Cierpisz na obfite miesiączki? To problem poważniejszy niż myślisz

Cierpisz na obfite miesiączki? To problem poważniejszy niż myślisz

Dolegliwości związanych z miesiączką doświadcza wiele kobiet. Podczas gdy silny ból brzucha towarzyszący okresowi stanowi dla kobiet powód do wizyty u ginekologa, tak zbyt obfite miesiączki są przez nas niejednokrotnie bagatelizowane. To bardzo niedobrze, ponieważ nadmierne krwawienie to poważny problem.

Jak powinna przebiegać prawidłowa miesiączka?
Obfitość miesiączki jest inna u każdej kobiety. Standardowa ilość krwi, którą tracimy w tym czasie, wynosi średnio 30-65 ml. Około 70 procent wydalane jest w pierwszych dniach okresu – końcówka zwykle bardziej przypomina plamienie niż krwawienie. Miesiączka trwa przeciętnie ok. 5 dni, aczkolwiek jako normę przyjmuje się krwawienie trwające od 3 do 7 dni. Odstępstwa od tych norm zdarzają się w m.in. sytuacji nierównowagi hormonalnej – dlatego pojawiają się głównie u dojrzewających dziewczynek i kobiet przed menopauzą. Obfite i nieregularne miesiączki mogą zdarzyć się raz na jakiś czas każdej kobiecie. Ale jeśli powtarzają się regularnie, mogą oznaczać poważniejsze schorzenia i wtedy niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa.
Jak rozpoznać, że tracimy zbyt dużo krwi?
Bardzo trudno jest ocenić ilość traconej w czasie miesiączki krwi. Najłatwiej rozpoznać to po liczbie zużytych środków higienicznych – przyjmuje się, że konieczność skorzystania z ponad 6 podpasek dziennie można już uznać za nadmierne krwawienie. Jeśli natomiast Twoje krwawienie jest tak silne, że podpaskę lub tampon musisz zmieniać co 1-2 godziny (przez co najmniej kilka kolejnych godzin), konieczność wymiany występuje również w nocy, miesiączka trwa dłużej niż tydzień, krew zawiera skrzepy i odczuwasz ciągły ból w podbrzuszu – może to oznaczać, że cierpisz na krwotok miesiączkowy. Niezwłocznie udaj się do lekarza! Jeśli ilość wydalanej krwi nie jest tak wysoka, jak opisana, ale odczuwasz osłabienie i zawroty głowy, również zwróć się do lekarza. Nadmierna utrata krwi stwarza poważne zagrożenie dla naszego organizmu, ze względu na możliwość pojawienia się niedokrwistości.
Jakie mogą być przyczyny zbyt obfitych miesiączek?
Przyczyn wystąpienia zbyt obfitych miesiączek może być bardzo wiele. Mogą być one spowodowane zmianami anatomicznymi i czynnościowymi. Do zmian anatomicznych należą np. tyłozgięcie macicy mogące powodować zastój krwi żylnej w obrębie miednicy małej, mięśniaki macicy, zaburzające prawidłowe obkurczanie się macicy, jak również endometrioza, polipy, nowotwory i inne. Również stany zapalne w organizmie mogą stać się przyczyną znacznego przekrwienia macicy, powodując obfite krwawienia miesiączkowe. Na obfitość miesiączek wpływ ma również nierównowaga hormonalna. Jeśli podejrzewasz u siebie zbyt obfite miesiączki, porozmawiaj o tym z lekarzem, który przeprowadzi wywiad, zleci badania i postawi diagnozę. Postępowanie lecznicze uzależnione jest od ustalonej przyczyny. Stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne środkami hormonalnymi oraz preparatami krwiotwórczymi, jak również leczenie operacyjne czy też uzdrowiskowe.
Antykoncepcja doustna zmniejsza obfitość i czas trwania miesiączki
Jednym ze sposobów leczenia obfitych miesiączek jest doustna antykoncepcja hormonalna. Metoda ta jest zwłaszcza zalecana młodym kobietom, które dopiero zaczęły miesiączkować i zmagają się z problemem anemizowania się z powodu nadmiernego krwawienia. Dla takich pacjentek dobra będzie antykoncepcja z niską dawką hormonów, która ma znaczący wpływ na skrócenie długości trwania krwawienia z odstawienia. Przy pierwszym cyklu średnia długość miesiączki wynosi 4,5 dnia – przy 6. cyklu ta długość skraca się do 2,5 dnia. Intensywność krwawienia również jest niższa niż w przypadku innych tabletek z wyższą dawką hormonów. Podnosi to nie tylko znacząco komfort funkcjonowania, lecz także zmniejsza zapadalność na niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Nadmierne krwawienie w czasie miesiączki to duży problem, natomiast większość pacjentek nie ma świadomości konsekwencji tej dolegliwości. Nie wie również, że obfite miesiączki można i należy leczyć. Bycie kobietą wcale nie musi wiązać się z bólem i cierpieniem – zadbajmy o siebie.