Dbanie o siebie leży w naturze kobiet – robią wszystko, aby czuć się i wyglądać dobrze. Obawy związane z przyrostem masy ciała to jedno z głównych zmartwień kobiet, które decydują się na antykoncepcję. Czy słusznie?
Możliwy wpływ antykoncepcji hormonalnej na zwiększenie masy ciała należałoby rozpatrywać pod kątem substancji czynnej znajdującej się w tabletce oraz predyspozycji osobniczych kobiet, które je stosują.[2] Antykoncepcja hormonalna jest obecnie bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o rodzaj i zawartość stosowanych w niej hormonów. Trzeba pamiętać, że środki antykoncepcyjne powinny być odpowiednio dobrane do każdej pacjentki, minimalizując tym samym ewentualny przyrost masy ciała czy inne niepożądane skutki wynikające niekiedy ze stosowania tej grupy leków. Przyjmowanie preparatów dwuskładnikowych może wpływać na wzrost apetytu związanego najczęściej z posiłkami rekreacyjnymi, który niepohamowany może zwiększać masę ciała.[3] I tutaj dochodzimy do momentu, w którym okazuje się, że największy wpływ na wygląd, wagę, sylwetkę mają zbilansowana dieta, o odpowiedniej kaloryczności oraz aktywność fizyczna.[1] Oczywiście dotyczy to zdrowego organizmu, ponieważ różne choroby np. przewlekłe mogą wpływać na metabolizm i funkcjonowanie naszego ciała.
Istotna jest oczywiście rola lekarza ginekologa, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu dobierze odpowiednią antykoncepcję dla pacjentki, a w razie potrzeby skieruje ją na badania diagnostyczne. Traktowanie organizmu holistycznie pozwoli zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie, o czym również powinnyście pamiętać Wy – pacjentki, dziewczyny, kobiety. Podczas wizyty ginekologicznej postawcie na szczerość, bądźcie otwarte i dokładnie informujcie lekarza o obserwacjach swojego organizmu i stanie zdrowia, aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie.