Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przed nieplanowaną aktualnie ciążą. Jednak wiele kobiet nadal ma wątpliwości, w którym momencie dokładnie zaczyna się ich działanie antykoncepcyjne? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest oczywista, dlatego warto przyswoić sobie tę wiedzę.

Ważne jest, kiedy zaczynasz stosowanie

Tabletki dwuskładnikowe dają komfort, polegający na natychmiastowym działaniu, już od pierwszego dnia ich stosowania. Jest jednak jeden warunek: pierwszą pigułkę z opakowania należy przyjąć w 1. dniu prawidłowego cyklu miesiączkowego, czyli w 1. dniu miesiączki. Do wygaszenia działania osi podwzgórze-przysadka-jajnik, która reguluje wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za płodność, potrzeba jest 7 dni przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, więc by uzyskać pełną ochronę antykoncepcyjną, należy regularnie zażywać tabletki i nie robić przerw – wówczas ryzyko ciąży jest nikłe. Każde pominięcie tabletki – a zwłaszcza w  pierwszym tygodniu stosowania – grozi słabszą ochroną antykoncepcyjną.

A co jeśli weźmiesz później?

Przyjęcie tabletki później, tj. między 2. a 5. dniem cyklu również nie wpływa na obniżenie skuteczności antykoncepcji. Należy pamiętać jednak, że im później przyjmiemy pierwszą pigułkę, tym krótszy czas pozostaje na osiągnięcie przez nią pełni działania i skraca się czas pozostały do owulacji. Wyjątkowo ostrożne użytkowniczki mogą zastosować w takiej sytuacji przez kolejne 7 dni dodatkową ochronę podczas stosunku, np. w postaci prezerwatywy. Kobiety, które nie przyjęły pierwszej tabletki do 5. dnia od rozpoczęcia cyklu menstruacyjnego, powinny wstrzymać się z rozpoczęciem blistra do następnej miesiączki.

Nie wydłużaj przerwy!

Podczas wymaganych przerw w przyjmowaniu tabletek lub podczas zażywania placebo (7 lub 4 dni, w zależności od rodzaju pigułek), antykoncepcja spełnia swoją rolę z taką samą skutecznością jak w inne dni. Należy jednak pamiętać, że wydłużenie przerw niż jest to zalecane, skutkuje znaczącym obniżeniem jej skuteczności. To właśnie nieprzyjęcie pierwszej tabletki z nowego opakowania w odpowiednim czasie jest najczęstszą przyczyną zajścia w ciążę podczas stosowania pigułek.

Tabletki jednoskładnikowe

Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy stosuje się tabletki jednoskładnikowe. Bez względu na dzień rozpoczęcia nowego opakowania pigułek, przez pierwszy tydzień należy zabezpieczać się dodatkowo inną antykoncepcją mechaniczną. Organizm potrzebuje więcej czasu, by przyswajany hormon zaczął działać z maksymalną skutecznością.

Czy znakomita ochrona utrzymuje się przez cały czas brania tabletek? Tak, jeśli bierzecie je regularnie, zgodnie z treścią ulotki lub według zaleceń lekarza specjalisty. Kilkugodzinne opóźnienie nie wpłynie na działanie antykoncepcji, jednak im dłuższe przerwy i bardziej nieregularne zażywanie pigułek, tym niższa ich skuteczność.