Dlaczego kobiety stosując antykoncepcję, potrzebują różnych dawek hormonów?

Dlaczego kobiety stosując antykoncepcję, potrzebują różnych dawek hormonów?

Organizm każdej kobiety jest inny i inaczej też może zareagować na różne dawki hormonów, dostarczonych mu w tabletkach antykoncepcyjnych. Pigułki, które stosuje nasza przyjaciółka, mogą okazać się dla nas nieodpowiednie, np. ze względu na zbyt wysoką lub zbyt niską dawkę estrogenu. Dlatego na rynku dostępnych jest wiele rodzajów doustnej antykoncepcji hormonalnej. Dzięki temu ginekolog może przepisać odpowiednie dla pacjentki tabletki, a tym samym spełnić jej oczekiwania. Prawidłowo dobrana doustna antykoncepcja hormonalna, o odpowiedniej dawce hormonów, minimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.

Hormony w tabletkach antykoncepcyjnych oddziałują na cały nasz organizm – jeśli będą dobrane odpowiednio, mogą przynieść korzyści pozaantykoncepcyjne, jak na przykład zredukowanie obfitych lub bolesnych menstruacji czy poprawienie wyglądu skóry oraz włosów.

A po czym poznamy, że pigułki są dla nas nieodpowiednie? W sytuacji, gdy rozpoczęłyśmy stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej i odczuwamy takie działania niepożądane, jak np.: ból głowy, tkliwość piersi, nudności czy zmiany nastroju – może być to sygnał, że dawka hormonów, zawarta w tabletkach, nam nie służy. Oczywiście nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z doustnej antykoncepcji hormonalnej, a jedynie powinnyśmy rozważyć razem z ginekologiem zmianę tabletek na inne. Lekarz, dobierając tabletki dla pacjentki, bierze pod uwagę takie czynniki, jak: wiek (na poszczególnych etapach życia możemy potrzebować różnej dawki hormonów), stan zdrowia, styl życia oraz potrzeby.

Mniejsza dawka hormonów – antykoncepcja ultraniskodawkowa

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne ewoluowały od momentu, gdy pojawiły się w aptekach. Obecnie w niektórych rodzajach pigułek stosuje się zmniejszone dawki estrogenów, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych lub zmniejszyć ich nasilenie. Co ważne, w antykoncepcji ultraniskodawkowej, niższe dawki estrogenu i progestagenu zapewniają równie skuteczną ochronę antykoncepcyjną, co tabletki o standardowej dawce hormonów, a jednocześnie są dobrze tolerowane przez kobiety i mogą wykazać właściwości pozaantykoncepcyjne. Antykoncepcję zawierającą niską dawkę estrogenów zaleca się między innymi kobietom młodym, które rozpoczynają korzystanie z antykoncepcji hormonalnej.

Niższa dawka estrogenu – kiedy ją zastosować?

Jeśli stosujemy dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne i występują u nas działania niepożądane w postaci: nudności, wymiotów, obrzęków, tkliwości piersi, bólu głowy, napięcia przedmiesiączkowego lub wzrostu masy ciała, to może być to znak, że dawka estrogenu
w naszych tabletkach jest zbyt wysoka. W takiej sytuacji warto umówić się na konsultację ginekologiczną, porozmawiać z lekarzem o występujących objawach i zapytać o doustną antykoncepcję z ultraniską dawką hormonów.

Gdy dawka estrogenu jest zbyt niska

Podczas stosowania konkretnego rodzaju doustnej antykoncepcji hormonalnej może okazać się, że dawka estrogenu jest za niska. Objawami zbyt małej dawki estrogenu mogą być: krwawienia śródcykliczne, plamienia, drażliwość, spadek libido, suchość pochwy, pocenie się czy dystrofia pochwy.

Z kolei kobietom, które źle tolerują estrogen oraz kobietom karmiącym piersią zaleca się stosowanie minipigułki, czyli jednoskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej, zawierającej wyłącznie progestagen.

Źródła:

  1. https://nazdrowie.pl/artykul/aktualnosci/antykoncepcja-szyta-na-miare-2/
  2. Ginekologia Polska, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, nr 3, 2014 r.
  3. Stewart i wsp. Choosing a combined oral contraceptive pill, 2015 r.
  4. De Leo i wsp. Hormonal contraceptives: pharmacology tailored to women’s health, 2016 r.