5 pytań o hormonalną antykoncepcję doustną

5 pytań o hormonalną antykoncepcję doustną

Antykoncepcja to temat bliski wielu kobietom. Warto znać swoje ciało, wiedzieć jak funkcjonuje i jak skutecznie możemy kontrolować swoją płodność. Jednak nawet stosując od dłuższego czasu tabletki antykoncepcyjne, nie zawsze wiemy wszystko na ich temat. Jakie podstawowe informacje na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej powinnyśmy poznać?

1. Jak działa tabletka antykoncepcyjna?

Sekret skuteczności antykoncepcyjnej w przypadku tabletek tkwi w zawartych w nich rodzajach hormonów, schemacie dawkowania i co najważniejsze, w systematyczności stosowania przez pacjentkę. W tradycyjnych, dwuskładnikowych tabletkach wykorzystuje się działanie dwóch hormonów: estrogenu i gestagenu. W różnych rodzajach tabletek występują one w różnych proporcjach. Ich odpowiednia kombinacja umożliwia kontrolę naszej płodności. Dzięki tym środkom hormonalnym proces wydzielania dwóch kobiecych hormonów – lutropiny i folitropiny – zostaje wstrzymany. W efekcie możliwe staje się zahamowanie jajeczkowania (owulacji), zagęszczenie śluzu szyjkowego (staje się nieprzepuszczalny dla plemników), obniżenie kurczliwości jajowodów i zastopowanie wzrostu błony śluzowej macicy (endometrium). Te wszystkie procesy uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka. Dodatkowo, estrogen zapobiega występowaniu plamieniom w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. W tzw. mini-pigułce znajduje się tylko jeden składnik hormonalny, czyli gestagen. Wspiera on zagęszczanie śluzu szyjkowego, co służy zatrzymaniu plemników i uniemożliwieniu zapłodnienia.

2. W jakim wieku można zacząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Stosowanie antykoncepcji zwykle wiąże się z rozpoczęciem współżycia, jednak niekiedy sięgamy po leki antykoncepcyjne już wcześniej, np. po to, aby poradzić sobie z bolesnymi miesiączkami czy wyregulować cykl. To kwestia bardzo indywidualna. Kobieta, która planuje rozpoczęcie stosowania doustnej antykoncepcji, powinna wybrać się na wizytę do ginekologa. Warto wówczas porozmawiać o doborze antykoncepcji „szytej na miarę”, czyli takiej, która będzie dopasowana do stylu życia i potrzeb kobiety oraz jej stanu zdrowia. To ginekolog wspólnie z Tobą zdecyduje, czy w danym wieku doustna antykoncepcja jest najbardziej korzystnym sposobem na zabezpieczenie przed ciążą i jakie tabletki warto wybrać. Warto wiedzieć, że najbezpieczniej jest rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych u dziewcząt, które już osiągnęły tzw. dojrzałość hormonalną. Jak się ją określa? Jej wskaźnikiem jest przejście, przez co najmniej trzy regularne cykle, w których wystąpiła owulacja (jajeczkowanie).

3. Kiedy należy przyjąć pierwszą tabletkę z blistra?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj tabletek antykoncepcyjnych zaleci ginekolog, moment rozpoczęcia stosowania pigułek jest taki sam – pierwszą tabletkę należy zażyć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Ważne, aby nie pomylić momentu rozpoczęcia menstruacji z tzw. plamieniami, które są bardziej skąpe niż miesiączka i pojawiają się niekiedy w trakcie cyklu.

4. Kiedy najlepiej jest zażywać tabletki?

Największe znaczenie dla skuteczności działania tego rodzaju antykoncepcji ma regularność stosowania. Dlatego należy wybrać dla siebie stałą porę i codziennie o danej godzinie sięgać po tabletkę. Lekarze zazwyczaj nie mają specyficznych zaleceń w kwestii pory przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie jest ważne, czy będą to godziny poranne, czy wieczór. Istotne, aby była to pora, o której zawsze będzie możliwe przyjęcie tabletki. Warto zadbać o to, by popić ją wodą, nie innymi płynami. W wyrobieniu nawyku systematycznego zażywania tabletek pomocne są też specjalne aplikacje i przypomnienia w smartfonach.

5. O czym może świadczyć brak krwawienia w przerwie między jednym a drugim opakowaniem tabletek antykoncepcyjnych?

Krwawienie, które występuje w przerwie pomiędzy zakończeniem jednego opakowania pigułek a rozpoczęciem kolejnego (lub podczas przyjmowania tabletek placebo), nazywane jest krwawieniem z odstawienia. Jego brak bywa jednym z często wymienianych działań niepożądanych, które można znaleźć w ulotkach informacyjnych dołączonych do tabletek antykoncepcyjnych. Brak krwawienia może niekiedy być efektem utrzymywania się stosunkowo wysokiego poziomu hormonów we krwi. Może też wskazywać na ryzyko zajścia w ciążę, dlatego jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogło dojść do zapłodnienia (np. z powodu pomijania tabletek, ich nieregularnego stosowania), warto się niezwłocznie skonsultować z lekarzem / ginekologiem.