Cierpisz na bóle głowy przed miesiączką? Rozważ tabletki antykoncepcyjne

Cierpisz na bóle głowy przed miesiączką? Rozważ tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne cenione są nie tylko ze względu na ich wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Regularne zażywanie niesie ze sobą szereg korzystnych efektów, wśród których można wyróżnić zmniejszenie migren menstruacyjnych.

Czym są migreny menstruacyjne?

Kobiety trzy razy częściej chorują na napadowe bóle głowy niż mężczyźni, wiąże się to z wahaniem poziomu hormonów płciowych w trakcie cyklu menstruacyjnego. Migrena menstruacyjna może pojawić się w okresie od dwóch dni przed miesiączką do trzeciego dnia kolejnego cyklu. Bólowi głowy zwykle nie towarzyszy aura, czyli np. zaburzenia wzroku, pojawiające się przed napadem. Naukowcy oszacowali, że nawet 70 procent kobiet może doświadczać migren menstruacyjnych.

Pomocne tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna – w szczególności tabletki – pomaga złagodzić tego typu dolegliwości. Szczególnie skuteczne działanie mają pigułki o przedłużonym schemacie dawkowania. Taki schemat stosowania wpływa na stabilizację stężenia hormonów we krwi oraz zapobiega spadkom ich poziomu, a tym samym może łagodzić lub całkowicie eliminować bóle głowy i migreny. Im niższe dawki hormonów zawarte w tabletkach, tym lepiej tolerowane są przez organizm, dlatego dobre rozwiązanie stanowi antykoncepcja ultralekka, której działanie antykoncepcyjne jest tak samo skuteczne jak tabletek uniwersalnych.

Uwaga – migreny z aurą!

Z drugiej strony, przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej jest migrena z aurą, na którą cierpi 15 procent wszystkich osób chorujących na migrenę. Aurą określa się trwające od kilku do kilkunastu minut zaburzenia neurologiczne (najczęściej wzrokowe, np. mroczki, brak ostrości widzenia), poprzedzające ból głowy. Kobiety z tą przypadłością są narażone na częstsze napady bólu podczas przyjmowania tabletek, wzrasta też ryzyko wyjątkowo niebezpiecznych zaburzeń zakrzepowych.

Rozpoznanie rodzaju migreny jest zatem kluczową kwestią przed udaniem się do ginekologa. W tym celu najlepiej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Konieczne jest również poinformowanie swojego ginekologa o napadach bólu głowy, tak samo jak o innych chorobach, które mogą wpłynąć na dobór antykoncepcji.