Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych

Na polskim rynku dostępne są różnego rodzaju tabletki antykoncepcyjne. Zasadniczą różnicą między nimi jest rodzaj i dawka hormonów, które są niezbędne do spełniania ich podstawowej funkcji, czyli zapobieganie nieplanowanej w danym momencie ciąży. Co to za substancje i jak mogą oddziaływać na organizm kobiety?

Współczesne pigułki antykoncepcyjne zawierają dwie grupy hormonów: estrogeny oraz progestageny, a także substancje ,,uzupełniające”, np. laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana i inne. W jednoskładnikowych tabletkach występuje tylko syntetyczny progestagen, natomiast w dwuskładnikowych dodatkowo estrogen. Co więcej dawki danego hormonu, w zależności od  tabletki, może się różnić.

Progestagen

Do najbardziej znanych progestagenów zalicza się progesteron – hormon produkowany naturalnie w organizmie kobiety. W tabletkach antykoncepcyjnych wykorzystywane są jego syntetyczne zamienniki. Substancja ta występuje w pigułkach w połączeniu z estrogenem, jak również samodzielnie (np. dezogestrel). Odpowiada za zatrzymanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego, a także – w tabletkach dwuskładnikowych – za wspieranie działania estrogenów. Progestagen może nieść ze sobą  też dodatkowe korzyści, np. złagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, poprawienie stanu cery i włosów albo zmniejszenie bólu menstruacyjnego.

Estrogen

Naturalne oraz syntetyczne odmiany estrogenu, wykorzystywane w tabletkach antykoncepcyjnych (np. etynyloestradiol), blokują dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, co uniemożliwia zapłodnienie. Estrogen występujący naturalnie (produkowany przez organizm kobiety) wpływa na wiele aspektów – od wyglądu, przez funkcjonowanie narządów wewnętrznych, cykl miesiączkowy, aż po gospodarkę hormonalną. Nie dziwi zatem, że przy przyjmowaniu tego hormonu (naturalnego i sztucznego), można spodziewać się różnych skutków pozaantykoncepcyjnych, np. uregulowania cyklu miesiączkowego, poprawy nastroju.

Opracowane przez naukowców kombinacje hormonów gwarantują wysoką skuteczność antykoncepcji hormonalnej poprzez niedopuszczenie do zapłodnienia. Dodatkowo mogą powodować szereg korzystnych efektów pozaantykoncepcyjnych. Należy pamiętać, że aby zacząć stosować ten rodzaj zabezpieczenia, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który potrafi dobrać antykoncepcję na miarę dla każdej z nas.