Czy przeziębienie obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Czy przeziębienie obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Jesień i zima, choć piękne, stanowią nie lada wyzwanie dla naszego organizmu. Wahania temperatur, przemarznięcie czy przemoknięcie mogą wywołać przeziębienie, które wymagać będzie przyjmowania odpowiednich środków farmakologicznych. Czy podczas obniżonej odporności i infekcji spada również skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej?

Samo przeziębienie nie obniża skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Katar, kaszel, gorączka oraz osłabienie organizmu nie sprawią, że pigułki przestaną nas zabezpieczać przed nieplanowaną ciążą, natomiast trzeba pamiętać, że niektóre leki, przyjmowane w trakcie przeziębienia lub grypy, mogą wpłynąć na obniżenie skuteczności pigułek lub wejść z nimi w niepożądane interakcje. Są to przede wszystkim antybiotyki i paracetamol.

Antybiotyk

Jeśli przechodzimy infekcję bakteryjną, która wymaga zastosowania antybiotykoterapii, to uprawiając w tym czasie seks musimy się dodatkowo zabezpieczyć, ponieważ niektóre antybiotyki mogą osłabić działanie pigułek i nie chronić nas przez pewien okres wystarczająco dobrze. W tej sytuacji zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. prezerwatyw, w trakcie stosowania antybiotyku oraz przez 7 dni od przyjęcia ostatniej dawki leku. Do antybiotyków, mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji, należą te, zawierające substancje czynne, tj.: amoksycylina, cyprofloksacyna, klindamycyna, tetracykliny, erytromycyna, kotrimoksazol.

  • W trakcie trwania przeziębienia tabletki antykoncepcyjne przyjmujemy bez zmian – o naszej stałej porze, ale starajmy się, żeby antybiotyk – lub inne leki  przeciw przeziębieniu – zażyć w pewnym odstępie czasu od pigułek.

Paracetamol

Paracetamol, powszechnie stosowany środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, nie jest wskazany do stosowania razem z pigułkami, ponieważ obecny w tabletkach antykoncepcyjnych etynyloestradiol (syntetyczny estrogen) wpływa na metabolizm tego leku.

Pigułki antykoncepcyjne mogą osłabić działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu, przez co standardowa dawka leku na nas nie zadziała i sięgniemy po kolejną – a to może nie tylko obciążyć wątrobę, w której leki są metabolizowane, ale i obniżyć skuteczność antykoncepcji. Jeśli w trakcie przeziębienia odczuwamy natężony ból i nie obejdziemy się bez środka farmakologicznego, wówczas bezpieczniej sięgnąć po tabletki, zawierające ibuprofen.  W przypadku, gdy z jakichś powodów nie możemy stosować ibuprofenu – np. jesteśmy uczulone na tę substancję –  w ostateczności zażyjmy paracetamol, ale dopiero 2 godziny po połknięciu tabletki antykoncepcyjnej.

  • W przypadku stosowania leków, zwalczających objawy przeziębienia czy grypy, należy dokładnie zapoznać się z ich ulotką, ponieważ wiele takich produktów zawiera już w swoim składzie paracetamol, więc stosując kilka z nich jednocześnie, bardzo łatwo przekroczyć zalecaną dawkę.

Zestaw na przeziębienie

Standardowe farmaceutyki, stosowane przy leczeniu przeziębienia, takie jak syrop na kaszel, witamina C (w odpowiednich ilościach), krople do nosa, rozgrzewające napoje przeciwgrypowe nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcji, ale pamiętajmy o tym, żeby dla pewności sprawdzić w ulotce, dołączonej do tabletek antykoncepcyjnych, czy dane substancje czynne, zawarte w produkcie, możemy bez obaw i konsekwencji przyjmować razem z naszymi pigułkami.

O skuteczności antykoncepcji w połączeniu z innymi lekami przeczytasz w artykule: http://antykoncepcjanamiare.pl/skutecznosc-doustnej-antykoncepcji-hormonalnej-a-inne-leki/