Antykoncepcja uniwersalna czy ultralekka – na którą warto się zdecydować?

Antykoncepcja uniwersalna czy ultralekka – na którą warto się zdecydować?

Są kobiety, które nie rozstają się z płaskim obuwiem i takie, które przez cały dzień biegają w wysokich szpilkach. Są panie, które w swojej szafie posiadają więcej sukienek, niż rok ma dni i takie, które zawsze wybierają ulubioną parę jeansów. Są dziewczyny, których ulubiony makijaż to „no make up” i takie, które nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez czerwonej szminki na ustach. Ile kobiet, tyle potrzeb. Ta sama zasada dotyczy również antykoncepcji. 

Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji ultralekkiej?

Antykoncepcja ultralekka to tabletki antykoncepcyjne o najniższej dawce etynyloestradiolu (zawierają go 0,015 mg) i gestodenu (zawierają go 0,06 mg). Te tabletki o ultraniskiej dawce hormonów stosuje się w schemacie 24 + 4, co oznacza, że przez 24 dni przyjmuje się tabletki z dawką hormonów, a następnie przez ostatnie 4 dni zażywa się tzw. tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. Takie dawkowanie w systemie 24 + 4 sprzyja systematyczności w stosowaniu leku i pomaga w budowaniu nawyku codziennego, regularnego zażywania tabletek. To ważne, ponieważ dzięki temu możliwa jest lepsza kontrola cyklu. A co ze skutecznością antykoncepcji z niską dawką hormonów? Skuteczność antykoncepcji ultralekkiej jest porównywalna do innych tabletek, zawierających 0,03 mg EE+ 0,075 mg GSD. Indeks Pearla dla tej metody wynosi 0,24, co oznacza, że antykoncepcja z niską dawką hormonów skutecznie chroni przed niepożądaną ciążą.

Kto powinien rozważyć wybór antykoncepcji ultralekkiej?

Antykoncepcja ultralekka może być dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla młodych kobiet o wadze w normie (25-28 BMI), które rozpoczynają właśnie korzystanie z antykoncepcji hormonalnej i nie potrzebują wysokiej dodatkowej dawki hormonów. Kto jeszcze może skorzystać z antykoncepcji ultralekkiej? Lekarze zalecają antykoncepcję ultralekką kobietom, które dodatkowo:

  • mają problem z systematycznością w stosowaniu leku (jeśli prowadzisz nieregularny tryb życia i zdarza Ci się zapominać o zażyciu tabletki po tygodniowej przerwie, to dobre rozwiązanie dla Ciebie);
  • poszukują doustnej antykoncepcji hormonalnej z najniższą dawką hormonów;
  • niekiedy czują się źle w przerwie pomiędzy przyjmowaniem tabletek (w schemacie dawkowania 21 + 7 dni przerwy);
  • mają problemy z anemią z powodu obfitych miesiączek;
  • potrzebują zmiany dotychczas stosowanej antykoncepcji z powodu zbyt wysokiej dawki estrogenów (jeśli odczuwasz nudności, bóle piersi i głowy oraz masz problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie, antykoncepcja ultralekka może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie);
  • są przed menopauzą.

Co warto wiedzieć o antykoncepcji uniwersalnej?

Antykoncepcja uniwersalna to określenie tabletek antykoncepcyjnych zawierających dawkę 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu. Tabletki uniwersalne stosuje się w schemacie 21 tabletek + 7 dni przerwy, w trakcie której występuje krwawienie. Skuteczność antykoncepcji uniwersalnej jest wysoka: wskaźnik Pearl’a wynosi 0,04.

Kto najchętniej korzysta z antykoncepcji uniwersalnej?

To dobra opcja zarówno dla kobiet rozpoczynających stosowanie antykoncepcji hormonalnej, jak i dla jej stałych użytkowniczek. Lekarze zalecają też pigułkę uniwersalną kobietom, które chciałyby zmienić dotychczas stosowaną antykoncepcję oraz pacjentkom, które chcą rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej i borykają się z następującymi problemami:

  • bolesne miesiączkowanie, problemy z cerą (trądzik) i łojotok;
  • spadek libido podczas stosowania innej antykoncepcji hormonalnej;
  • plamienia (wynikają one często ze zbyt niskiej dawki EE).

Jak wybrać tabletki antykoncepcyjne?

Pamiętaj, że najlepsza antykoncepcja to taka, która jest uszyta na miarę Twoich potrzeb. Nie zawsze to, co doskonale się sprawdza u Twojej przyjaciółki, będzie też najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. W tej kwestii warto zaufać swojemu ginekologowi. Umów się na wizytę, podczas której opowiesz o swoich potrzebach, wspólnie przeanalizujecie Twój styl życia, sprawdzicie Twój stan zdrowia, w razie potrzeby wykonacie dodatkowe badania i na tej podstawie wybierzecie najbardziej właściwe tabletki.