Antykoncepcyjny Q&A, czyli o co najczęściej pytają kobiety?

Antykoncepcyjny Q&A, czyli o co najczęściej pytają kobiety?

W wyszukiwarkę Google co minutę wpisywanych jest ok. 2 mln fraz! Dużą część z nich stanowią pytania, związane z naszym stanem zdrowia, stosowaniem leków czy poradami medycznymi. Na liście nie zabrakło zagadnień, dotyczących doustnej antykoncepcji hormonalnej. O co najczęściej my – kobiety – pytamy?

1. Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Tabletki dwuskładnikowe dają kobiecie komfort, polegający na natychmiastowym działaniu już od pierwszego dnia ich stosowania. Jest jednak jeden warunek – pierwszą pigułkę z opakowania należy przyjąć w 1. dniu prawidłowego cyklu miesiączkowego, czyli w 1. dniu miesiączki. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy stosuje się tabletki jednoskładnikowe – bez względu na dzień rozpoczęcia nowego opakowania pigułek, przez pierwszy tydzień należy zabezpieczać się dodatkowo inną antykoncepcją mechaniczną, np. prezerwatywami.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/czy-tabletki-antykoncepcyjne-dzialaja-od-razu/

 

2. Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Mechanizm działania tabletek jest kilkutorowy. Po pierwsze – tabletki zapobiegają owulacji poprzez zahamowanie wydzielania hormonów gonadotropowych w przysadce, jak i na podwzgórzu. Po drugie – tabletki wpływają na śluzówkę jamy macicy (endometrium), powodując jej „zanik”, co uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej. I – po trzecie – tabletki antykoncepcyjne zmieniają śluz szyjkowy, przez co staje się on gęstszy i mniej przepuszczalny dla plemników.

 

3. Jakie są dodatkowe korzyści ze stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej?

Prawidłowo dobrana antykoncepcja hormonalna, uwzględniająca nasze indywidualne potrzeby, może przynieść wiele korzyści pozaantykoncepcyjnych. W przypadku kobiet, borykających się z problemami dermatologicznymi, może pomóc w walce ze zmianami skórnymi i trądzikiem. Paniom z nieregularnymi miesiączkami – pomoże wyregulować cykl, a tym, które zmagają się z bolesnymi menstruacjami – pomogą przejść przez kobiece dni łagodnie i komfortowo.

 

4. Co może obniżyć skuteczność antykoncepcji?

Niektóre substancje mogą wpłynąć na skuteczność antykoncepcji, obniżając jej działanie. Do grupy tej należą leki ziołowe, jak na przykład dziurawiec, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe czy przeciwpadaczkowe. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość, odnośnie łączenia antykoncepcji z innym lekiem – to powinniśmy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Skuteczność antykoncepcji mogą także obniżyć objawy zatrucia pokarmowego, tj. biegunka czy wymioty.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/od-czego-zalezy-skutecznosc-antykoncepcji-hormonalnej

 

5. Czy stosując tabletki antykoncepcyjne mogę palić papierosy?

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia – to fakt. Jeśli palisz papierosy, to powinnaś poinformować o tym swojego ginekologa. Antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana u kobiet palących powyżej 15 sztuk papierosów dziennie, będących w wieku powyżej 35 lat.

Więcej informacji przeczytasz w artykule:  https://antykoncepcjanamiare.pl/czy-papierosy-i-alkohol-zmniejszaja-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych

 

6. Czy po odstawieniu tabletek będę mogła zajść w ciążę?

Tak, po odstawieniu tabletek powraca naturalna płodność, a ich stosowanie – nawet przez wiele lat – nie zaburza płodności.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/jak-szybko-po-odstawieniu-tabletek-mozna-zajsc-w-ciaze/

 

7. Który rodzaj antykoncepcji jest najskuteczniejszy?

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod w zapobieganiu nieplanowanej – w danym momencie – ciąży. Indeks Pearla, wskazujący skuteczność antykoncepcji, dla pigułek wynosi 0,2 – 0,5.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/jak-skuteczne-sa-metody-antykoncepcyjne/

 

8. Którego dnia cyklu rozpoczyna się przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Jeśli po raz 1. sięgasz po tabletki antykoncepcyjne, to przyjmuje się je zazwyczaj 1. dnia cyklu, czyli 1. dnia miesiączki. W przypadku niektórych tabletek stosowanie można rozpocząć pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu. Zanim sięgniemy po pierwszą tabletkę antykoncepcyjną – przeczytajmy uważnie ulotkę lub – w przypadku wątpliwości –  dopytajmy lekarza o schemat dawkowania.

Jeśli zmieniasz właśnie metodę antykoncepcji – wcześniej przyjmowałaś inne tabletki, stosowałaś plaster lub krążek, to przyjmowanie nowych tabletek antykoncepcyjnych powinnaś rozpocząć w dniu, w którym zaczynałabyś kolejne opakowanie dotychczas stosowanego leku.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/kiedy-nalezy-rozpoczac-stosowanie-tabletek-antykoncepcyjnych/

 

9. Jakie badania trzeba wykonać przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Na liście badań, wykonywanych podczas wizyty w gabinecie lekarskim, znajdują się: wywiad medyczny, badanie piersi, badanie ginekologiczne oraz pomiar ciśnienia. Jeśli po ich wykonaniu lekarz uzna, że w przypadku danej pacjentki potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, wówczas zleci ich wykonanie.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/jakie-badania-nalezy-wykonac-podczas-dobierania-tabletek-antykoncepcyjnych/

 

10. Po co są tabletki placebo?

Tabletki te mają pomóc kobietom w regularnym stosowaniu tabletek. Dzięki temu minimalizują ryzyko pominięcia właściwej pigułki, zawierającej odpowiednią dawkę hormonów oraz obniżenia skuteczności antykoncepcji. Przyjmowanie codziennie jednej tabletki pozwala wypracować nawyk regularnego stosowania.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/po-co-tabletki-placebo-w-antykoncepcji-hormonalnej/

 

11. Która z metod antykoncepcji jest w 100% skuteczna?

Żadna z metod antykoncepcji nie jest w 100% skuteczna, natomiast prawidłowo stosowana doustna antykoncepcja hormonalna, dobrana przez ginekologa, daje nam wysokie zabezpieczenie przed nieplanowaną – w danym momencie – ciążą.

 

12. W jakim wieku można rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej?

Przyjmuje się, że z uwagi na konieczność osiągnięcia szczytowej masy kostnej nie należy zaczynać stosowania antykoncepcji przed upływem 2 lat od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki. Tabletki antykoncepcyjne, przepisane przez ginekologa, będą  odpowiednie nawet dla bardzo młodej kobiety, która dopiero rozpoczyna współżycie lub boryka się z problemami hormonalnymi – ale o metodzie oraz dawkowaniu zdecydować powinien, po rozmowie z pacjentką, lekarz.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/jaka-antykoncepcja-dla-mlodych-kobiet/

 

13. Czy w trakcie zażywania tabletek antykoncepcyjnych występuje menstruacja?

Nie występuje. W przypadku stosowania schematu dawkowania 21+7 – krwawienie pojawi się dopiero po zakończeniu przyjmowania opakowania tabletek – w wyniku odstawienia, czyli w trakcie tygodniowej przerwy w ich zażywaniu.

Jeśli stosujemy antykoncepcję ultralekką, o schemacie 24 tabletki (z dawką hormonów) +4 (tabletki placebo) – miesiączka pojawi się podczas zażywania tabletek placebo.

 

14. Czy plamienia to normalne zjawisko podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Plamienia (krwiste lub brązowe plamki na bieliźnie, pojawiające się poza miesiączką) są dosyć częstym zjawiskiem na początku przyjmowania tabletek. Plamienia nie mają związku z obniżeniem skuteczności tabletek, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i występują zazwyczaj do trzech pierwszych miesięcy stosowania antykoncepcji hormonalnej, dotycząc 1/3 pacjentek. W większości przypadków – ustępują samoistnie. Częściej występują u palaczek oraz pacjentek z zapaleniem szyjki macicy.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/plamienia-srodcykliczne-jakie-moga-byc-ich-przyczyny/

 

15. Ile powinna trwać przerwa pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek?

Przerwa może trwać 0 lub maksymalnie 7 dni. Wszystko zależy od rodzaju tabletek, które przyjmujemy. Musimy pamiętać o tym, że jeśli stosujemy tabletki antykoncepcyjne, przy zażywaniu których przerwa wynosi właśnie 7 dni, to należy zastosować się do zaleceń i nie przekraczać tego czasu.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/przerwa-w-stosowaniu-antykoncepcji/

 

16. Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na libido?

W Polsce dostępne są pigułki antykoncepcyjne, które nie powodują zmniejszania ochoty na seks, co potwierdzają liczne badania. Co je charakteryzuje? Zawartość składnika o nazwie octan chlormadinonu, będącego pochodną naturalnego progesteronu. Jeśli w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej zauważamy spadek popędu seksualnego, to znak, że mogą być nieodpowiednie dla naszego organizmu. Wówczas należy umówić się na wizytę ginekologiczną, w trakcie której lekarz przepisze inną antykoncepcję – lub zmieni dawkowanie obecnej, dzięki czemu będziemy mogły cieszyć się seksem.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/pigulka-odbiera-ci-ochote-na-seks-zmien-tabletki/

 

17. Czy mogę opalać się w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Opalanie się czy korzystanie z solarium nie jest zalecane. W przypadku ekspozycji na słońce należy stosować kremy z wysokimi filtrami.

 

18. Czy są jakieś ograniczenia czasowe w stosowaniu antykoncepcji?

Nie ma takich ograniczeń – antykoncepcję można stosować nieprzerwanie. Jeśli jesteśmy pod stałą kontrolą ginekologa, nie ma medycznych przeciwwskazań, a wyniki badań są w normie, wówczas możemy stosować doustną antykoncepcję hormonalną – długoterminowo.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/czy-antykoncepcje-mozna-stosowac-dlugoterminowo/

 

19. Kiedy, po urodzeniu dziecka, mogę zacząć stosować antykoncepcję hormonalną?

Zakłada się, że antykoncepcję doustną można zastosować już między 21. a 28. dniem po porodzie albo w pierwszym dniu miesiączki, ale – uwaga – dotyczy to wyłącznie kobiet, które nie karmią piersią. Matki karmiące mają pod tym względem więcej ograniczeń i lista metod antykoncepcji, z której mogą wybierać, będzie dla nich węższa. Z antykoncepcji hormonalnej mogą stosować tylko pigułki jednoskładnikowe, które nie zawierają estrogenów. Estrogeny zawarte w antykoncepcji dwuskładnikowej mają zły wpływ na laktację – hamują działanie prolaktyny.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/czy-mloda-mama-moze-stosowac-tabletki-antykoncepcyjne/

 

20. Czy przytyję, stosując doustną antykoncepcję hormonalną?

U większości kobiet, przyjmujących antykoncepcję hormonalną, masa ciała nie ulegnie zmianie. Wzrost wagi może wynikać ze źle dobranej antykoncepcji, nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/czy-tabletki-antykoncepcyjne-powoduja-tycie/

 

21. Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wygląd cery?

Antykoncepcja hormonalna zazwyczaj poprawia wygląd skóry i często stosowana jest w leczeniu trądziku, łojotoku czy nadmiernego owłosienia. Jest to możliwe dzięki temu, że współczesna antykoncepcja hormonalna posiada szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych, dzięki czemu doskonale radzi sobie z wieloma defektami natury estetycznej.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/tabletki-antykoncepcyjne-moga-pomoc-w-walce-z-tradzikiem-i-lojotokiem/

 

22. Czy wybierając się na wakacje, mogę przesunąć miesiączkę?

Tak. Jeśli chcemy przesunąć miesiączkę z powodu wyjazdu czy zawodów sportowych, to wystarczy, że rozpoczniemy przyjmowanie tabletek z nowego opakowania w dzień po zakończeniu poprzedniego – jeśli w blistrze znajdują się tabletki placebo – pomijamy je. Menstruacja pojawi się dopiero po odstawieniu leku, co następuje zazwyczaj po 3-4 dniach od ostatniej tabletki. Możesz zastosować nawet 3 opakowania preparatu antykoncepcyjnego bez robienia 7-dniowej przerwy/bez zażywania tabletek placebo.

 

23. Co to jest ultralekka antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja ultralekka to tabletki antykoncepcyjne o najniższej dawce etynyloestradiolu (zawierają go 0,015 mg) i gestodenu (zawierają go 0,06 mg). Tabletki o ultraniskiej dawce hormonów stosuje się w schemacie 24 + 4, co oznacza, że przez 24 dni przyjmuje się tabletki z dawką hormonów, a następnie przez ostatnie 4 dni zażywa się tzw. tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. Takie dawkowanie w systemie 24 + 4 sprzyja systematyczności w stosowaniu leku i pomaga w budowaniu nawyku regularnego zażywania tabletek. Skuteczność antykoncepcji ultralekkiej, pomimo niskiej dawki hormonów, jest porównywalna do innych tabletek, zawierających 0,03 mg EE+ 0,075 mg GS.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/3-pytania-o-antykoncepcje-ultralekka/

 

Pamiętajmy o tym, że Internet jest zbiorem informacji na wiele tematów, ale w przypadkach, związanych ze zdrowiem, przyjmowaniem i dawkowaniem leków, sprawdzonym i najlepszym źródłem wiedzy będzie zawsze lekarz, który, po zbadaniu pacjentki i wywiadzie medycznym, będzie mógł podejść do niej indywidualnie, dobrać odpowiednią – szytą na jej miarę – antykoncepcję i odpowiedzieć precyzyjnie na wszystkie pytania.