Zauważyłaś u siebie występowanie nadmiernego owłosienia w miejscach typowo męskich? Twój głos ma niski ton, borykasz się z zaburzeniami miesiączkowania a na twarzy pojawił się trądzik? Możesz zmagać się z hiperandrogenizmem – zaburzeniem hormonalnym, spowodowanym zbyt wysokim poziomem androgenów – męskich hormonów płciowych we krwi.
Androgeny i estrogeny
Biologia zadbała o to, żeby w gospodarce hormonalnej obu płci była zachowana równowaga funkcjonalna. Zdarza się natomiast, że zarówno u pań, jak i panów występuje zaburzona gospodarka hormonalna. Często wskutek nieprawidłowości hormonalnych zachodzą widoczne zmiany w wyglądzie zewnętrznym oraz zmiany wewnątrzustrojowe. Tak dzieje się właśnie u kobiet zmagających się z hiperandrogenizmem, czyli nadmiernym stężeniem androgenów we krwi.
Hiperandrogenizm
Hiperandrogenizm może być spowodowany nadmierną produkcją androgenów w jajnikach lub nadnerczach. Występuje wtedy, gdy proporcja estrogenów do androgenów zostaje zaburzona. Androgenizacja to problem nie tylko zdrowotny, ale często i estetyczny, ponieważ nadmiar męskich hormonów płciowych u pań może prowadzić do wystąpienia:
Oprócz zewnętrznych objawów hiperandrogenizmu, u pań mogą pojawić się także:
Przyczyny hiperandrogenizmu
Przyczyn androgenizacji jest wiele, a najczęściej występującymi są:
Inną przyczyną objawów hiperandrogenizmu jest zaburzona proporcja pomiędzy aktywnością hormonów męskich i żeńskich, co ma miejsce w menopauzie (zmniejszenie poziomu estrogenów).
Diagnostyka i leczenie
W celu określenia przyczyny hiperandrogenizmu i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, określających stężenie poszczególnych hormonów we krwi oraz często także badań obrazowych – USG narządu rodnego oraz jamy brzusznej.
Leczenie hiperandrogenizmu dostosowywane jest indywidualnie do każdej pacjentki oraz przede wszystkim przyczyny, która go wywołuje. W przypadku PCOS konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. U kobiet, które borykają się z zaburzeniami miesiączkowania,
a nie planują w danym momencie ciąży, lekarze mogą przepisać doustną antykoncepcję hormonalną – dwuskładnikową tabletkę o działaniu antyandrogennym, która oprócz swojej podstawowej funkcji antykoncepcyjnej, dodatkowo pomaga również wyregulować cykl, a także wspomaga redukcję nadmiernego owłosienia oraz trądziku.