Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na jakość życia kobiet?

Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na jakość życia kobiet?

Odpowiedź brzmi – tak! 55 proc. respondentów, biorących udział w badaniu Biostat, przeprowadzonym na zlecenie kampanii „Antykoncepcja Szyta Na Miarę” uważa, że tabletki antykoncepcyjne mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia kobiet – taka o odpowiedź była popularna zarówno wśród Polek, jak i Polaków!

Komfort przede wszystkim

Prawie ¾ badanych uważa, że tabletki antykoncepcyjne mogą dawać kobietom poczucie komfortu, z czego 33,6 proc. miało zdecydowaną opinię na ten temat. Wyniki badania pokazują, że wzrasta świadomość Polek – i Polaków w zakresie skuteczności tej metody antykoncepcji, a także związanych z nią pozytywnych skutków, które są efektem regularnego przyjmowania pigułek.

Poprawa poczucia komfortu – według przebadanych osób – dotyczy w największej mierze trzech aspektów życia kobiety. Przede wszystkim pigułki mogą wpłynąć pozytywnie na życie seksualne – taką odpowiedź wybrało niemal 70 proc. respondentów. Dzieje się tak za sprawą składnika niektórych tabletek – octanu chlormadinonu, który powoduje wydzielanie beta endorfin. Dzięki nim kobieta czuje się rozluźniona i zrelaksowana, co przekłada się na poziom jej libido. Po drugie, pigułki mogą pomóc w zaplanowaniu świadomego macierzyństwa – ok. 67 proc. głosów. Dużą popularnością cieszyła się też odpowiedź, dotycząca możliwości złagodzenia lub wyeliminowania dolegliwości związanych z miesiączką (51,9 proc.), czego najbardziej świadome okazały się osoby z wykształceniem średnim oraz wyższym. Wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów, towarzyszących menstruacji, takich jak ból czy obfite krwawienia, to gwarancja poprawy komfortu życia – każdej kobiety.

Dla kogo najlepsza tabletka?

Uczestnicy badania wybrali trzy główne grupy kobiet, którym –  ich zdaniem – stosowanie tabletek może w największym stopniu poprawić jakość życia. Pierwsze miejsce, niemal jednogłośnie wybrane przez respondentów, niezależnie od płci, wieku, dochodu i miejsca zamieszkania, zajęły kobiety aktywne seksualnie – 24,9 proc. głosów ogółem. Nie trzeba tłumaczyć, że posiadając kontrolę nad własnym ciałem, każda z nas czuje się pewniej – również w łóżku. Świadomość skutecznej antykoncepcji, w połączeniu z uregulowanym libido, może dać maksimum satysfakcji podczas zbliżenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prawidłowo dobrane tabletki antykoncepcyjne regulują gospodarkę hormonalną, co bezpośrednio przekłada się na dobre samopoczucie i zmniejszenie wahań nastroju. Drugie miejsce należy do osób młodych (18,2 proc. głosów), które o 2 punkty procentowe wyprzedziły kobiety nieplanujące macierzyństwa (16,2 proc.).

Według badań Biostatu doustna antykoncepcja hormonalna może przyczynić się do poprawy komfortu życia między innymi młodych i aktywnych seksualnie kobiet, które nie planują w danym momencie ciąży. Należy jednak zaznaczyć, że poprawa komfortu jest możliwa u każdej z pań! Kluczowym aspektem jest tu szereg dodatkowych – pozaantykoncepcyjnych – właściwości pigułek, spośród których każda kobieta może znaleźć coś dla siebie. Osoby, borykające się z trądzikiem, łojotokiem, nieregularnymi cyklami czy nadmiernym owłosieniem mogą rozwiązać swój problem, za pomocą antykoncepcji hormonalnej, jeśli tylko zostanie ona odpowiednio dobrana. Tabletki ,,szyte na miarę”, zalecone przez lekarza ginekologa, mogą przyczynić się do tego, że życie każdej z nas będzie bardziej komfortowe.

 

O badaniach:

Badanie zrealizowane przez dom badawczy Biostat, na zlecenie Gedeon Richter Polska, w na przełomie marca i kwietnia 2019 roku, w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej Antykoncepcja Szyta Na Miarę. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie n=1000, z czego 523 osoby stanowiły kobiety a 477 – mężczyźni. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 18 – 60 lat, które odpowiedziały na pytania, dotyczące wpływu doustnej antykoncepcji hormonalnej na komfort i jakość życia.