Bóle owulacyjne są dla Ciebie wyjątkowo dokuczliwe? Zastanów się nad pigułkami

Bóle owulacyjne są dla Ciebie wyjątkowo dokuczliwe? Zastanów się nad pigułkami

Bóle owulacyjne, chociaż na szczęście nie są tak częste wśród kobiet jak bóle miesiączkowe, potrafią jednak skutecznie uprzykrzyć życie. Jeśli ten rodzaj dolegliwości dotyczy Ciebie, warto rozważyć tabletki antykoncepcyjne, które pomogą wyeliminować bóle towarzyszące owulacji.

Skąd biorą się bóle owulacyjne?

Ból owulacyjny pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego. Towarzyszy pęknięciu pęcherzyka Graafa w jajniku i uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej. Jako bezpośredni powód bólu owulacyjnego najczęściej podaje się niewielkie krwawienie z jajnika towarzyszące jajeczkowaniu. Krew wydostaje się do jamy brzusznej i podrażnia zakończenia nerwowe, powodując ból. Innymi przyczynami bóli owulacyjnych mogą być: przekrwienie jajowodu, nagromadzenie się w jajowodzie śluzu, gwałtowne, robaczkowate ruchy jajowodów, a także powiększenie objętości jajnika i napinanie się jego otoczki.

W jaki sposób rozpoznać ból owulacyjny?

Ból owulacyjny odczuwalny jest tylko po jednej stronie podbrzusza, raz z lewej, raz z prawej stronie (aczkolwiek nieregularnie, tzn. przez 2 cykle ból może występować po lewej stronie, a później po prawej). Opisywany jest zazwyczaj jako kłucie w podbrzuszu, czasem przypominające kolkę. Czasami występuje promieniowanie bólu w okolice miednicy i pleców. Ból zwykle trwa 6-8 godzin, aczkolwiek w niektórych przypadkach może to być tylko kilka minut. Natomiast niektóre kobiety odczuwają wyjątkowo intensywny ból nawet przez 2 doby.

Może tabletki antykoncepcyjne rozwiążą Twój problem?

Jeśli Twoje bóle owulacyjne są wyjątkowo dokuczliwe, a na dodatek towarzyszą im mdłości, wymioty lub gorączka, zapytaj lekarza ginekologa o doustną antykoncepcję hormonalną. Tabletki antykoncepcyjne dzięki swoim właściwościom, hamują owulację, dzięki czemu skutecznie i już od pierwszego opakowania eliminują bóle towarzyszące jajeczkowaniu. Wybór pigułek na rynku jest duży, więc większość kobiet może znaleźć tabletkę, szytą na miarę swoich potrzeb.

Pamiętaj jednak, aby najpierw wyeliminować chorobowe podłoże bóli, które mogą przypominać te owulacyjne. Bóle podbrzusza mogą być powodowane, np. torbielami, endometriozą, zapaleniem przydatków, zrostami lub chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nigdy nie lekceważ objawów tych chorób.