7 wskazówek, które podpowiedzą Ci, czy antykoncepcja ultralekka jest dla Ciebie

7 wskazówek, które podpowiedzą Ci, czy antykoncepcja ultralekka jest dla Ciebie

Słyszałaś o antykoncepcji z ultraniską dawką hormonów i zastanawiasz się, czy takie tabletki są dla Ciebie? Przede wszystkim – skonsultuj to ze swoim lekarzem ginekologiem. Ale mamy też parę wskazówek, które mogą Ci pomóc.

  1. Rozpoczynasz stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja ultralekka może być dobrym rozwiązaniem dla młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej i jednocześnie nie potrzebują wysokiej dawki hormonów.

  1. Źle się czujesz po obecnie stosowanej antykoncepcji

Nasz organizm przystosowuje się do tabletek antykoncepcyjnych przez ok. 3 miesiące, ale ten okres może przedłużyć się nawet do 6 miesięcy. W tym czasie mogą pojawić się pewne problemy związane z nowym poziomem hormonów w naszym organizmie. Najczęstsze dolegliwości to np. plamienia śródcykliczne, problemy gastryczne czy zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli te objawy nie ustąpią po 6 miesiącach, należy poinformować o tym ginekologa i zmienić tabletki na inne. Zastanów się nad antykoncepcją ultralekką zwłaszcza jeśli odczuwasz bóle głowy, nudności, bóle brzucha, doświadczasz zatrzymania wody w organizmie lub tyjesz.

  1. Szukasz tabletek z najniższą dawką hormonów

Jeśli z różnych powodów szukasz antykoncepcji z możliwie najniższą dawką hormonów – zastanów się nad tą ultralekką. Antykoncepcja ultralekka to tabletki o najniższej dawce etynyloestradiolu (zawierają go 0,015 mg) i gestodenu (zawierają go 0,06 mg). Chociaż zawiera ona mniejszą dawkę hormonów niż standardowa tabletka antykoncepcyjna, jej skuteczność jest bardzo podobna.

  1. 7-dniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek źle na Ciebie wpływa

Jeśli czujesz się źle w czasie 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu standardowych tabletek, pomyśl o antykoncepcji ultralekkiej. Przyjmuje się ją w schemacie dawkowania 24+4 (przez ostatnie 4 dni przyjmowane są tzw. tabletki placebo). Krótsza przerwa niż przy antykoncepcji standardowej wpływa pozytywnie na utrzymanie stałego poziomu hormonów we krwi i lepsze samopoczucie.

  1. Chcesz wypracować systematyczność w przyjmowaniu tabletek

Antykoncepcja ultralekka może być dla Ciebie, jeśli obawiasz się, że 7-dniowa przerwa w stosowaniu standardowej antykoncepcji hormonalnej może źle wpływać na Twoją systematyczność w przyjmowaniu tabletek. Tabletki z ultraniską dawką hormonów przyjmuje się w schemacie 24 + 4 – 24 tabletki czynne i 4 placebo. Dzięki temu nie ma przerw w przyjmowaniu pigułek, co sprzyja systematyczności i pomaga w budowaniu nawyku codziennego, regularnego zażywania tabletek.

 

  1. Masz problem ze zbyt obfitymi i długimi miesiączkami

Badania dowodzą, że obfitość oraz liczba dni krwawienia jest mniejsza w miarę dłuższego stosowania tabletek z ultraniską dawką hormonów. Mniejsza intensywność i długość krwawień może przyczynić się w konsekwencji do zmniejszenia ryzyka zapadalności na niedokrwistość. To dobra informacja dla anemiczek, dla których najlepsza antykoncepcja to taka, która pomaga im w ograniczeniu utraty krwi.

  1. Jesteś przed menopauzą

Jeśli jesteś w okresie przedmenopauzalnym musisz mieć świadomość, że zajście w ciążę jest teraz trudniejsze niż wcześniej, ale nie niemożliwe. Antykoncepcja ultralekka będzie w tym momencie dobrym rozwiązaniem. Tabletki z ultraniską dawką hormonów są wskazane dla kobiet przed menopauzą z uwagi na bardzo dobry profil bezpieczeństwa tych środków oraz fakt, że w wieku okołomenopauzalnym nie potrzebujemy wysokich dawek hormonów.