Czy przy stosowaniu pigułek muszę się dodatkowo zabezpieczać?

Czy przy stosowaniu pigułek muszę się dodatkowo zabezpieczać?

Wiele osób zastanawia się, czy przyjmując tabletki antykoncepcyjne musi się dodatkowo zabezpieczać. W zdecydowanej większości przypadków – nie. Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy takie dodatkowe zabezpieczenie warto stosować.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Pojawiają się czasem pytania, czy w czasie „dni płodnych” warto stosować dodatkową metodę antykoncepcji oprócz pigułek. Nie, ponieważ kiedy stosujemy tabletki antykoncepcyjne nie mamy dni płodnych. Jak działa doustna antykoncepcja hormonalna? W tradycyjnych, dwuskładnikowych tabletkach wykorzystuje się działanie dwóch hormonów: estrogenu i gestagenu. Dzięki tym środkom hormonalnym proces wydzielania dwóch kobiecych hormonów – lutropiny i folitropiny – zostaje wstrzymany. W efekcie:

  • zatrzymujemy jajeczkowania (owulację), czyli nie mamy „dni płodnych”,
  • zagęszczamy śluz szyjkowy (staje się nieprzepuszczalny dla plemników),
  • obniżamy kurczliwości jajowodów,
  • stopujemy wzrost błony śluzowej macicy (endometrium).

Te wszystkie procesy uniemożliwiają zajście w nieplanowaną w danym momencie ciążę. Dodatkowo, estrogen zapobiega występowaniu plamieniom w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

Kiedy warto dodatkowo się zabezpieczyć?

Dodatkowe zabezpieczenie, najlepiej prezerwatywę, należy stosować, kiedy nie jesteśmy w stałym związku i zmieniamy partnerów seksualnych. W tym przypadku bardziej niż o działanie antykoncepcyjne, chodzi o ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należy przy tym jednak zaznaczyć, że nawet prezerwatywa nie chroni 100-procentowo przed zakażeniem. Dodatkowe zabezpieczenie warto również zastosować, kiedy musimy przyjmować leki, które mogą obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych (przede wszystkim chodzi o przyspieszenie lub zwolnienie wchłaniania hormonów). Do takich leków należą np. antybiotyki. Kiedy przydarzą nam się wymioty lub biegunka po przyjęciu tabletki i mamy wątpliwość, czy na pewno się wchłonęła (zwykle trwa to ok. 3-4 godzin), dla pewności również warto skorzystać z dodatkowej ochrony przez kolejnych 7 dni. Więcej informacji o tym, co wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych znajdziesz tutaj: https://antykoncepcjanamiare.pl/od-czego-zalezy-skutecznosc-antykoncepcji-hormonalnej/ Jeśli mamy wątpliwości, czy w danej sytuacji nasze tabletki działają prawidłowo – zawsze warto skonsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem.

Pamiętaj o systematyczności!

Aby zapewnić, jak najwyższą skuteczność tabletek antykoncepcyjnych – przede wszystkim trzeba pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Jak zapewne dobrze wiesz, każdy lek, aby prawidłowo działał musi być stosowany w określony sposób. Nie inaczej jest z doustną antykoncepcją hormonalną. Tabletki (czynne) powinno się zażywać codziennie o tej samej porze, wtedy ich skuteczność jest najwyższa. Jeśli będziesz je przyjmować właśnie w tej sposób, nie będziesz potrzebować żadnej dodatkowej ochrony (z wyjątkiem wcześniej wymienionych sytuacji).