Czy antykoncepcję można stosować długoterminowo?

Czy antykoncepcję można stosować długoterminowo?

Współczesna doustna antykoncepcja hormonalna jest przeznaczona do wieloletniego stosowania. Wciąż jednak panuje przekonanie, że nie należy przyjmować tabletek zbyt długo. Jest to mit. Jeśli kobieta jest pod opieką lekarza, a jej wyniki badań są w normie nie ma medycznych przeciwskazań do wieloletniego korzystania z antykoncepcji. Jedynym powodem, dla którego należy przerwać stosowanie pigułek jest… chęć zajścia w ciążę.

W jakim wieku można stosować tabletki antykoncepcyjne?

Współczesne tabletki antykoncepcyjne są na tyle bezpieczne, że można je stosować od bardzo młodego wieku aż do zakończenia okresu menopauzy. Najbezpieczniejszą dolną granicą rozpoczęcia przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest moment, kiedy dziewczyna osiąga tzw. dojrzałość hormonalną, tj. wystąpiły u niej co najmniej 3 regularne cykle z owulacją. Zaleca się jednak, aby nie rozpoczynać przyjmowania tych preparatów wcześniej niż przed upływem 3 lat od wystąpienia 1. miesiączki. Tabletki sprawdzą się również świetnie przed menopauzą – pozwalają płynnie rozpocząć hormonalną terapię zastępczą i łagodniej przejść ten trudny okres.

Odstawienie pigułek i ciąża

Jednym z mitów dotyczących długoterminowego stosowania tabletek antykoncepcyjnych są trudności z zajściem w ciążę po odstawieniu pigułek. Nie ma badań, które potwierdzałyby taki efekt tej metody antykoncepcji. Po zaprzestaniu przyjmowania tych preparatów organizm z reguły potrzebuje ok. 3 miesięcy, aby wrócić do naturalnego cyklu sprzed antykoncepcji hormonalnej. Z czego mogą wynikać trudności z zajściem w ciążę po odstawieniu tabletek? Jedną z przyczyn może być wiek. Kobiety w obecnych czasach coraz później decydują się na dziecko. Płodność 30-latki jest zdecydowanie niższa niż 20-latki, dlatego potrzebny jest dłuższy czas na zajście w ciążę. Inną przyczyną mogą być naturalne problemy z cyklem miesiączkowym, które zostały zamaskowane przez stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Po odstawieniu tabletek może się okazać, że cykl jest nieregularny, co może powodować problemy z szybkim zajściem w ciążę.

Opieka ginekologa i regularne badania

Stosując doustną antykoncepcję hormonalną należy przebywać pod stałą opieką lekarza ginekologa i systematycznie wykonywać badania okresowe. Dla bezpieczeństwa i komfortu psychicznego powinno się mniej więcej raz na rok (o ile lekarz nie zaleci inaczej) wykonać podstawowe badania laboratoryjne – morfologię krwi, markery funkcji wątroby (AspAt, AlAt, fosfataza alkaliczna, bilirubina całkowita) oraz parametry układu krzepnięcia (INR, APTT, PT, ewentualnie D-Dimery). Należy również pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych oraz samokontroli piersi. Jeśli wszystkie wyniki są w normie, a kobieta czuje się dobrze, doustną antykoncepcję hormonalną można stosować bez ograniczenia czasowego.

Tabletki zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory

Tabletki antykoncepcyjne, jak się okazało, to nie tylko jedna z lepszych metod ochrony przed nieplanowanym zajściem w ciążę – ich zażywanie zmniejsza w dłuższej pespektywie ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory. Ostatnie wyniki badań szkockich naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen potwierdziły, że kobiety, które stosowały ten rodzaj antykoncepcji, są mniej narażone na zachorowanie na takie nowotwory, jak rak jelita grubego, rak trzonu macicy czy rak jajnika. Jednak największym odkryciem jest fakt, że ochrona przed tymi nowotworami utrzymuje się przynajmniej przez 30 lat po zaprzestaniu przyjmowania pigułek. Badanie trwało 44 lata (od 1968 roku) i objęło aż 46 tys. kobiet – to prawdopodobnie najdłużej trwająca obserwacja skutków przyjmowania leków antykoncepcyjnych.

Nie istnieje takie pojęcie w medycynie jak zbyt długie przyjmowanie tabletek. Z medycznego punktu widzenia, niewskazane jest wręcz robienie przerw w stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza bez wcześniejszego uzgodnienia tego z lekarzem ginekologiem. Współczesne pigułki możemy stosować bez ograniczeń czasowych, ponieważ są bezpieczne i posiadają wysoką skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży, przy niskim odsetku działań niepożądanych. I pozwalają cieszyć się udanym życiem seksualnym w każdym wieku!