Czy tabletki antykoncepcyjne działają w trakcie 7-dniowej przerwy?

Czy tabletki antykoncepcyjne działają w trakcie 7-dniowej przerwy?

21 tabletek z hormonami oraz 7 dni przerwy – to najczęściej stosowany schemat przyjmowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Zgodnie z nim, przez 21 dni zażywamy pigułki zawierające hormony, a następnie robimy sobie tygodniową przerwę, podczas której nie przyjmujemy tabletek. Czy podczas przerwy w stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej jesteśmy zabezpieczone przed nieplanowaną ciążą?

21+7 – antykoncepcja z tabletkami placebo

Możemy spotkać się również ze schematem 21+7, kiedy w blistrze mamy 21 tabletek z hormonami, a pozostałe 7 pigułek to tabletki placebo (bez hormonów). Oznacza to, że po przyjęciu 21 tabletek z hormonami nie robimy przerwy i zażywamy przez kolejne 7 dni pigułki, które nie zawierają substancji czynnych (hormonów). Schemat z tabletkami placebo został stworzony po to, aby ułatwić kobietom przyjmowanie tabletek  i pomóc w wyrobieniu nawyku regularnego przyjmowania leku. O tabletkach placebo pisałyśmy w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/po-co-tabletki-placebo-w-antykoncepcji-hormonalnej/

Regularność = wysoka skuteczność

Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane regularnie, o tej samej porze, według zaleceń lekarza ginekologa, i zgodnie z ulotką producenta leku – chronią nas przed nieplanowaną ciążą zarówno w trakcie przyjmowania 21 tabletek z hormonami, jak i 7 pigułek placebo lub 7-dniowej przerwy. Podczas tygodniowej przerwy spada poziom hormonów, czego następstwem jest wystąpienie tzw. krwawienia z odstawienia (nie mylić z fizjologiczną miesiączką). O tym, czym jest krwawienie z odstawienia, przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/krwawienie-z-odstawienia-co-to-jest/

7 dni bez seksu?

Jeśli przez 21 dni regularnie przyjmowałyśmy doustną antykoncepcję hormonalną zgodnie z zaleceniami, bez żadnych odstępstw czasowych, i w międzyczasie nie wystąpiła biegunka czy wymioty, które mogłyby obniżyć skuteczność antykoncepcyjną, to w trakcie 7-dniowej przerwy jesteśmy równie skutecznie zabezpieczone przed nieplanowanym zajściem w ciążę, jak w poprzednich dniach, w których przyjmowałyśmy pigułki z hormonami. Współżycie w tygodniu, w którym nie przyjmujemy tabletek z hormonami, jest bezpieczne pod względem zajścia w ciążę i zależy tylko od preferencji partnerów – jeśli obojgu nie przeszkadza obecność krwawienia, to nie ma medycznych przeciwwskazań do bliskich spotkań w sypialni. Podczas stosunku nie musimy używać dodatkowego zabezpieczenia np. w formie prezerwatywy.

24+4 – antykoncepcja ultralekka

Antykoncepcja ultralekka to tabletki antykoncepcyjne o obniżonej dawce hormonów, które stosuje się w schemacie 24+4. 24 tabletki z ultraniską dawką hormonów zażywa się codziennie o tej samej porze, a po ich skończeniu – przez 4 dni przyjmuje się tabletki placebo. W czasie zażywania pigułek – niezawierających hormonów – pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia. Schemat dawkowania 24+4 polecany jest kobietom, które skarżą się na złe samopoczucie w czasie dłuższej (7-dniowej) przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek. O antykoncepcji ultralekkiej przeczytasz w artykule: https://antykoncepcjanamiare.pl/3-pytania-o-antykoncepcje-ultralekka/ Ważne! Po skończonej przerwie pamiętajmy o tym, żeby na następny dzień przyjąć pierwszą tabletkę z nowego blistra – wówczas zachowamy nie tylko ciągłość w stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, którą można stosować długoterminowo, ale i jej wysoką skuteczność.