5 ciekawostek o antykoncepcji ultralekkiej, które warto znać

5 ciekawostek o antykoncepcji ultralekkiej, które warto znać

Antykoncepcja ultralekka jest w Polsce dostępna dopiero  od niedawna. Charakteryzuje się najniższą dawką hormonów, niezbędną do zapewnienia pełnej skuteczności antykoncepcyjnej oraz wygodnym schematem dawkowania. Sprawdź, czy wiesz o niej wszystko!

Skuteczność antykoncepcji ultralekkiej jest taka sama jak standardowej

Chociaż tabletka ultralekka zawiera mniejszą dawkę hormonów niż standardowa tabletka antykoncepcyjna, jej skuteczność jest bardzo podobna. Wskaźnik Pearla, oznaczający liczbę ciąż występujących u 100 kobiet stosujących ten rodzaj antykoncepcji w ciągu roku, wynosi zaledwie 0,24. Ultralekką antykoncepcję stosuje się w schemacie 24+4 (24 tabletki czynnie i 4 tabletki placebo) – przerwa w przyjmowaniu jest więc krótsza niż przy antykoncepcji standardowej (przyjmowanej w schemacie 21 tabletek czynnych +7 dni przerwy). Takie dawkowanie zapewnia stałe hamowanie wytwarzania LH i FSH (hormonów odpowiedzialnych za możliwość zajścia w ciąże), co blokuje owulację oraz wzrost dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Efektem jest mniejsze ryzyko nieplanowanej ciąży.

Antykoncepcja ultralekka skraca długość krwawienia i jego intensywność

Antykoncepcja z niską dawką hormonów ma znaczący wpływ na skrócenie długości trwania krwawienia z odstawienia. Przy pierwszym cyklu średnia długość wynosi 4,5 dnia – przy 6. cyklu ta długość skraca się do 2,5 dnia.Podnosi to nie tylko znacząco komfort funkcjonowania, lecz także zmniejsza zapadalność na niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Antykoncepcja z niską dawką hormonów nie tylko dla nastolatek

Antykoncepcja ultralekka przepisywana jest nie tylko młodym kobietom. Dla kogo jeszcze taka forma antykoncepcji będzie najlepsza? Przede wszystkim dla osób, którzy szukają antykoncepcji z najniższą dawką hormonów. Kobiet, które potrzebują zmiany dotychczas stosowanej antykoncepcji z powodu zbyt wysokiej dawki estrogenów (skutki uboczne, np. nudności, mastalgia, zatrzymywanie wody czy ból głowy), a także źle znoszą 7-dniową przerwę przy standardowej antykoncepcji. Kobiety dojrzałe, przed menopauzą, które nie potrzebują już wyższej dawki hormonów także mogą skonsultować z lekarzem przyjmowanie antykoncepcji ultralekkiej. Taka tabletka będzie również dobrym wyborem dla kobiet anemizujących się z powodu zbyt obfitych miesiączek.

Antykoncepcję ultralekką przyjmuje się w sposób ciągły (bez przerw w dawkowaniu)

Antykoncepcja ultralekka opiera się na schemacie dawkowania 24+4. Pierwsze 24 tabletki to tabletki z substancją czynną, zawierające niską dawkę hormonów. Ostatnie 4 tabletki z blistra to placebo – nie zawierają hormonów. W trakcie przyjmowania tabletek placebo występuje krwawienie z odstawienia. Taki schemat dawkowania wpływa na wypracowanie systematyczności w stosowaniu antykoncepcji doustnej (brak przerw w przyjmowaniu tabletek pozytywnie wpływa na kształtowanie nawyków) oraz przyczynia się do lepszej kontroli cyklu. Krótsza przerwa niż przy antykoncepcji standardowej wpływa również pozytywnie na utrzymanie stałego poziomu hormonów we krwi i zapewnia skuteczność antykoncepcyjną 0,24 (wskaźnik Pearla).

60 procent mniej plamień już w 2. cyklu stosowania

Plamienie śródcykliczne, mimo że uciążliwe, jest jednak częste przy rozpoczęciu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Przy antykoncepcji ultralekkiej częstotliwość plamienia zmniejsza się wraz z każdym cyklem. Już przy drugim cyklu stosowania tabletek z niską dawką hormonów liczba plamień śródcyklicznych zmniejsza się o prawie 60 procent.