Historia tabletki antykoncepcyjnej

Historia tabletki antykoncepcyjnej

26 września każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Antykoncepcji, a jedną z popularniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży jest doustna antykoncepcja hormonalna. Aż 82 procent kobiet deklaruje, że pigułki to dla nich najskuteczniejsza metoda antykoncepcji (badanie Neurohm, zrealizowane w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”). Jaka jest historia tabletki antykoncepcyjnej?

Trudne początki

Początki tabletki antykoncepcyjnej wiążą się z działalnością Margaret Sanger, amerykańskiej pielęgniarki i feministki, twórczyni pierwszej poradni kontroli urodzeń (początek XX wieku). Poradnia została zamknięta, a Sanger aresztowana – w Stanach Zjednoczonych funkcjonował wówczas przepis zabraniający rozpowszechniania treści obscenicznych, w tym informacji o aborcji i antykoncepcji. Kobieta nie zaprzestała jednak swojej działalności i szukała sposobów, aby pomóc kobietom w planowaniu ciąży. Przełomem było jej spotkanie z Katherine McCormick, milionerką i filantropką o podobnych poglądach. W 1950 roku McCormick przekazała pół miliona dolarów na założenie laboratorium dla Gregorego Pincusa, biologa, specjalizującego się w badaniach nad hormonami. To właśnie w tym laboratorium powstała pierwsza tabletka antykoncepcyjna – Enovid.

Enovid wchodzi na rynek

Początkowo (od 1957 roku) pigułka była sprzedawana jako lek na zaburzenia menstruacyjne. Jej prawdziwe przeznaczenie nie było jednak tajemnicą – po wprowadzeniu Enovidu do sprzedaży, pół miliona Amerykanek zaczęło nagle cierpieć na zaburzenia menstruacyjne. Po wielu perturbacjach, w 1960 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła pierwszy doustny środek antykoncepcyjny do sprzedaży. Pigułka – Envoid–10 – pojawiła się w aptekach 9 maja (do Polski jej odpowiedniczka trafiła w 1966 roku). Na początku o jej istnieniu wiedzieli tylko wybrani ginekolodzy i przepisywali je wyłącznie mężatkom, które urodziły już kilkoro dzieci i tylko na okres 2 lat.

Boom na tabletki

Pierwsze tabletki były bardzo niedoskonałe. Olbrzymia dawka hormonów wywoływała szereg niepożądanych skutków ubocznych – nudności, zawroty głowy, migreny, nadmierne owłosienie, zaburzenia widzenia, wymioty i bóle żołądka. Nie powstrzymało to jednak kobiet od korzystania z tej metody antykoncepcji – już 2 lata po wprowadzeniu, z preparatu Enovid korzystało 1,8 mln Amerykanek. W kampanię propagowania tabletek i zwiększania jej dostępności włączyła się również Margaret Sanger.

Pigułka daje wolność

Wynalezienie i dopuszczenie do sprzedaży tabletki antykoncepcyjnej stanowiło wielki postęp w działaniach na rzecz równouprawnienia kobiet. Do tego momentu dominująca forma antykoncepcji, czyli prezerwatywa, wymagała zaangażowania mężczyzny i często stosowanie jej było zależne wyłącznie od jego woli. Wcześniej kobiety zachodziły w wiele niechcianych ciąż, stając się przywiązane do domu i męża. Pigułka pozwoliła kobietom przejąć kontrolę nad zapobieganiem nieplanowej ciąży. Mogły samodzielnie zdecydować, czy chcą mieć dzieci, a jeśli tak, to kiedy i ile. Pozwoliła im pogodzić swoją płodność z ambicjami życiowymi, społecznymi, zawodowymi. Tabletki antykoncepcyjne dały kobietom wolność do decydowania o swoim życiu.

Nowoczesna tabletka

Szacuje się, że obecnie z tej formy antykoncepcji korzysta ok. 80 mln kobiet na całym świecie. Współczesna tabletka w niewielkim stopniu przypomina swoją poprzedniczkę z lat 50-tych. Zawiera o wiele mniejszą dawkę hormonów (niektóre pigułki mają nawet 10-krotnie niższą – tabletki z ultraniską dawką hormonów) i nie powoduje tak wyraźnych skutków ubocznych. Mamy do dyspozycji tabletki jedno – i dwuskładnikowe. Jedno –, dwu – i trójfazowe. Preparaty z tabletkami placebo i bez nich. Pigułki w schemacie dawkowania 28, 21 + 7, 24 + 4. Poszczególne tabletki różnią się między sobą rodzajem i poziomem hormonów, a od niedawna są dostępne także preparaty z ultraniską dawką hormonów.

Od tabletki Enovid doszliśmy obecnie do kilkudziesięciu tabletek różnych marek. Rynek doustnej antykoncepcji hormonalnej wciąż się rozwija, dzięki czemu każda kobieta może znaleźć preparat dopasowany do swoich potrzeb. Szyty na miarę specjalnie dla niej.