Bolesne miesiączki? Zapytaj lekarza o tabletki antykoncepcyjne

Bolesne miesiączki? Zapytaj lekarza o tabletki antykoncepcyjne

Dysmenorrhoea to medyczny termin oznaczający bolesne miesiączkowanie. Szacuje się, że na tą dolegliwość w różnym stopniu cierpi ok. 40 procent kobiet. Nasilenie bólu jest większe u młodych dziewcząt, z wiekiem przykre objawy towarzyszące miesiączce zmniejszają się. Około 10 procent kobiet cierpi na bardzo silne bóle, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Dla nich rozwiązaniem może być stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Dlaczego miesiączka boli?

Pierwotne bolesne miesiączkowanie jest na tyle częstym problemem, że wiele pacjentek nie wspomina o nim podczas wizyty ginekologicznej, nawet wtedy, gdy dysmenorrhoea zaburza ich codzienne funkcjonowanie. Wciąż panuje powszechne przekonanie, że „okres musi boleć”. Pomimo tak częstego występowania, przyczyny bolesnego miesiączkowania nadal nie są do końca poznane. W literaturze medycznej zwraca się uwagę na nadmierną czynność skurczową macicy, zaburzenia w ukrwieniu macicy, a także wzmożoną syntezę prostaglandyn. Upraszczając ten proces: bóle miesiączkowe są efektem podwyższonego stężenia prostaglandyn, co powoduje intensywne skurcze macicy, zmniejszenie przepływu krwi i zwiększoną wrażliwość nerwów obwodowych – efektem jest subiektywne odczuwanie bólu.

Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na zmniejszenie bólu?

W leczeniu bolesnego miesiączkowania doustna antykoncepcja hormonalna stanowi jedną z podstawowych metod leczenia. W różnych publikacjach wykazano, że jednymi z najskuteczniejszych tabletek są te zawierające octan chlormadynonu (CMA) oraz małą dawkę etynyloestradiolu (EE). Takie połączenie ma pozytywny wpływ na zmniejszenie bólów i poprawę regularności cyklu. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych ograniczają wytwarzanie prostaglandyn, tym samym zmniejszając skurcze macicy i związany z tym ból. Terapia przy użyciu doustnej antykoncepcji hormonalnej jest znacznie bardziej efektywna niż leczenie niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, niosące za sobą duże ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, bóle głowy i senność.

Czy antykoncepcja hormonalna faktycznie działa?

W licznych badaniach oceniających wpływ tabletek antykoncepcyjnych na leczenie bolesnego miesiączkowania, potwierdzono ich efektywność. Wyniki pokazywały aż sześciokrotny spadek liczby kobiet cierpiących na ciężką postać dysmenorrhea po 6 cyklach stosowania tabletek antykoncepcyjnych z octanem chlormadynonu. Aż o 75 procent zmniejszała się liczba kobiet, które musiały stosować leki przeciwbólowe podczas krwawienia. Doustna antykoncepcja hormonalna przynosi dobre efekty również w leczeniu objawów towarzyszących bólom miesiączkowym: bólów pleców, nudności i wymiotów, biegunki czy wahań nastroju.

Bóle pierwotne czy wtórne?

Antykoncepcja hormonalna pomaga w leczeniu pierwotnych bólów miesiączkowych. Najpierw jednak należy upewnić się, czy dolegliwość ma charakter wtórny. Co może wywołać wtórne bóle menstruacyjne? Do najczęstszych przyczyn należy endometrioza, stany zapalne miednicy mniejszej, choroba zrostowa, mięśniaki macicy, wady rozwojowe macicy i pochwy.

Chociaż nie odkryto jeszcze skutecznego sposobu trwałej eliminacji bólów miesiączkowych, należy pamiętać, że istnieją metody, które pozwalają tą dolegliwość zmniejszać. Warto znaleźć najlepszy dla siebie sposób i poprawić jakość swojego życia. Dzięki temu można pokonać problem absencji w pracy lub szkole z powodu bolesnej miesiączki. Nie będziesz musiała dostosowywać swoich planów do zbliżającego się okresu. Koniec z odkładaniem ulubionych zajęć sportowych, imprez czy wyjść z przyjaciółmi na „dni po miesiączce”. Czy nie brzmi to pięknie?