Czy po długotrwałym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej będę miała problem z zajściem w ciążę?

Czy po długotrwałym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej będę miała problem z zajściem w ciążę?

Doustna antykoncepcja hormonalna jest stosowana przez kobiety w różnym wieku i z wielorakich powodów – zarówno w celu zabezpieczenia przed nieplanowaną w danym momencie ciążą, jak i ze względu na szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych pigułek, które pomagają w zwalczaniu problemów – natury medycznej oraz estetycznej. Większość kobiet, w odpowiednim dla nich momencie życia, zdecyduje się na powiększenie rodziny, ale czy kuracja hormonalna, stosowana długoterminowo, nie będzie przeszkodą ku temu, aby zostać mamą?

Wśród kobiet wciąż krąży mit, mówiący o tym, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza płodność i może utrudnić zajście w ciążę. W rzeczywistości antykoncepcja nie ma na nią wpływu, a tym, co może spowolnić zajście w ciążę są biologia i nasz wiek. Wraz z biegiem lat zmniejsza się szansa na szybkie zajście w ciążę, ponieważ zegar biologiczny działa na najwyższych obrotach wtedy, gdy mamy po 20 lat, a zwalnia już w okolicach 30. roku życia.

Płodność po antykoncepcji hormonalnej

„Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych będę mogła zajść w ciążę” – to pytanie najczęściej pada z ust kobiet, które chcą rozpocząć – lub już stosują – antykoncepcję hormonalną. Obawy w tej kwestii są niepotrzebne, ponieważ po odstawieniu pigułek powraca naturalna płodność a ich stosowanie – nawet długoletnie – nie zaburza jej. Hormony, znajdujące się w tabletkach, nie kumulują się w organizmie, dlatego nie ma potrzeby, aby organizm, przed zajściem w ciążę, musiał „oczyścić” się z ich nadmiaru. Trzeba pamiętać, że zajście w ciążę to indywidualna kwestia, zależna od kondycji ogólnej organizmu każdej kobiety. Wśród pewnej grupy Pań, odstawiających antykoncepcję hormonalną, będą takie, u których bardzo szybko dojdzie do owulacji – i to od razu z dwóch jajników! Co to oznacza? Wówczas mamy do czynienia ze wzmożoną płodnością i szansą na zajście w ciążę mnogą. Stanowisko Ekspertów w kwestii płodności jest jasne – nie wykazano wpływu tabletek antykoncepcyjnych na jej zmniejszenie. Współczesna antykoncepcja hormonalna, dobrana przez ginekologa, po uwzględnieniu zdrowia pacjentki, wieku i trybu życia jest w pełni bezpieczna dla organizmu i nie wpływa negatywnie na płodność.

Kiedy się starać?

Starania o zajście w ciążę można rozpocząć już w pierwszym cyklu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej! Jeśli rezygnujemy z antykoncepcji po to, żeby zostać mamą, to na około 12 tygodni przed przewidywanymi staraniami o dziecko powinniśmy zacząć przyjmowanie kwasu foliowego, zalecanego kobietom, planującym macierzyństwo. Suplementację można rozpocząć równolegle ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Trzeba pamiętać o tym, że to, jak szybko zajdziemy w ciążę, nie zależy wyłącznie od odstawienia antykoncepcji hormonalnej, ale również od naszego stylu życia. Organizm kobiety to skomplikowany mechanizm, który doskonale potrafi ocenić stopień przygotowania do ciąży, dlatego powinnyśmy prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia, eliminujący nałogi i uwzględniający zbilansowaną dietę.