Dla kogo antykoncepcja ultralekka?

Dla kogo antykoncepcja ultralekka?

Antykoncepcja ultralekka to tabletki antykoncepcyjne, które zawierają najniższą dawkę hormonów, niezbędną do zapewnienia wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej. Przyjmuje się je w wygodnym schemacie dawkowania 24 + 4 (24 tabletki czynne, tj. z hormonami + 4 tabletki placebo). Dla kogo taka forma antykoncepcji będzie najlepsza?

Dla kobiet, które dopiero zaczynają

Antykoncepcja ultralekka może być dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla młodych kobiet, które rozpoczynają właśnie korzystanie z antykoncepcji hormonalnej i nie potrzebują wyższej dawki hormonów. Dodatkowo, schemat dawkowania 24 + 4 pomaga wypracować systematyczność w stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej. Brak przerw w przyjmowaniu tabletek pozytywnie wpływa na kształtowanie nawyku regularnego przyjmowania pigułek, co jest bardzo ważne dla zachowania wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej.

Dla kobiet, które cierpią z powodu skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych

Niektóre kobiety, z powodu zbyt wysokiej dla nich dawki estrogenów w standardowych tabletkach, cierpią na różne dolegliwości, np. nudności, bóle piersi, zatrzymanie wody czy ból głowy. Warto wtedy wspólnie z ginekologiem rozważyć zmianę antykoncepcji na ultralekką. Ze względu na niższą dawkę hormonów, antykoncepcja ultralekka powoduje mniej niepożądanych skutków ubocznych. Taka forma antykoncepcji może być również odpowiednia dla kobiet, które źle znoszą 7-dniową przerwę przy standardowym dawkowaniu.

Dla kobiet, które szukają dodatkowych właściwości pozaantykoncepcyjnych

Antykoncepcja ultralekka ma znaczący wpływ na skrócenie długości trwania krwawienia z odstawienia. Może to być dobre rozwiązanie dla kobiet, które mają długie i obfite miesiączki. Antykoncepcja ultralekka może również pozytywnie wpływać na samopoczucie oraz poprawiać wygląd skóry i włosów.

Dla kobiet przed menopauzą

Kobiety dojrzałe, przed menopauzą, które nie potrzebują już wyższej dawki hormonów także mogą skonsultować z lekarzem przyjmowanie antykoncepcji ultralekkiej. Warto wiedzieć, że przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej można płynnie przejść na hormonalną terapię zastępczą i łagodniej przejść okres menopauzy.

Tabletki z ultraniską dawką hormonów są od niedawna dostępne w Polsce, więc wiele kobiet nie wie o takiej formie antykoncepcji i jej zaletach. Warto dowiedzieć się więcej o antykoncepcji ultralekkiej i sprawdzić z lekarzem ginekologiem, czy ta metoda jest szyta na miarę dla nas.