Antykoncepcja po 40. roku życia

Antykoncepcja po 40. roku życia

Większość kobiet po 40. roku życia ma już dzieci i nie planuje kolejnych ciąż. Niektóre panie wkraczają w okres menopauzy, większość jednak jest nadal płodna. Jak cieszyć się życiem seksualnym po czterdziestce, bez obaw o nieplanowaną ciążę? Jakie metody antykoncepcji
w tym wieku są najlepsze?

Obniżenie płodności

U kobiet po 40. roku życia obniża się płodność. Miesiączki stają się nieregularne, często pojawiają się cykle bezowulacyjne. Wiele kobiet ma wtedy przekonanie, że nie są już płodne. A to nieprawda. Dopóki pojawiają się miesiączki zajście w ciążę jest możliwe. Kobieta w okresie przedmenopauzalnym musi mieć świadomość, że zajście w ciążę jest trudniejsze niż wcześniej, ale nie niemożliwe. Należy pamiętać, że ciąża po 40. jest obarczona większym ryzykiem zarówno dla zdrowia matki, jak i dla dziecka, niż u dwudziestolatki. Dlatego właśnie późne macierzyństwo powinno być rezultatem świadomie podjętej decyzji, a nie tzw. „wpadki”.

Wybierz skuteczną metodę

Według różnych rankingów, ciągle jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży jest… stosunek przerywany. Tak naprawdę z antykoncepcją nie ma on nic wspólnego: wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi około 15-28, co oznacza, że na 100 par wybierających stosunek przerywany, aż 15 do 28 ryzykuje zajście w ciążę. Jeśli więc kobieta nie chce ryzykować późnego macierzyństwa powinna zastanowić się nad wyborem metody antykoncepcji. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie stosowała żadnych preparatów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć to robić niezależnie od wieku. Warto jednak skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dobierze antykoncepcję szytą na miarę.

Tabletki to dobry wybór

Jedną z lepszych metod zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą dla kobiet po czterdziestce będą dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Ich wskaźnik Pearla wynosi 0,2, czyli są bardzo skuteczne. Ta forma antykoncepcji pozwala kobietom poczuć się swobodniej w łóżku i czerpać więcej radości z życia seksualnego. Tabletki mogą także poprawiać samopoczucie, wpływać na wzrost energii i chęci do życia. Dzieje się tak dzięki estrogenom. Organizm kobiet 40+ produkuje coraz mniej tych hormonów, co często pogarsza jakość codziennego funkcjonowania. Dodatkowa dawka estrogenów z zewnątrz może pomóc osłabić ten proces.

Właściwości pozaantykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne posiadają również szereg pozaantykoncepcyjnych właściwości, które mogą być bardzo przydatne dla kobiet po czterdziestce. Doustna antykoncepcja hormonalna może chronić przed wieloma poważnymi schorzeniami, np. zbyt obfitymi krwawieniami miesięcznymi, rozrostami błony śluzowej trzonu macicy, a także rakiem jajnika, trzonu macicy i jelita grubego. Może również opóźnić rozwój osteoporozy. Dodatkowo przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej można płynnie przejść na hormonalną terapię zastępczą i łagodniej przejść okres menopauzy.

Antykoncepcja ultralekka

Kobiety po 40. roku życia mogą stosować większość tabletek antykoncepcyjnych, jednak najczęściej w celu antykoncepcji polecane są tabletki o niskich dawkach estrogenu. Antykoncepcję ultralekką stosuje się w schemacie 24 + 4, co oznacza, że przez 24 dni przyjmuje się tabletki z dawką hormonów, a następnie przez ostatnie 4 dni zażywa się tzw. tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. Takie dawkowanie w systemie 24 + 4 sprzyja systematyczności w stosowaniu leku, a także ma korzystny wpływ na samopoczucie z uwagi na mniejsze wahania stężeń hormonów. A co ze skutecznością antykoncepcji z ultraniską dawką hormonów? Skuteczność antykoncepcji ultralekkiej jest porównywalna do innych tabletek – indeks Pearla dla tej metody wynosi 0,24, co oznacza, że antykoncepcja z ultraniską dawką hormonów skutecznie chroni przed niepożądaną ciążą.

Udanym współżyciem można cieszyć się niezależnie od wieku. Pamiętajmy, że w końcu „życie zaczyna się po czterdziestce!”