Antykoncepcja ultralekka nie tylko dla młodych kobiet

Antykoncepcja ultralekka nie tylko dla młodych kobiet

Antykoncepcja ultralekka to tabletki antykoncepcyjne o najniższej dawce etynyloestradiolu (0,015 mg) i gestodenu (0,06 mg). Tabletki stosuje się w schemacie 24 + 4, co oznacza, że przez 24 dni przyjmuje się tabletki z dawką hormonów, a następnie – przez ostatnie 4 dni – zażywa się tzw. tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. Ten typ tabletek jest dopiero od niedawna w Polsce, ale zaczyna być już rozpoznawalny.

„Z antykoncepcji ultralekkiej powinny korzystać tylko młode kobiety” – tak uważa tylko 10 procent kobiet, które wzięły udział w badaniu firmy Neurohm, zrealizowanym w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”. 35 procent nie zgodziło się z tym stwierdzeniem – i miały rację. Antykoncepcja ultralekka może być stosowana przez kobiety w każdym wieku, jeśli ich lekarz ginekolog potwierdzi, że będą dla nich odpowiednie (niektóre kobiety ze względów zdrowotnych potrzebują wyższej dawki hormonów).

Antykoncepcja ultralekka będzie też dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które szukają dodatkowych właściwości pozaantykoncepcyjnych. Ten typ tabletek może pomóc skrócić i zmniejszyć obfitość krwawienia, a także zmniejszyć towarzyszący mu ból. Antykoncepcja ultralekka może również pozytywnie wpływać na samopoczucie oraz poprawiać wygląd skóry i włosów. Tabletki z ultraniską dawką hormonów, dzięki swojemu systemowi dawkowania 24 + 4, będą również odpowiednie dla kobiet, które źle znoszą 7-dniową przerwę w dawkowaniu przy standardowych pigułkach.

A czy takie tabletki są skuteczne? Tak! Niska dawka estrogenu nie obniża ich skuteczność antykoncepcyjnej. Skuteczność antykoncepcji ultralekkiej jest porównywalna do tabletek standardowych (zawierających np. 0,03 mg  etynyloestradiolu + 0,075 mg gestodenu) – ich indeks Pearla wynosi 0,24. Świadczy to o tym, że to jedna z bardziej skutecznych metod zabezpieczania się przed nieplanowaną w danym momencie ciążą.

Antykoncepcja ultralekka ma wiele zalet. Może pomagać m.in. regulować cykl miesiączkowy, zmniejszać obfitość i bolesność krwawienia czy korzystnie wpływać na cerę. Warto zapytać swojego ginekologa o tą formę doustnej antykoncepcji hormonalnej.