7 najczęstszych błędów popełnianych podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych

7 najczęstszych błędów popełnianych podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Gdy sięgamy po doustną antykoncepcję hormonalną, to często oczekujemy od niej nie tylko komfortu stosowania, ale przede wszystkim – wysokiej skuteczności. Ta ostatnia właściwość – działanie antykoncepcyjne – w dużej mierze zależy od nas i naszych codziennych zachowań. Jeśli będziemy stosowały tabletki zgodnie z zaleceniami ginekologa, to pigułki bardzo dobrze zabezpieczą nas przed nieplanowaną ciążą. Są jednak pewne czynniki, które mogą spowodować, że skuteczność tabletek zostanie znacząco obniżona. Na co powinnyśmy uważać?

 1. Pominięcie tabletki

To najczęściej popełniany błąd przez kobiety, stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Skuteczność tabletek tkwi w ich systematycznym zażywaniu – każdego dnia. Pominięcie jednej tabletki nie powinno mieć negatywnych skutków, pod warunkiem, że postąpimy zgodnie z instrukcją, zawartą w ulotce dołączonej do opakowania tabletek (dlatego warto ją zatrzymać!). Jeśli od pominięcia pigułki nie minęło 12 godzin – powinnyśmy niezwłocznie zażyć pominiętą tabletkę z blistra, a kolejne przyjmować już o normalnej porze. W przypadku przerwy dłuższej niż 12 godzin, należy przede wszystkim zapoznać się z ulotką i postąpić zgodnie z zaleceniami w niej zawartymi. Pominięcie tabletki może skutkować zajściem w nieplanowaną ciążę.

 1. Nieregularne pory przyjmowania tabletki

Czy oprócz porannego alarmu, budzącego Cię do pracy, masz w telefonie ustawione przypomnienie o wzięciu tabletki antykoncepcyjnej? Jeśli nie, to warto o nim pomyśleć, ponieważ im bardziej restrykcyjnie przestrzegasz zażywania pigułek o stałej porze, bez odstępstw, tym większa ich skuteczność! Ustal porę, o której najłatwiej będzie Ci przyjąć pigułkę – rano lub wieczorem – i trzymaj się tego schematu, bo dzięki temu wyrobisz sobie nawyk regularnego przyjmowania tabletek. Systematyczność to podstawa!

 1. Przedłużanie przerw między opakowaniami

Przerwa pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek wynosi 7 dni (w przypadku tabletek o schemacie stosowania 21+7) lub 4 dni (przy stosowaniu tabletek o schemacie 24+4). To, o czym musimy bezwzględnie pamiętać, gdy chcemy zachować skuteczność antykoncepcyjną, to przyjęcie pierwszej tabletki z nowego opakowania, gdy tylko skończymy zalecaną przerwę. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas skuteczność antykoncepcyjna zostanie obniżona, a zbliżenia, do których doszło w trakcie przerwy pomiędzy opakowaniami, mogą skutkować zajściem w ciążę.

 1. Interakcje z innymi lekami

Tabletki antykoncepcyjne mogą wejść w interakcję z innymi produktami leczniczymi, które jednocześnie przyjmujemy. Żeby nie spowodować obniżenia skuteczności antykoncepcji, i nie wywołać reakcji niepożądanych, zawsze należy przeczytać ulotki leków, które przyjmujemy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – najlepiej skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Do grupy produktów leczniczych, na które należy uważać, stosując antykoncepcję hormonalną, należą:

 • Antybiotyki – zawierające substancję czynną tj.: amoksycylina, cyprofloksacyna, klindamycyna, tetracykliny, erytromycyna, kotrimoksazol
 • Paracetamol – stosowany w wysokich dawkach może obniżyć skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej
 • Niektóre leki przeciwpadaczkowe
 • Niektóre leki przeciwgrzybicze
 • Niektóre leki przeciwdepresyjne
 • Środki przeczyszczające
 • Węgiel aktywny – posiada właściwości wchłaniające, dlatego po jego zażyciu należy odczekać kilka godzin, zanim zażyjemy tabletkę antykoncepcyjną
 • Suplementy diety: Witamina C oraz Chrom
 1. Zioła obniżające skuteczność

Zioła i tabletki antykoncepcyjne to nienajlepsze połączenie. Szczególnie, gdy w naszej apteczce znajdują się m.in. dzięgiel chiński, pluskwica groniasta, senes czy popularny dziurawiec, ale także tabletki uspokajające, których głównymi składnikami często są właśnie zioła. Jeśli stosujemy na co dzień jakiekolwiek naturalne preparaty, to koniecznie musimy o tym powiedzieć ginekologowi. Lekarz będzie mógł ocenić, czy połączenie ich z doustną antykoncepcją hormonalną może skutkować wystąpieniem niepożądanych interakcji oraz obniżeniem skuteczności działania pigułek. Pamiętajcie o tym, wybierając się do ginekologia na wizytę „antykoncepcyjną”.

 1. Sok z grejpfruta

Czy zdarzyło Wam się kiedyś popić tabletkę antykoncepcyjną sokiem z grejpfruta? Wiedziałyście o tym, że może on obniżyć skuteczność pigułek? To niestety fakt. Sok z tego owocu wpływa na metabolizm estrogenów – hormonów, będących składnikiem tabletek, i może spowodować opóźnienie we wchłonięciu się substancji czynnych. W efekcie – niepozorna szklanka soku doprowadzi do obniżenia skuteczności tabletki i zwiększenia ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę. Warto wiedzieć, że sok z grejpfrutów może wejść w interakcję również z innymi lekami, dlatego najlepiej – i najbezpieczniej – jest popijać leki wodą, ponieważ mamy wtedy pewność, że nie wystąpią niepożądane interakcje.

 1. Biegunka i wymioty

Zatrucie pokarmowe, podczas którego występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, może przyczynić się do obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Czas wchłaniania się pigułki po jej zażyciu to ok. 3-4 godziny, więc jeśli przed jego upływem wystąpią wymioty lub biegunka, to istnieje ryzyko, że hormony nie zdążyły się wchłonąć i skuteczność antykoncepcyjna została obniżona. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie przyjąć kolejną tabletkę z blistra, aby zachować prawidłowe działanie tabletek.