5 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji doustnej

5 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji doustnej

Chociaż tabletka antykoncepcyjna to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji, to wciąż jednak krąży wokół niej wiele mitów. Zobacz, czy „pigułka” ma przed Tobą jakieś tajemnice!

Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powodują tycia

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na wzrost masy ciała to jeden z najpopularniejszych mitów krążących wokół antykoncepcji doustnej. W wielu badaniach klinicznych nie wykazano jednak istotnego zwiększenia masy ciała wśród kobiet zażywających pigułki antykoncepcyjne. Istnieją natomiast 2 inne czynniki, które mogą mieć pośredni wpływ na tycie przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych: zatrzymanie wody w organizmie oraz wzrost apetytu (występujący czasem przy tabletkach dwuskładnikowych). Takie efekty mogą pojawić się w pierwszych miesiącach stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Warto wtedy zmodyfikować swoją dietę (pić więcej wody, unikać produktów zawierających sód oraz cukry proste). Jeśli natomiast objawy nie ustają – należy poinformować o nich lekarza ginekologa, który doradzi inne tabletki. Każda tabletka antykoncepcyjna inaczej wpływa na różne osoby, dlatego nie należy się zniechęcać, tylko szukać idealnych dla nas – szytych na miarę naszych potrzeb.

Antykoncepcja z niską dawką hormonów w pełni zabezpiecza przed ciążą

Na rynku dostępnych jest coraz więcej tabletek antykoncepcyjnych z niską dawką hormonów. Od niedawna także z ultraniską, zawierającą 15 mikrogramów estrogenu. Niska dawka estrogenu nie obniża jednak skuteczności antykoncepcji ultralekkiej. Jest ona porównywalna do tabletek zawierających wyższą dawkę hormonów – ich indeks Pearla wynosi 0,24, co świadczy o tym, że to skuteczna metoda zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą. Działanie antykoncepcyjne jest w przypadku tych tabletek natychmiastowe w większości standardowych przypadków (gdy rozpoczyna się dopiero przyjmowanie tabletek lub zmienia z innych) – nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw. Zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w przypadku kobiet przechodzących z metody obejmującej podawanie wyłącznie 1 hormonu na antykoncepcję ultralekką lub rozpoczynających przyjmowanie tabletek później niż 28 dni po porodzie – ale tylko przez pierwszych 7 dni. Jest to więc jednak z najskuteczniejszych i najwygodniejszych metod antykoncepcji.

Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne

Wiele kobiet uważa, ze tabletki antykoncepcyjne można stosować tylko przez pewien czas, a następnie należy zrobić przerwę dla „regeneracji organizmu”. To kolejny bardzo rozpowszechniony mit na temat antykoncepcji doustnej. Długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest bezpieczne – pod warunkiem, że odbywa się pod kontrolą lekarza ginekologa. Nie zmniejsza się również jej skuteczność. Stosowanie tabletek przez wiele lat nie ma wpływu na trudności z zajściem w ciążę – po odstawieniu tabletek może pojawić się 3-miesięczny okres bezowulacyjny, jednak jest to indywidualne dla każdej kobiety. Antykoncepcję szytą na miarę możemy stosować bez obaw przez dłuższy czas. Wręcz niewskazane jest robienie przerw z uwagi na zmiany poziomu hormonów, do których nasz organizm musi się za każdym razem przystosować.

Tabletki antykoncepcyjne mogą stosować nawet nastolatki

Przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie ma ograniczeń wiekowych. Jednak najbezpieczniejszą dolną granicą jest moment, kiedy nastolatka osiąga tzw. dojrzałość hormonalną – tj. wystąpiły u niej co najmniej 3 regularne cykle z owulacją. Zaleca się jednak, aby nie rozpoczynać przyjmowania antykoncepcji hormonalnej wcześniej niż przed upływem 2 lat od wystąpienia 1. miesiączki. Przepisanie tabletek antykoncepcyjnych nastolatkom często wiąże się z leczeniem nieregularnych lub bolesnych miesiączek czy problemów z cerą – wykorzystuje się pozaantykoncepcyjne właściwości antykoncepcji hormonalnej. W przypadku młodych dziewcząt, z prawidłowym BMI, które nie mają dodatkowych potrzeb pozantykoncepcyjnych, doskonale sprawdzi się ultralekka antykoncepcja z niską dawką hormonów, które przyjmuje się w schemacie 24+4 (24 tabletki czynne i 4 tabletki placebo), co sprzyja wypracowaniu systematyczności w przyjmowaniu antykoncepcji doustnej.

Antykoncepcja hormonalna ma korzystny wpływ na zdrowie

Przed przepisaniem antykoncepcji hormonalnej, jak w przypadku każdego leku, lekarz powinien upewnić się, że pacjentka nie ma przeciwskazań do jej stosowania. Konieczne jest również pozostawanie pod opieką lekarza przez cały okres przyjmowania tabletek i zgłaszanie mu wszystkich niepokojących objawów. Jednak żadne badania kliniczne nie potwierdzają, że antykoncepcja hormonalna powoduje zachorowania na poważne choroby. Natomiast jeśli chodzi o wzrost ryzyka zachorowania na raka (co jest kolejnym mitem dotyczącym tabletek antykoncepcyjnych), to ostatnie wyniki badań szkockich naukowców nie tylko obalają ten mit, lecz także wskazują, że tabletki wpływają na obniżenie takiego ryzyka. Badania prowadzone przez 44 lata na grupie 46 000 kobiet potwierdziły, że kobiety, które stosowały ten rodzaj antykoncepcji są mniej narażone na zachorowanie na takie nowotwory, jak rak jelita grubego, rak trzonu macicy czy rak jajnika. Jednak największym odkryciem jest fakt, iż ochrona przed tymi nowotworami utrzymuje się przynajmniej przez 30 lat po zaprzestaniu przyjmowania pigułek.