Antykoncepcja doustna pomaga w ochronie przed nowotworami?

Antykoncepcja doustna pomaga w ochronie przed nowotworami?

Tabletki antykoncepcyjne, jak się okazało, to nie tylko jedna z najlepszych metod ochrony przed nieplanowanym zajściem w ciążę. Znane są też inne pozytywne skutki, takie jak poprawa wyglądu cery, czy stabilizacja cyklu menstruacyjnego. Ciekawym ,,skutkiem ubocznym” jest wpływ antykoncepcji doustnej na ryzyko rozwoju nowotworów – okazuje się, że ich zażywanie zmniejsza w dłuższej perspektywie ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory, co niedawno zostało potwierdzone przez naukowców.

Ostatnie wyniki badań szkockich naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen potwierdziły, że kobiety, które stosowały ten rodzaj antykoncepcji, są mniej narażone na zachorowanie na takie nowotwory, jak rak jelita grubego, rak trzonu macicy czy rak jajnika. Jednak największym odkryciem jest fakt, iż ochrona przed tymi nowotworami utrzymuje się przynajmniej przez 30 lat po zaprzestaniu przyjmowania pigułek.

To badanie zostało zainicjowane przez Royal College of General Practitioners o nazwie ,,Oral Contraception Study” pod przewodnictwem dr Lisy Iversen. Trwało 44 lata (od 1968 roku) i objęło 46 tys. kobiet. To prawdopodobnie najdłużej trwająca obserwacja skutków przyjmowania leków antykoncepcyjnych.  Naukowcy zaangażowani w badanie podkreślają, że ponieważ badania trwały długo, są w stanie dostrzec długotrwałe efekty związane ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych.

Szkockich naukowców interesował przede wszystkim ogólny bilans zachorowań na raka wśród kobiet, które w przeszłości stosowały doustną metodę antykoncepcji. Wyniki okazały się bardzo obiecujące, ponieważ nie znaleziono żadnych dowodów na występowanie nowych zagrożeń raka, które mogłyby się pojawić z wiekiem. Osoby stosujące tabletki nie mają ogólnie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka przez cały okres ich życia, a ochronny efekt przed niektórymi nowotworami trwa co najmniej 30 lat.

Te wyniki badań zespołu z Aberdeen zostały opublikowane w American Journal of Obstetrics and Gynaecology. Warto o nich pamiętać, jeśli rozważamy wybór tabletek, jako naszej metody antykoncepcyjnej.