Abc Antykoncepcji

Najnowsze artykuły:

Skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej a inne leki

Skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej a inne leki

Czy skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej może zostać obniżona przez przyjmowanie innych leków? Odpowiedź brzmi – tak. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, jakie grupy lek ...

Czytaj więcej
Rozpoczynam stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych – kiedy powinnam przyjąć pierwszą tabletkę?

Rozpoczynam stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych – kiedy powinnam przyjąć pierwszą tabletkę?

Czy mogę przyjąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną w dowolnym dniu cyklu? Od której tabletki powinnam rozpocząć opakowanie? Kiedy po raz pierwszy zaczynamy stosowanie doustnej ant ...

Czytaj więcej
Test ciążowy a tabletki antykoncepcyjne – kiedy warto go wykonać?

Test ciążowy a tabletki antykoncepcyjne – kiedy warto go wykonać?

Choć tabletki antykoncepcyjne są jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży, to trzeba pamiętać, że nie istnieje sposób, który dawałaby 100% zabezpieczenie. ...

Czytaj więcej
Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed chorobami wenerycznymi?

Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed chorobami wenerycznymi?

Chociaż tabletki antykoncepcyjne skutecznie zabezpieczają kobietę przed nieplanowaną ciążą, to niestety nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To, czy seks będ ...

Czytaj więcej
Stosunek przerywany przy tabletkach antykoncepcyjnych – czy to konieczne?

Stosunek przerywany przy tabletkach antykoncepcyjnych – czy to konieczne?

Akcja – przerwa. Akcja – przerwa. Akcja – przerwa, czyli stosunek przerywany, który niestety wciąż postrzegany jest przez wiele par, jako skuteczna metoda zapobiegania nieplanowane ...

Czytaj więcej
Antykoncepcyjny Q&A, czyli o co najczęściej pytają kobiety?

Antykoncepcyjny Q&A, czyli o co najczęściej pytają kobiety?

  1. Czy dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne dają kobiecie komfort, polegający na  antykoncepcyj ...

Czytaj więcej
Jak prawidłowo przechowywać tabletki antykoncepcyjne?

Jak prawidłowo przechowywać tabletki antykoncepcyjne?

Czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na obniżenie skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych, dlatego bardzo ważne jest to, aby przechowywać je w odpowiedni – zalecany – ...

Czytaj więcej
W jakim celu stosuje się tabletki placebo w antykoncepcji hormonalnej?

W jakim celu stosuje się tabletki placebo w antykoncepcji hormonalnej?

Niektóre opakowania tabletek antykoncepcyjnych zawierają dwa typy pigułek – tabletki zawierające substancję czynną (z dawką hormonów) oraz tak zwane tabletki placebo. Wiemy, jaka ...

Czytaj więcej
Czy dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Czy dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Ale czy chronią nas od razu? W którym momencie rozpoczyna się ich działanie antykoncepc ...

Czytaj więcej
5 pytań o hormonalną antykoncepcję doustną

5 pytań o hormonalną antykoncepcję doustną

Antykoncepcja to temat bliski wielu kobietom. Warto znać swoje ciało, wiedzieć jak funkcjonuje i jak skutecznie możemy kontrolować swoją płodność. Jednak nawet stosując od dłużs ...

Czytaj więcej

Słownik antykoncepcji:

Czyli zespół nabytego niedoboru odporności. To poważna i nieuleczalna choroba, którą wywołuje HIV. Wirusem tym można zarazić się przez kontakt z krwią lub błoną śluzową osoby zakażonej, np. podczas stosunku płciowego, transfuzji krwi oraz zabiegów chirurgicznych lub stomatologicznych. AIDS należy do grupy wirusowych chorób wenerycznych.
Zestaw środków i metod mających na celu kontrolowanie płodności. Współcześnie dostępnych jest kilkanaście metod zapobiegania ciąży, np. tabletki antykoncepcyjne, plastry hormonalne, zastrzyki, prezerwatywy, wkładki domaciczne czy sterylizacja.
Metoda antykoncepcji polegająca na stworzeniu bariery wewnątrz pochwy przed przedostaniem się plemników do dróg rodnych w sposób mechaniczny lub przy pomocy hormonów.
Jedna z metod antykoncepcji, występująca w formie tabletek hormonalnych stosowanych doustnie. Syntetyczne hormony przyjmowane w postaci pigułek, blokują uwalnianie hormonów naturalnych odpowiedzialnych za dojrzewanie komórek jajowych i owulację.
Jedna z metod zapobiegania ciąży polegająca na dostarczaniu przez skórę kobiety hormonów hamujących owulację oraz utrudniających przedostawanie się plemników do jamy macicy. Antykoncepcja transdermalna ma formę plastrów, naklejanych raz w tygodniu przez 3 kolejne tygodnie.
Doustna antykoncepcja zawierająca obniżone dawki hormonów – etynyloestradiolu (estrogenu) i progestagenu, niezbędne do zapewnienia pełnej skuteczności. To rodzaj tabletek antykoncepcyjnych charakteryzujących się bardzo dobrą tolerancją. Niska dawka hormonów dodatkowo może sprzyjać ograniczeniu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, przeznaczonych na jeden cykl (1 miesiąc). Aby pomóc w kontroli przyjmowania tabletek, blister zawiera oznaczenia w postaci dni miesiąca lub strzałek.
Choroby zwane także wenerycznymi, wywoływane przez wirusy lub pasożyty. Chorobami tymi można się zarazić przez kontakt płciowy z osobą zakażoną.
Jest to cykl menstruacyjny, w czasie którego nie dochodzi do owulacji, czyli do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej do jajowodu. W czasie takiego cyklu kobieta nie może zajść w ciążę. U zdrowej kobiety cykl bezowulacyjny może pojawić się 1-2 razy w roku, a jeżeli występuje częściej, konieczna może być wizyta u specjalisty.
Jest to jeden z mechanicznych środków antykoncepcyjnych wielokrotnego użytku, zwany także „kapturkiem dopochwowym”. Wyglądem przypomina kilkucentymetrowy (do 5 cm) krążek zbudowany z cienkiej gumy.Stosowany jest wyłącznie przez kobiety po konsultacji z ginekologiem w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru.
To czas w cyklu menstruacyjnym, w którym może dojść do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej. Zazwyczaj okresem płodnym nazywa się kilka dni przed owulacją (ok. 4-5) i kilka dni po owulacji (ok. 2-3) z uwagi na dłuższą żywotność plemników w ciele kobiety.
To okres obejmujący czas od chwili obumarcia komórki jajowej do wystąpienia miesiączki. Ten okres jest stały i trwa zazwyczaj ok. 13-14 dni. Umiejętność określania dni niepłodnym umożliwia ustalenie, w którym dniu może wystąpić owulacja.
Wybór najbardziej właściwej metody antykoncepcji i preparatu antykoncepcyjnego. Dobór antykoncepcji powinien uwzględniać potrzeby pacjentki i być dokonany w konsultacji z lekarzem ginekologiem. Wywiad lekarski pozwala na wybór odpowiedniej metody antykoncepcji, dostosowanej do oczekiwań, stylu życia, wieku i zdrowia pacjentki. Warto też uwzględnić wyniki podstawowych badań ginekologicznych i cytologicznych.
To pojęcie dotyczące tabletek antykoncepcyjnych. Oznacza dzień, w którym zostaje przyjęta pierwsza tabletka z nowego blistra.
Błona śluzowa macicy. Złuszcza się co miesiąc w czasie menstruacji. Jest wrażliwa na zmiany hormonalne, ponieważ to dzięki hormonom może dojść do jej złuszczenia i wydalenia w czasie menstruacji. U zdrowych miesiączkujących kobiet grubość endometrium wynosi ok. 10 mm.
Grupa żeńskich hormonów płciowych, produkowanych w jajnikach. Odpowiada za m.in. regulację cyklu menstruacyjnego. Niedobór może wpływać na trudności z zajściem w ciążę.
Hormon wykazujący się wysoką skutecznością antykoncepcyjną, która jest wynikiem efektywnego hamowania owulacji i wpływu na endometrium. To jeden z najpopularniejszych składników tabletek antykoncepcyjnych na rynku. Jest dobrze tolerowany i korzystnie wpływa na cykl krwawień.
Jedna z hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Działanie zastrzyku wiąże się z zapobieganiem owulacji. Zastrzyk z progestagenem aplikuje lekarz domięśniowo. Kolejny zastrzyk należy podać po 3 miesiącach od poprzedniej iniekcji.
Jedna z hormonalnych długoterminowych metod antykoncepcji. Implant działa do kilku lat. Wyglądem przypomina zapałkę (to cienki pręcik o długości ok. 4 cm). Wszczepiany jest pod skórępo wewnętrznej stronie ramienia. Do zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Nie zawiera estrogenu. Implant jest niewidoczny, ale wyczuwalny przy dotyku.
To pojęcie używane w antykoncepcji hormonalnej. Jest to krwawienie spowodowane spadkiem stężenia hormonów. Występuje po skończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych z danego blistra.
Popęd seksualny lub popęd płciowy,zwyczajowo nazywany „ochotą na seks”. Libido zależne jest od wielu czynników i nie jest stałe (może być wyższe lub niższe). Wyrażenie wprowadził Zygmunt Freud na określenie chęci życia, tworzenia i realizowania się (nie tylko w dziedzinie seksu).
Inaczej miesiączka lub okres. Menstruacja to krwawienie z dróg rodnych kobiety związane ze zmianami w poziomie stężenia poszczególnych hormonów w organizmie. Pojawia się co miesiąc – stąd pochodzi zwyczajowa nazwa. Miesiączka polega na usuwaniu wraz z krwią złuszczonej błony śluzowej macicy. Krwawienie miesięczne jest pierwszym etapem cyklu miesiączkowego. Cykl menstruacyjny występuje u kobiet dojrzałych płciowo. Pierwsza miesiączka pojawia się ok. 12-15 roku życia, a ostatnia ok. 50–55 roku życia.
Czyli jajeczkowanie. Jest to proces, który zachodzi wyłącznie w organizmie kobiety i polega na uwolnieniu do jajowodu komórki jajowej, która może zostać zapłodniona po połączeniu z plemnikiem. To czas, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po współżyciu jest największe. Występuje zazwyczaj ok. 14 dni przed kolejnym krwawieniem, ale czas wystąpienia owulacji może być różny dla wielu kobiet.
Jedna z hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Pierścień jest bezbarwny i elastyczny, jego średnica wynosi ok. 5 cm. Pierścień umieszcza się w pochwie w pierwszym dniu cyklu i usuwa po 3 tygodniach. Jego działanie polega na ciągłym i stopniowym uwalnianiu hormonów: progestagenu i estrogenu, które przenikają do krwioobiegu i hamują owulację.
Nieregularne krwawienia w trakcie cyklu, występujące podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich stosowania. Jeśli plamienia nie ustępują po okresie adaptacyjnym (około 3 cykle), należy skonsultować się z lekarzem.
Sytuacja, w której użytkowniczka tabletek antykoncepcyjnych nie przyjęła jednej lub więcej niż jednej tabletki. W przypadku pominięcia przynajmniej jednej dawki, należy przyjąć niezwłocznie pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie jednocześnie dwóch jednocześnie. Następne tabletki przyjmować o normalnej porze. Jeśli minęło więcej niż 12 godzin od normalnej pory przyjmowania tabletek, należy przez kolejne 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji, np. prezerwatywy. W przypadku gdy pominięto więcej niż jedną dawkę, należy skonsultować się z lekarzem / ginekologiem.
Zalicza się do nich:
• stabilizację cyklu miesiączkowego,
• korzystny wpływ na dysmenorrhea (bolesne menstruacje),
• silne właściwości anty-androgenne,
• poprawę wyglądu skóry i włosów,
• pozytywny wpływ na nastrój.
Jeden z podstawowych żeńskich hormonów, wydzielany przez jajniki. Odpowiada za regularność menstruacji. Jest on niezbędny do wystąpienia owulacji, a w sytuacji zapłodnienia – do utrzymania ciąży zanim wytworzy się łożysko.
Sposób przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Wyróżnia się 3 schematy dawkowania tabletek antykoncepcyjnych: normalny – 21 dni przyjmowania tabletek +7 dni przerwy, 24 dni przyjmowania tabletek +4 dni przyjmowania pigułek placebo i ciągły – 28 dni przyjmowania tabletek bez stosowania przerw . Schemat ciągły (28 dni) dotyczy tylko tabletek, które zawierają 1 hormon (tabletki, które zazwyczaj stosuje się u kobiet karmiących piersią).Schematy 21+7 i 24+4 dotyczą tabletek zawierających w swoim składzie 2 hormony.

W schemacie 21 + 7 przez 21 dni należy przyjmować jedną tabletkę antykoncepcyjną na dobę, zaś po skończeniu blistra, zrobić siedmiodniową przerwę (lub 7 dni zażywać tabletki placebo), podczas której pojawia się krwawienie, po czym rozpocząć kolejne opakowanie. W schemacie 24+4 dawkowanie przebiega podobnie, z tą różnicą, że przez 24 dni należy brać tabletki z zawartością hormonów, a następnie przez 4 kolejne dni (aż do skończenia opakowania) przyjmować tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. W wariancie ciągłym, przez cały cykl (28 dni) przyjmuje się tabletki z substancją czynną (jednym hormonem), nie stosując przerw.
Największa skuteczność osiągana jest wtedy, gdy antykoncepcję zażywa się regularnie. Im dłuższe różnice czasu, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji, a tym samym nieskuteczności w zapobieganiu ciąży.
Doustna metoda zapobiegania ciąży. Wyróżnia się kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych:jedno- lub dwuskładnikowe, zawierające hormony (estrogen i progesteron) blokujące owulację. Tabletki zawierające 2 hormony różnią się między sobą dawką hormonów i schematem dawkowania.
Zwana także spiralą. Jedna z metod antykoncepcji długoterminowej. Jej skuteczność utrzymuje się przez kilka lat. Wkładka kształtem przypomina literę T i aplikowana jest w czasie menstruacji przez ginekologa. Wkładka hormonalna zapobiega wzrostowi endometrium, dodatkowo zmniejsza ruchliwość plemników i zagęszcza śluz.
Jest to indeks, za pomocą którego ocenia się skuteczność danej metody antykoncepcyjnej. Nazwa pochodzi od nazwiska jego wynalazcy - Raymonda Pearla. Wskaźnik podaje ile kobiet (na 100 badanych) zaszło w ciążę, stosując daną metodę. Im niższy wskaźnik, tym metoda jest skuteczniejsza (np. wskaźnik = 1 oznacza, że 1 kobieta na 100, które stosowały tę metodę, zaszła w ciążę).
Często określany mianem PMS. Jest to zestaw objawów rozpoczynających się kilka dni przed menstruacją i trwających do rozpoczęcia miesiączki. Obejmuje zarówno sferę fizyczną, jak i psychiczną oraz emocjonalną. Objawia się m.in. bólami głowy, piersi, mięśni, zaburzeniami trawienia, wzmożonym apetytem, rozdrażnieniem, płaczliwością, obniżeniem nastroju i gwałtownymi zachowaniami.
Copyright © Gedeon Richter 2020