Najlepsza metoda antykoncepcji dla Ciebie

Najlepsza metoda antykoncepcji dla Ciebie

Tabletek antykoncepcyjnych jest wiele, dlatego warto zastanowić się nad tą najodpowiedniejszą. Antykoncepcja powinna być szyta na miarę, czyli uwzględniać aktualny stan zdrowia kobiety, jej przeszłość ginekologiczno-położniczą, a także osobiste potrzeby i preferencje. Dowiedz się, jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji dla kobiet rozpoczynających jej stosowanie, a jaka dla (młodych) mam.

Każda kobieta jest inna, ma różne potrzeby i oczekiwania. Dobór antykoncepcji powinien uwzględniać jej wiek, ogólny stan zdrowia, życiową sytuację, plany na przyszłość. Mówiąc inaczej, powinna to być antykoncepcja szyta na miarę, pasować indywidualnie, bo taka właśnie jest najbardziej odpowiednia. Inne potrzeby mają „świeżo upieczone” mamy, inne kobiety z dłuższym stażem w macierzyństwie.

Antykoncepcja hormonalna dla młodych kobiet, czyli zanim zostaniesz mamą

Jedną z metod antykoncepcji hormonalnej polecaną młodym kobietom jest tabletka antykoncepcyjna z niską dawką hormonów. Jej zaletami są przede wszystkim wysoka skuteczność (0,2 – 0,5 według wskaźnika Pearla), wygoda i łatwość stosowania. Młode pacjentki muszą być jednak świadome, że ich skuteczność zależy od samodyscypliny w ich przyjmowaniu. Antykoncepcja z niską dawką hormonów zawiera od 20 oraz 30 mikrogramów hormonu. Od niedawna dostępna jest również ultra – nisko-dawkowa pigułka, zawierającą 15 mikrogramów etynyloestradiolu Skuteczność antykoncepcji ultralekkiej jest porównywalna do tabletek zawierających 0,03 mg EE+ 0,075 mg GSD – ich indeks Pearla wynosi 0,24, co świadczy o tym, że to skuteczna metoda zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą. Te tabletki o ultraniskiej dawce hormonów stosuje się w schemacie 24 + 4, co oznacza, że przez 24 dni przyjmuje się tabletki z dawką hormonów, a następnie przez ostatnie 4 dni zażywa się tzw. tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. Takie dawkowanie w systemie 24 + 4 sprzyja systematyczności w stosowaniu leku i pomaga w budowaniu nawyku codziennego, regularnego zażywania tabletek. To ważne, ponieważ dzięki temu możliwa jest lepsza kontrola cyklu.

Dla kogo standardowa tabletka antykoncepcyjna?

Zdarza się, że nastolatki przyjmują tabletki antykoncepcyjne nie tyko ze względu na chęć zabezpieczenia się przed ciążą w momencie rozpoczęcia współżycia, ale dlatego, że również np. borykają się z bolesnymi miesiączkami czy zaburzeniami równowagi hormonalnej, które powodują trądzik. W takim przypadku należy wybrać tabletkę standardową, o silnym działaniu antyandrogennym, która poprawia wygląd skóry poprzez zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Wpływ na poprawę tych aspektów kobiecego wyglądu mają tabletki zawierające octan chlormadinonu w połączeniu z etynyloestradiolem, co udowodniono naukowo. Tabletki te stosuje się w schemacie 21 tabletek + 7 dni przerwy, w trakcie, której występuje krwawienie z odstawienia. Skuteczność ich jest wysoka: wskaźnik Pearl’a wynosi 0,4. Specjaliści zalecają pigułkę standardową także kobietom, które chciałyby zmienić dotychczas stosowaną antykoncepcję, ponieważ borykają się z bolesnym miesiączkowaniem, problemem z cerą, spadkiem libido czy plamieniami.

Pigułka antykoncepcyjna dla mam

Młode mamy mogą rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, ale tylko w przypadku, gdy nie karmią piersią. Pigułki zaczyna się zażywać trzy tygodnie po urodzeniu dziecka. Ich działanie ochronne przed nieplanowaną ciążą rozpocznie się natychmiast. Jeśli przyjmowanie tabletki antykoncepcyjnej rozpocznie się później niż w 21 dni po porodzie, konieczne będzie zastosowanie dodatkowej ochrony, np. prezerwatywy w okresie następnych siedmiu dni. Przyjmowanie tabletek jednoskładnikowych można rozpocząć w dowolnym czasie połogu, niezależnie od pojawienia się menstruacji. Warto pamiętać, że skuteczność antykoncepcyjna progestagenu jest ściśle związana z systematycznością jego przyjmowania. Tabletki należy zażywać z dokładnością co do godziny. W trakcie ich przyjmowania nie robi się przerw.

Decydując się na którąś z opisanych powyżej form antykoncepcji, kobieta powinna przede wszystkim wziąć pod uwagę swój stan zdrowia, to czy karmi piersią oraz to czy – lub kiedy – planuje pierwszą lub kolejną ciążę. Wybór odpowiedniej antykoncepcji zawsze powinna poprzedzić rozmowa z lekarzem – ginekologiem.