Czym jest antykoncepcja?

Czym jest antykoncepcja?

Słysząc słowo – antykoncepcja – pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy, jest zabezpieczenie przed nieplanowaną w danym momencie ciążą. To prawda! Szeroko pojęta antykoncepcja to zestaw środków i metod, mających na celu kontrolowanie płodności, ale…nie tylko! Dynamiczny rozwój medycyny i farmakologii oraz potrzeby współczesnych kobiet spowodowały, że antykoncepcja hormonalna jest też lekiem, wspomagającym walkę z wieloma kobiecymi przypadłościami. Czym jest antykoncepcja i jak działa?

Doustna antykoncepcja hormonalna

Doustna antykoncepcja hormonalna to nie tylko popularna i wygodna, lecz także skuteczna metoda, zabezpieczająca przed nieplanowaną w danym momencie ciążą. Współczesna antykoncepcja rozwiązuje również wiele problemów natury medycznej i estetycznej, z którymi często borykają się kobiety, takimi jak trądzik, nadmierne owłosienie, nieregularne cykle czy bolesne i obfite miesiączki. Na rynku farmaceutycznym dostępne są jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (zawierają tylko progesteron) oraz dwuskładnikowe (zawierające progesteron oraz estrogen). Pigułki blokują uwalnianie hormonów naturalnych, odpowiedzialnych za dojrzewanie komórek jajowych i owulację, dzięki czemu minimalizują szanse na zapłodnienie. Efektem działania hormonów jest zgęstnienie śluzu szyjkowego, który uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Wśród rodzajów doustnej antykoncepcji hormonalnej dostępne są tabletki, zawierające obniżoną dawkę hormonów, czyli tzw. antykoncepcja ultralekka. W składzie takiej tabletki znajdują się hormony: etynyloestradiol (estrogen) oraz progesteron, które, dzięki swojemu połączeniu, zapewniają wysoką skuteczność. Antykoncepcja ultralekka charakteryzuje się dobrą tolerancją, a niska dawka hormonów zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Co ważne, mimo iż dawka hormonów jest mniejsza, to nie wpływa ona na obniżenie skuteczności antykoncepcji, która pozostaje na wysokim poziomie. Sekret skuteczności antykoncepcyjnej, w przypadku tabletek, tkwi w zawartych w nich rodzajach hormonów, schemacie dawkowania i – co najważniejsze –  w systematyczności stosowania przez pacjentkę. Odpowiednia kombinacja hormonów, obecnych w tabletkach antykoncepcyjnych, umożliwia kontrolę naszej płodności.

Antykoncepcja mechaniczna

Metody mechaniczne są rodzajem antykoncepcji, które stwarzają barierę, zapobiegającą przedostaniu się plemników do komórki jajowej. Ich działanie, w przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej, polega na tym, że zabezpieczają nas „od zewnętrz”, nie ingerując w układ hormonalny. Skuteczność metod mechanicznych ocenia się na około 80-98%, a należą do nich np.: prezerwatywy, czyli najpopularniejsza metoda antykoncepcji mechanicznej, która dodatkowo może chronić przed chorobami, przenoszonymi drogą płciową. Do metod mechanicznych należą również wkładki lub spirale domaciczne (bez zawartości hormonów), które umieszczane są w ciele na dłuższy okres przez lekarza-ginekologa. Kolejną formą zabezpieczenia, należącą do tej grupy, są błony i kapturki, zakładane przed stosunkiem, które także dobiera lekarz.

Antykoncepcja chemiczna

Do grupy antykoncepcji chemicznej zaliczają się kremy, żele, pianki i globulki plemnikobójcze, zagęszczające śluz szyjkowy w taki sposób, by stał się zaporą dla plemników i upośledzał ich ruchliwość. Ten rodzaj antykoncepcji stosowany jest często w parze z metodami mechanicznymi, np. prezerwatywami, by zwiększyć stopień zabezpieczenia.

Każda metoda antykoncepcji, aby była skuteczna, powinna zostać dobrana odpowiednio do naszych potrzeb i stylu życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku antykoncepcji hormonalnej, która by służyła organizmowi kobiety – i zachowała wysoki stopień zabezpieczenia, oferując jednocześnie szereg pozaantykoncepcyjnych właściwości – powinna zostać przepisana przez lekarza-ginekologa. Każda z nas jest inna, dlatego też zadbajmy o to, aby antykoncepcja była szyta na miarę naszych indywidualnych potrzeb – i celów.

O skuteczności antykoncepcji przeczytasz w artykule:

https://antykoncepcjanamiare.pl/jak-skuteczne-sa-metody-antykoncepcyjne/