Czy papierosy i alkohol zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Czy papierosy i alkohol zmniejszają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Alkohol i papierosy obniżają skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej – to przekonanie występuje dosyć często. Ale czy jest prawdziwe? Nie, to mit! Tabletki mają natomiast inne skutki, o których warto pamiętać.

Alkohol nie ma bezpośredniego wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych – z jednym wyjątkiem. Czas wchłaniania się tabletek wynosi ok. 3-4 godzin. Jeśli w tym czasie wystąpią wymioty, pigułka może nie zostać wchłonięta w 100 procentach, co obniży jej właściwości antykoncepcyjne. A alkohol może powodować wymioty, nie tylko ten wypity w nadmiernych ilościach. Warto więc o tym pamiętać.

Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z nadmiernym spożyciem alkoholu jest prawdopodobieństwo, że zapomnimy zażyć tabletkę o zwykłej porze, co może obniżyć jej skuteczność. Dodatkowo należy pamiętać, że kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną gorzej znoszą „procenty”. Dzieje się tak, ponieważ organizm musi jednocześnie rozłożyć tabletkę oraz alkohol – ten drugi jest wolniej przyswajany, a więc stan upojenia utrzymuje się znacznie dłużej niż u kobiet niestosujących antykoncepcji hormonalnej.

Na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych nie ma również wpływu palenie papierosów. Te używki mają natomiast bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie zarówno kobiet stosujących doustną antykoncepcję, jak i pozostałych. Wśród najważniejszych należy wymienić choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotworowe, jamy ustnej i wiele innych. Kobiety po 35. roku, palące papierosy nie powinny stosować dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza jeśli występują u nich jeszcze inne czynniki ryzyka (nadwaga, nadciśnienie). Alternatywą będzie przyjmowanie tabletek jednoskładnikowych.

Alkohol i papierosy nie mają bezpośredniego wpływu na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Powodują jednak wiele niekorzystnych dla naszego zdrowia skutków, należy więc zachować umiar bądź zupełnie z nich zrezygnować. Są to jednak wskazówki, które powinni stosować wszyscy, nie tylko kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne.