Antykoncepcja doustna – jakie daje korzyści poza antykoncepcyjnymi?

Antykoncepcja doustna – jakie daje korzyści poza antykoncepcyjnymi?

Tabletki antykoncepcyjne to nie tylko jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, lecz także świetny sposób na poradzenie sobie z problemami mającymi podłoże hormonalne. Jakie właściwości pozantykoncepcyjne mają tabletki antykoncepcyjne?

Krótsze i mniej obfite miesiączki

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najlepszych metod na leczenie dolegliwości związanych z miesiączką. Dzięki nim krwawienie jest znacznie mniej intensywne i trwa krócej, co stanowi zaletę dla kobiet anemizujących się w czasie obfitych miesiączek. Zmianę można odczuć już po 1. cyklu stosowania tabletek. Dodatkową zaletą jest możliwość ograniczenia liczby miesiączek w roku poprzez pominięcie stosowania przerw pomiędzy poszczególnymi opakowaniami. Zanim jednak to zrobimy, warto skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Regularne cykle

Część kobiet cierpi na nieregularne cykle miesiączkowe. Mimo, że nie jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia (o ile nieregularność nie objawia się np. bardzo krótkimi cyklami i 2-3 miesiączkami w miesiącu), jest to jednak dolegliwość kłopotliwa dla codziennego funkcjonowania. Doustna antykoncepcja hormonalna pozwala na wyregulowanie cyklu miesiączkowego. Po kilku cyklach stosowania krwawienie pojawia się zawsze w tym samym dniu, a u niektórych kobiet nawet o tej samej godzinie!

Bezbolesne miesiączki

Ból brzucha w czasie okresu występuje u nawet 60 – 70 % młodych kobiet. Bolesne miesiączkowanie jest efektem podwyższonego stężenia prekursorów prostaglandyn, które podczas miesiączki przekształcają się do prostaglandyn, co powoduje intensywne skurcze macicy, zmniejszenie przepływu krwi i zwiększoną wrażliwość nerwów obwodowych – efektem jest subiektywne odczuwanie bólu. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych ograniczają wytwarzanie prostaglandyn i tym samym zmniejszają skurcze macicy i związany z tym ból. Antykoncepcja hormonalna nie przyniesie jednak pożądanego rezultatu, jeśli przyczyny bólu miesiączkowego mają tzw. charakter wtórny, czyli związane są z wadami anatomicznymi lub innymi schorzeniami.

Ładniejsza skóra

Aż 81 procent kobiet deklaruje, że chciałyby, aby tabletki antykoncepcyjne poprawiły wygląd ich cery (badania Neurohm zrealizowane w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”). I mogą to uzyskać! Niektóre tabletki antykoncepcyjne wykazują działanie antyandrogenne, co pozwala na zmniejszenie wydzielania sebum, prowadząc do poprawy nie tylko stanu skóry, lecz także włosów. Ich działanie jest tak skuteczne, że pozwalają walczyć nawet z trudnymi przypadkami skóry łojotokowej i trądzikowej.

Lepsze samopoczucie

Tabletki antykoncepcyjne mogą korzystnie wpływać na samopoczucie – tak stwierdziło 61 procent kobiet uczestniczących w badaniu Neurohm. U części kobiet tabletki antykoncepcyjne mogą zlikwidować lub zmniejszyć objawy związane z PMS (rozdrażnienie, zmiany nastroju, gromadzenie się wody w organizmie). Doustna antykoncepcja hormonalna zawierająca chlormadinon (pochodną progesteronu) zwiększa wydzielanie beta endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Powoduje to, że jesteśmy bardziej rozluźnione, uspokojone i mamy lepsze samopoczucie. A co się z tym wiąże – nasze libido nie spada, co zdarza się czasem przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Nowoczesna doustna antykoncepcja hormonalna ma liczne właściwości pozaantykoncepcyjne. Jeśli chcemy z nich skorzystać, musimy po prostu powiedzieć o tym ginekologowi, który doradzi nam najlepsze tabletki.