Dlaczego sięgamy po tabletki antykoncepcyjne?

Dlaczego sięgamy po tabletki antykoncepcyjne?

Hormonalna antykoncepcja doustna to popularna w Polsce metoda planowania rodziny. Pozwala świadomie podejmować decyzję o tym, czy i kiedy chcemy mieć dzieci. Dlaczego wybieramy właśnie tabletki antykoncepcyjne? Jakie dostrzegamy korzyści ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych?

Od czasu do czasu zarówno ginekolodzy, jak i domy badawcze sprawdzają, jak oceniane są różne rodzaje antykoncepcji, w tym tabletka antykoncepcyjna. Jedno z takich badań przeprowadził dom badawczy Brass Research & Development wspólnie z ginekologami zaangażowanymi w program edukacyjny „Antykoncepcja dla Ciebie”*, skierowany do pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających korzystanie z doustnej antykoncepcji hormonalnej. Dzięki zebranym przez nich wynikom, możemy się dowiedzieć, dlaczego tabletka antykoncepcyjna to dla wielu kobiet wybór numer 1.

Po pierwsze – ochrona przed ciążą

Jak można się spodziewać, główny cel stosowania tabletki antykoncepcyjnej jest oczywisty – najważniejsze okazuje się ich działanie antykoncepcyjne. Niemal 9 na dziesięć kobiet sięga po tabletki antykoncepcyjne właśnie ze względu na zapobieganie ciąży. Co dziesiąta kobieta stosuje hormonalną antykoncepcję doustną z innych powodów, takich jak nieregularny cykl). Choć główny powód stosowania pigułek nie uległ zmianie przez kilka ostatnich lat, to warto zauważyć, że zwiększa się odsetek pań wybierających tabletki antykoncepcyjne z  powodów pozaantykoncepcyjnych.

Jesteśmy zadowolone ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych

 Najlepsza antykoncepcja to ta, którą wybrałyśmy? Badania pokazują, że w zdecydowanej większości przypadków kobiety są usatysfakcjonowane ze stosowanej tabletki antykoncepcyjnej. Zaledwie jedna na czterdzieści użytkowniczek antykoncepcji doustnej w badaniu przyznała, że jest niezadowolona ze stosowanego rodzaju antykoncepcji.

Tabletka – najlepsza antykoncepcja?

Część kobiet zauważa, jakie dodatkowe korzyści przynosi tabletka antykoncepcyjna. Dwie na pięć  doświadcza pozaantykoncepcyjnych benefitów dzięki temu, że stosuje tabletki antykoncepcyjne. Jakie są to korzyści? Pierwsza trójka korzyści to regulacja cyklu (dla ok 40 proc. ), poprawa kondycji skóry (28 proc. ) i mniej obfite miesiączki (21 proc.). Okazuje się też, że z biegiem lat coraz więcej kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne dostrzega te dodatkowe zalety.

Leki antykoncepcyjne – jakie mogą być ich właściwości pozaantykoncepcyjne?

Antykoncepcja hormonalna, w tym tabletka antykoncepcyjna może pomóc w regulacji cyklu menstruacyjnego, zmniejszyć objętość krwawień, złagodzić objawy związane z dokuczliwym dla wielu kobiet napięciem miesiączkowym. Stosowanie tabletki antykoncepcyjnej pomaga w leczeniu niektórych chorób, takich jak endometrioza, nadmierne owłosienie, trądzik, a przy tym może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów.

Właściwie dobrana tabletka antykoncepcyjna – największe wyzwanie dla nas i naszego ginekologa?

Tabletka antykoncepcyjna jest dostępna od lat 60-tych ubiegłego wieku. Jej dynamiczny rozwój pozwolił na opracowanie różnych rodzajów tabletek, odpowiadających na różne potrzeby kobiet. Dzięki zastosowaniu minimalnych dawek hormonów przy zabezpieczeniu pełnego efektu antykoncepcyjnego, powstała innowacyjna antykoncepcja ultralekka. To antykoncepcja z ultraniską dawką hormonów, o odpowiadających nowoczesnym kobietom w schemacie stosowania (24 + 4).  Aktualnie jednym z najistotniejszych wyzwań dla lekarza ginekologa jest poradnictwo antykoncepcyjne. Pamiętajmy, że dobór tabletki antykoncepcyjnej powinien być odpowiedni zarówno dla zdrowia, jak i stylu życia pacjentki.

*Antykoncepcja dla Ciebie” to program edukacyjny dla pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną. Jako podsumowanie programu, przygotowany został raport „Poszerzenie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych w celu zapewnienia jak największej skuteczności.