Antykoncepcja, hirsutyzm i jajniki, czyli o leczeniu PCOS

Antykoncepcja, hirsutyzm i jajniki, czyli o leczeniu PCOS

PCOS – pod tym enigmatycznym skrótem kryje się jedno ze schorzeń, które według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczy ok. 5-10% kobiet w wieku 15-49 lat. Mówiąc najprościej – PCOS (Polycystic Ovary Syndrome) to zespół policystycznych jajników, zwany również zespołem wielotorbielowatych jajników, które funkcjonują nieprawidłowo. Główną przyczyną PCOS są zaburzenia hormonalne, a towarzyszy im szereg objawów – występujących nie tylko wewnątrz organizmu kobiety, ale ujawniających się również w jej wyglądzie. Jakie syndromy towarzyszą temu kobiecemu schorzeniu?

PCOS jest złożonym zaburzeniem endokrynologicznym, które charakteryzuje się nadprodukcją androgenów, czyli męskich hormonów płciowych oraz bezowulacyjnymi cyklami, przez co staje się jedną z  przyczyn niepłodności. Powody powstawania zespołu policystycznych jajników są nie do końca jasne, ale wśród wymienianych przez specjalistów przyczyn znajdują się między innymi: uwarunkowania genetyczne, problemy endokrynologiczne czy problemy metaboliczne – między innymi insulinooporność.

„Blokujące jajniki”

Jajniki, w których powstają nasze komórki jajowe, przy PCOS nie pracują prawidłowo. Dojrzałe pęcherzyki, które powinny zostać uwolnione do jajowodu, aby mogło dojść do zapłodnienia, rosną – i niedojrzałe pozostają w jajnikach. W efekcie nie dochodzi do owulacji, a obumierające pęcherzyki zamieniają się w torbiele, powodujące wzrost jajników.

Objawy PCOS

Zespołowi policystycznych jajników towarzyszy szereg objawów klinicznych, ale pamiętajmy, że niewystępowanie któregoś z listy wcale nie oznacza, że nie cierpimy na PCOS. Wśród najczęstszych syndromów wymienia się:

  • Zaburzenia miesiączkowania – rzadkie, nieregularne miesiączki lub ich brak. Ale…! PCOS może występować także przy prawidłowych cyklach!
  • Przedłużający się zespół napięcia przedmiesiączkowego – w trakcie którego występują bóle pleców, miednicy, wzdęcia – czy wahania nastrojów.
  • Hirsutyzm – nadmierne owłosienie.
  • Problemy z zajściem w ciążę.
  • Trądzik lub łojotok, spowodowane dużą ilością męskich hormonów płciowych, tzw. androgenów.
  • Łysienie androgeniczne (męskie).
  • Wzrost wagi, pomimo aktywnego i zdrowego stylu życia.

Diagnostyka

Zdiagnozowanie PCOS jest dość skomplikowane, ponieważ same objawy kliniczne nie wystarczą do tego, aby na ich podstawie jednoznacznie stwierdzić występowanie zespołu policystycznych jajników. W tym przypadku potrzebne są zarówno badania obrazowe (usg narządu rodnego), jak i badania hormonalne krwi. Dopiero kompleksowe badania są w stanie wykazać, czy ta kobieca przypadłość dotyczy także nas.

Tabletka antykoncepcyjna jako terapia

Najważniejszym etapem, w leczeniu PCOS, jest usunięcie przyczyny choroby, czyli zaburzeń hormonalnych. W tym celu, stosowaną od wielu lat u kobiet metodą, które nie planują w danym momencie macierzyństwa, jest włączenie do leczenia dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, zawierających estrogen oraz gestagen. Dzięki temu, że współczesna antykoncepcja hormonalna zawiera szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych, to doskonale radzi sobie nie tylko z regulacją naszej gospodarki hormonalnej, ale także z klinicznymi objawami PCOS tj.: hiperandrogenizmem, hirsutyzmem, trądzikiem, nieregularnymi miesiączkami czy brakiem menstruacji. Co ważne, liczne badania wskazują, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór endometrium, który częściej występuje u kobiet z PCOS.

W przypadku terapii hormonalnej ważne jest to, żeby była on dobrana do stopnia zaawansowania choroby pacjentki – a także jej potrzeb. Lekarz, przepisując doustną antykoncepcję hormonalną dobierze ją w taki sposób, aby działała kompleksowo – wewnątrz i na zewnątrz organizmu. Trzeba pamiętać, że odstawienie terapii hormonalnej może spowodować nawrót objawów, ponieważ zespołu policystycznych jajników wyleczyć się nie da – można jedynie wpływać na jego przebieg i skutecznie łagodzić objawy.