5 dowodów na to, że pigułki mogą wpłynąć pozytywnie na Twoje życie seksualne

5 dowodów na to, że pigułki mogą wpłynąć pozytywnie na Twoje życie seksualne

Wokół antykoncepcji hormonalnej narosło przez lata wiele mitów. Jednym z nich jest błędne przekonanie o obniżeniu jakości życia seksualnego, jakie niesie za sobą przyjmowanie pigułek. Tego typu pogląd powtarzają często kobiety, które nigdy antykoncepcji hormonalnej nie stosowały lub najzwyczajniej w świecie miały ją źle dopasowaną. Pigułka bowiem to nie cukierek. Powinna być dobierana mądrze, na miarę naszych indywidualnych potrzeb, a wtedy da nam wiele satysfakcji. Jak pokazały badania wykonane w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”, aż 62 proc. kobiet uważa, że tabletki antykoncepcyjne wpływają pozytywnie na jakość życia seksualnego.

Poznajcie 5 powodów stojących murem za tą opinią:

  1. Wysoka skuteczność antykoncepcyjna

Na jakość życia seksualnego składa się wiele czynników i nie jest to wyłącznie tzw. „dopasowanie partnerów”. Udany seks w dużej mierze zależy od skuteczności stosowanej antykoncepcji. Współczesne kobiety, które chcą świadomie planować macierzyństwo, wymagają od antykoncepcji jak najwyższej ochrony przed nieplanowaną w danym momencie ciążą. Ochronę taką dają m.in. tabletki antykoncepcyjne i wspólnie z lekarzem każda z nas może dobrać odpowiednie dla siebie środki. Jednymi z częściej polecanych przez ginekologów są preparaty dwuskładnikowe, przyjmowane w schematach 21 tabletek + 7 dni przerwy lub 24 tabletki + 4 tabletki placebo. Mają one skuteczność na poziomie między 0,2 a 0,5 według wskaźnika Pearla, co plasuje je wśród najbardziej efektywnych dostępnych form antykoncepcji.

  1. Poczucie bezpieczeństwa i kontroli

Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”, ponad 60 proc. kobiet wskazuje poczucie bezpieczeństwa i kontroli jako czynniki o największym wpływie na udane życie seksualne. Ich zdaniem za obydwa odpowiada w dużym stopniu skuteczna antykoncepcja. Natomiast bezpieczeństwo zapewniane przez dobrze dobrane pigułki przekłada się bezpośrednio na odczuwalną chęć na współżycie: zrelaksowana i odprężona kobieta ma na seks większą ochotę.

  1. Lepszy wygląd

Nie jest tajemnicą, że antykoncepcja hormonalna wielu kobietom zapewnia też dodatkowe korzyści pozaantykoncepcyjne. Przyjmując np. pigułki dwuskładnikowe, w pakiecie dostajemy lepszy wygląd. Hormony zawarte w doustnych środkach antykoncepcyjnych (zwłaszcza w tych z chlormadinonem w składzie) poprawiają wygląd skóry i włosów, będą więc szczególnie doceniane przez panie, które wcześniej uskarżały się na problemy
z cerą o podłożu hormonalnym. W niektórych przypadkach pigułka pomaga zwalczyć dużo bardziej przykre dolegliwości, jak łojotok czy nadmierne owłosienie. Tak czy inaczej, wpływając na ładny wygląd, antykoncepcja podnosi naszą samoocenę, a to już prosty krok do większej satysfakcji z życia seksualnego.

  1. Lepsze samopoczucie

Wbrew licznym obiegowym opiniom antykoncepcja hormonalna często wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, pod warunkiem jednak, że jest odpowiednio dobrana. Poza oczywistym spokojem psychicznym, jakie daje poczucie bezpieczeństwa przy stosowaniu skutecznej antykoncepcji, przyjmując środki antykoncepcyjne możemy pożegnać się z kilkoma nieprzyjemnościami, takimi jak obfita i bolesna miesiączka, nieregularne krwawienia czy koszmarny PMS. Dobremu samopoczuciu sprzyja stosowanie tabletek dwuskładnikowych, także tych z ultraniską dawką hormonów. Skutecznie wpływają one na nasz nastrój, a największe zasługi mają na tym polu środki zawierające chlormadinon. To substancja będąca pochodną progesteronu, która intensyfikuje wydzielanie beta-endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia oraz innych substancji działających relaksująco i modulująco na nastrój.

 

  1. Większa spontaniczność

Lepsze samopoczucie, ładniejszy wygląd, pewność i kontrola, większy luz i spokój – wszystkie te czynniki stymulują spontaniczność w łóżku i zapewniają nieskrępowaną radość z seksu. Tu znowu ukłon w stronę wspomnianego chlormadinonu i endorfin. Czy jest to rozwiązanie także dla Ciebie – zapytaj swojego lekarza.