Czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie?

Czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie?

„Boję się, że po tabletkach antykoncepcyjnych przytyję!” – to jedna z najczęściej powtarzanych obaw w stosunku do tej metody antykoncepcji. Czy faktycznie tak jest? Otóż nie – to mit. Żadne z badań przeprowadzonych przez naukowców nie potwierdziły bezpośredniego wpływu tabletek antykoncepcyjnych na przybieranie na wadze. Skąd zatem wzięło się to przekonanie?

70 procent kobiet boi się, że przytyje po tabletkach

Kobiety często nie decydują się na doustną antykoncepcję hormonalną z obawy przed przybraniem na wadze. Z niektórych opracowań medycznych, które oceniają wiedzę na temat antykoncepcji, wynika, że aż ¾ kobiet uważa, że to pigułki są winne tyciu. Jeśli decydują się korzystać z tej metody antykoncepcji, ważne jest dla nich, aby tabletki nie powodowały zwiększania masy ciała. Jest to najważniejsze kryterium przy wyborze tabletek dla 70 procent pacjentek i 48 procent lekarzy (1).  Przeprowadzono wiele badań na temat tego zagadnienia, żadne jednak nie potwierdziło bezpośredniego związku pomiędzy stosowaniem dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej a przybieraniem na wadze. Skąd zatem wziął się ten mit?

Metabolizm zwalnia wraz z wiekiem

Jedną z przyczyn, którą wymieniają specjaliści jest… naturalne spowolnienie metabolizmu. Zmniejszenie prędkości przemiany materii zwykle zaczyna się już po 21. urodzinach, w efekcie z każdym kolejnym rokiem nasza waga nieco wzrasta. Zdecydowana większość kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne, jest właśnie w tym wieku, w którym ich metabolizm nieznacznie zwalnia – stąd pojawiają się dodatkowe kilogramy, niezależnie od przyjmowanej antykoncepcji. Ważne jest, aby wraz z wiekiem coraz bardziej dbać o zdrowe odżywianie oraz codzienną dawkę ruchu. Są to najważniejsze czynniki, które pozwolą nam zachować prawidłową wagę i sylwetkę.

Spokojnie, to tylko woda

U niektórych kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne może wystąpić tzw. zatrzymywanie wody w organizmie. Taki objaw najczęściej obserwuje się w pierwszych 3 miesiącach przyjmowania tabletek, kiedy organizm adaptuje się do nowego poziomu hormonów. Zatrzymanie wody jest często mylone z przybraniem na wadze. Co zrobić, aby temu zapobiegać? Przede wszystkim należy dbać o nawodnienie organizmu – pić dużo wody, unikać alkoholu. Można również sięgać po napoje moczopędne, np. napar z pokrzywy. Jeśli zatrzymywanie wody nie zniknie, należy porozmawiać z lekarzem ginekologiem o zmianie aktualnie stosowanych tabletek na inne.

Panuj nad apetytem

Inną przyczyną, która może mieć wpływ na przybieranie na wadze, jest potencjalna możliwość wpływu doustnej antykoncepcji hormonalnej na wzrost apetytu. Taki skutek uboczny tabletek, chociaż skarży się na niego pewna liczba pacjentek, nie został jednak nigdy potwierdzony klinicznie. Natomiast wzrost apetytu nie musi przekładać się na wzrost wagi – wystarczy odrobina silnej woli i unikanie podjadania. Rozwiązaniem może być także zamiana słodyczy na zdrowe przekąski, np. pokrojony w paski seler czy marchewka. Jeśli nagłe napady apetytu nie będą mijać, warto spróbować zmienić tabletki antykoncepcyjne na inne.

Schudnąć po tabletkach?

Jak widać, za tycie odpowiada przede wszystkim nieodpowiedni styl życia, w którym nie uwzględniamy możliwości naszego metabolizmu, nie zaś doustna antykoncepcja hormonalna. Niektóre tabletki mogą wręcz wpłynąć na zmniejszenie tłuszczowej masy ciała – dowiodło tego badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cagliari we Włoszech pod kierunkiem Roberto Urasa. Grupę 48 kobiet podzielono na dwie podgrupy – 24 otrzymywały przez sześć miesięcy antykoncepcję hormonalną z 30 mcg EE (etynyloestradiolu) + 2 mg CMA (octanu chlormadinonu), 24 nie otrzymywało żadnego leczenia. Jedynym parametrem, który zmienił się w sposób istotny statystycznie był spadek tłuszczowej masy ciała w grupie otrzymującej antykoncepcję. Z wyjściowej wartości 14,2 kg obniżyła się ona do 13,5 kg po trzech miesiącach i do 12,7 kg po pół roku stosowania antykoncepcji. W grupie kontrolnej tłuszczowa masa ciała wzrastała nieznacznie odpowiednio z wartości 14,5 kg do 14,8 i 15,0 po trzech i po sześciu miesiącach obserwacji.(2) Taki efekt pojawiał się w badaniach wyłącznie po testowaniu tabletek zawierających octan chlormadinonu. Tłumaczy się to tym, że ten hormon pobudza metabolizm podstawowy, główną przyczynę utraty energii w organizmie.

Jeśli więc chcemy stosować tabletki antykoncepcyjne i jednocześnie cieszyć się piękną sylwetką – nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli nie cierpimy na choroby wpływające na naszą masę ciała, zachowanie prawidłowej wagi zależy wyłącznie od nas i naszej woli.

 

(1) Segmenter 2014

(2) „Antykoncepcja hormonalna a tłuszczowa i pozatłuszczowa masa ciała”, prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski