Biegunka i wymioty – czy tabletki antykoncepcyjne wtedy działają?

Biegunka i wymioty – czy tabletki antykoncepcyjne wtedy działają?

Doustna antykoncepcja hormonalna, stosowana regularnie według zaleceń lekarza i zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce, zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą. Są jednak sytuacje, które mogą obniżyć skuteczność działania pigułek. Co należy zrobić, aby utrzymać działanie antykoncepcyjne, gdy wystąpi u nas np. biegunka lub wymioty?

Wymioty i biegunka a tabletka antykoncepcyjna

Jeśli przyjmiemy tabletkę antykoncepcyjną, to czas, który musi upłynąć, aby substancje czynne w niej zawarte zaczęły działać, wynosi 3-4 godziny.  W tym czasie zawarte w pigułce hormony uwalniane są do organizmu, dzięki czemu uzyskiwana jest wysoka skuteczność antykoncepcyjna [2].

W przypadku, gdy od momentu przyjęcia pigułki – przed upływem 3-4 godzin – wystąpią wymioty lub biegunka, to istnieje prawdopodobieństwo, że substancje czynne nie zdążyły się wchłonąć do organizmu i tabletka nie zapewnia nam ochrony antykoncepcyjnej – dokładnie tak samo, jak w sytuacji, gdybyśmy pominęły pigułkę.

W razie wystąpienia wymiotów lub biegunki należy jak najszybciej zastosować kolejną (dodatkową) tabletkę z nowego opakowania blistrowego. Jeżeli jest to możliwe, należy ją zażyć w ciągu 12 godzin od przyjęcia ostatniej tabletki, a następnie kontynuować przyjmowanie pigułek o zwykłej porze. Jeżeli minęło więcej niż 12 godzin, należy postępować zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce w punkcie „pominięcie tabletki” lub skontaktować się z ginekologiem, który wskaże prawidłowy sposób postępowania. To, w jaki sposób powinnyśmy się zachować, w przypadku wystąpienia wymiotów/biegunki, opisuje szczegółowo ulotka, dołączona do poszczególnego rodzaju tabletek, dlatego w razie wątpliwości warto po nią sięgnąć, aby mieć pewność, że zareagujemy prawidłowo [1,2].

 

Pamiętajmy również o tym, żeby wraz z pigułką antykoncepcyjną nie przyjmować węgla aktywnego, który stosowany jest często przy problemach ze strony układu trawiennego. Węgiel aktywny może uniemożliwić wchłonięcie się substancji czynnych z tabletki antykoncepcyjnej, co doprowadzi do obniżenia skuteczności antykoncepcji. Jeśli będziemy musiały przyjąć węgiel aktywny, należy zachować odstęp pomiędzy nim a tabletką antykoncepcyjną – najbezpieczniej odczekać 3-4 godziny, aby mieć pewność, że substancje zawarte w tabletkach nie wejdą ze sobą w niepożądaną interakcję [3].

 

Źródła:

  1. Guillebaud John, and Mariusz Michalewicz. Antykoncepcja-pytania i odpowiedzi. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005.
  2. https://antykoncepcjanamiare.pl/7-najczestszych-bledow-popelnianych-podczas-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych/
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Carbo Activ Aflofarm, 200 mg. file:///C:/Users/DRAZKO~1/AppData/Local/Temp/Charakterystyka-15298-20160812000000-1884_A-20160813000207.pdf.