dokuczają kobietom stosującym tabletki antykoncepcyjne, są znacząco zredukowane. Jeśli zmagamy się z typowymi skutkami ubocznymi przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, to warto wspólnie z ginekologiem rozważyć to, czy zmienić dotychczasowe leki antykoncepcyjne na antykoncepcję z ultraniską dawką hormonów.  U kobiet, które stosują antykoncepcję ultralekką, poprawie ulega też samopoczucie, wygląd cery, do tego nie wzrasta masa ciała oraz stabilizuje się cykl miesiączkowy. Powinnyśmy jednak pamiętać, że leki antykoncepcyjne, podobnie jak każdy inny rodzaj leków, niosą ze sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów. Dlatego w razie pojawienia się takich symptomów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa.