Jak organizm zareaguje na odstawienie tabletek?

Jak organizm zareaguje na odstawienie tabletek?

Współczesna doustna antykoncepcja hormonalna oferuje kobietom nie tylko wiele właściwości pozaantykoncepcyjnych, ale jednocześnie, dzięki mniejszej niż kiedyś dawce hormonów, minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych po odstawieniu tabletek. Trzeba jednak pamiętać, że organizm każdej kobiety jest inny i to, jak szybko zaadaptuje się do funkcjonowania bez pigułek, zależy od indywidualnych predyspozycji. Co może dziać się, gdy odstawimy tabletki?

Idealny moment na odstawienie

Jeśli chcemy odstawić pigułki, np. ze względu na planowaną ciążę, to możemy przestać je przyjmować tak naprawdę w dowolnym momencie, jednak lekarze zalecają, żeby dokończyć zaczęte opakowanie. Dlaczego? Wówczas łatwiej nam będzie zorientować się, w którym momencie cyklu znajduje się nasz organizm, co może być pomocne przy staraniach się o dziecko. Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania wystąpi krwawienie z odstawienia – nie mylmy go z okresem. Następne krwawienie, które pojawi się po kolejnym cyklu, będzie już fizjologiczną miesiączką, a to będzie oznaczać, że nasz organizm wrócił do stanu sprzed antykoncepcji. A co, jeśli miesiączka się nie pojawi?

Zanik okresu?

Skutkiem odstawienia tabletek – pojawiającym się u niektórych kobiet – jest brak okresu, który może potrwać nawet do 6 miesięcy. Nie musimy się tym stresować, ponieważ wystąpienie miesiączki zależne jest od indywidualnych predyspozycji organizmu. U jednych kobiet okres wystąpi już w 1. cyklu po odstawieniu tabletek, a u innych –  nawet po kilku miesiącach. Jeśli po około pół roku od odstawienia pigułek okres nie wróci, wówczas należy skonsultować tę kwestię z ginekologiem – może okazać się, że przyczyną zaniku miesiączki są problemy natury ginekologicznej lub endokrynologicznej, o których nie wiedziałyśmy, przyjmując antykoncepcję.

Panie, które zażywały tabletki antykoncepcyjne ze względu na bolesne i obfite miesiączki muszą wiedzieć, że po ich odstawieniu okres może wrócić do stanu sprzed antykoncepcji, co spowoduje, że kobiece dni ponownie staną się niekomfortowe i dokuczliwe.

Wahająca się waga

Przytyję, schudnę, a może utrzymam wagę, odstawiając antykoncepcję? – to jedno z najczęstszych pytań, zadawanych lekarzom przez panie, które chcą zrobić przerwę w doustnej antykoncepcji hormonalnej. Prawidłowo dobrane tabletki, które nie spowodowały wzrostu masy ciała, w trakcie ich przyjmowania, nie powinny także wywołać dużych zmian po ich odstawieniu. Faktycznie, u niektórych z nas wskazówki na wadze mogą pokazać mniejsze wartości, nie oznacza to jednak, że chudniemy. Dzieje się tak, ponieważ organizm niektórych pań będzie w ten sposób regulował swoją gospodarkę wodno-elektrolitową, czyli pozbywał się ewentualnego nadmiaru wody, który może – ale nie musi – wystąpić, gdy zażywamy pigułki. Tkanka tłuszczowa zostaje na tym samym poziomie.

Skóra i włosy – co z nimi?

Tabletki, które przyjmowałyśmy przez jakiś czas, dzięki swoim właściwościom pozaantykoncepcyjnym mogły pozytywnie wpływać na jakość naszej skóry i włosów, ponieważ hormony, zawarte w pigułkach, regulowały gospodarkę hormonalną organizmu. U pań, dla których jednym z głównych powodów przyjmowania antykoncepcji była walka z problemami natury estetyczno-dermatologicznej, po odstawieniu tabletek może niestety nastąpić powrót do stanu skóry sprzed antykoncepcji. Wiąże się to z wahaniami hormonów, które mogą wystąpić po zrezygnowaniu z pigułek.

Co z płodnością?

Ta kwestia również zależy od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. W przypadku niektórych pań organizm będzie potrzebował trochę czasu, aby ustabilizować naturalny cykl, ale będą też i takie kobiety, u których do uwolnienia komórki jajowej dojdzie bardzo szybko – nawet na drugi dzień po odstawieniu tabletek! Pamiętajmy o tym, że przyjmowanie pigułek – nawet długoterminowo – nie obniża naszej płodności, więc jeśli zdecydujemy się na rezygnację z nich, to chcąc zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą, musimy postawić na inną formę antykoncepcji – np. prezerwatywę. I pamiętajmy też o tym, że ewentualny, początkowy brak miesiączki wcale nie musi oznaczać braku jajeczkowania, a co za tym idzie – może dojść do zapłodnienia. Co ciekawe, u niektórych kobiet wystąpić może nawet wzmożona płodność, zwiększająca szansę na wystąpienie ciąży mnogiej.

Współczesna antykoncepcja, dzięki mniejszej niż kiedyś dawce hormonów oraz większym możliwościom indywidualnego dopasowania do potrzeb i oczekiwań kobiety, w większości przypadków nie wywoła skutków ubocznych, po odstawieniu pigułek. Musimy jednak pamiętać, że codzienne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zapewniało równowagę hormonalną, dlatego po ich odstawieniu, zanim organizm powróci do stanu sprzed antykoncepcji, może wystąpić lekkie pogorszenie samopoczucia – czy wahania nastrojów. Łagodne odstawienie tabletek antykoncepcyjnych zaczyna się tak naprawdę w momencie…ich dobierania! Jeśli ginekolog dopasuje odpowiednie dla naszego organizmu pigułki, to zminimalizuje ryzyko ewentualnego wystąpienia skutków ubocznych, gdy zdecydujemy się na ich odstawienie.