Jak prawidłowo przechowywać tabletki antykoncepcyjne?

Jak prawidłowo przechowywać tabletki antykoncepcyjne?

Czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na obniżenie skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych, dlatego bardzo ważne jest to, aby przechowywać je w odpowiedni – zalecany – sposób. Przed czym powinniśmy chronić pigułki antykoncepcyjne, aby zachowały swoją skuteczność?

Tabletki antykoncepcyjne to lek, którego przechowywanie jest ściśle określone przez każdego producenta. Żeby zachowały swoje właściwości, muszą być trzymane w odpowiednich warunkach, opisanych w ulotce, dołączonej do leku. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, to możemy przyczynić się do obniżenia ich skuteczności.

Ulotka – to nie tylko papierek

Tabletka antykoncepcyjna składa się ze związków chemicznych, substancji czynnych, hormonów, które, pod wpływem czynników zewnętrznych, mogą wchodzić w różne reakcje. Producenci leków, przed dopuszczeniem lekarstwa do sprzedaży, testują jego odporność na czynniki zewnętrzne po to, aby zwrócić uwagę ich użytkowników na te, które mogą wpływać na przyswajalność – i skuteczność – leków. Do czynników takich należą między innymi: promieniowanie UV, ekspozycja na słońce, wysokie lub niskie temperatury czy wilgoć. Przestrzeganie zaleceń producenta jest ważne, ponieważ w przypadku ich zlekceważenia, lek może zmienić swój skład, a substancje czynne mogą nie przyswoić się w organizmie – co spowoduje, że lek – a w tym przypadku tabletka antykoncepcyjna – nie zadziała.

Pamiętajmy o tym, żeby zachować ulotkę i przechowywać lek w oryginalnym opakowaniu. W przypadku, gdy będziemy miały jakąkolwiek wątpliwość, związaną z przyjmowaniem środka medycznego, to w każdej chwili będziemy mogły sprawdzić w ulotce, czy nie ma tam informacji na ten temat. Oczywiście większość ulotek dostępnych jest online, ale zawsze istnieje ryzyko, że internet nie zadziała – papierowa ulotka jest niezawodna.

Bądź terminowa

Trzeba pamiętać także o terminie ważności – pod żadnym pozorem nie powinniśmy przyjmować przeterminowanego leku, ponieważ nie tylko będzie on nieskuteczny, ale jednocześnie może wywołać zatrucie czy inne, niebezpieczne, skutki uboczne. Jednocześnie nie bez znaczenia jest prawidłowa utylizacja środków leczniczych. Nie wolno wrzucać ich do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. W większości aptek można bezpłatnie oddać przeterminowane leki – wówczas mamy gwarancję, że nie trafią one w niepowołane ręce i zostaną profesjonalnie zutylizowane. Jeszcze jedna kwestia – leków nie wolno zamrażać! Termin ważności to ściśle określona data przydatności, po przekroczeniu której absolutnie nie można stosować środka medycznego!

Miejsca optymalne

Miejsca, w których przechowywać będziemy środki medyczne, powinny być przede wszystkim niewidoczne i niedostępne dla dzieci! To bardzo ważne, bo substancje, zawarte w lekach, mogą wywołać u dzieci groźne skutki uboczne. Optymalną temperaturą, dla większości leków (wyłączając te, które wymagają przechowywania w lodówce), jest 18 – 25 stopni. Miejsce, w którym przechowywać będziemy tabletki, powinno być suche i nienasłonecznione. Dobrym pomysłem za to jest wysoko zawieszona szafka, w której będziemy trzymać naszą apteczkę. Leki najlepiej jest przechowywać w oryginalnych opakowaniach – unikniemy wówczas ryzyka pomylenia środków medycznych czy uszkodzeń mechanicznych.

Pamiętajmy! Bezpieczne leki to takie, które pochodzą z apteki! Nie bierzmy tabletek antykoncepcyjnych od naszych koleżanek, mam, czy przyjaciółek, ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy były przechowywane w odpowiedni sposób! Antykoncepcja szyta na miarę to taka, która jest dobrana przez lekarza i prawidłowo – przez nas – przechowywana!