Jak rozmawiać z ginekologiem o antykoncepcji?

Jak rozmawiać z ginekologiem o antykoncepcji?

Wizyta u ginekologa to pierwszy – niezbędny – etap przy wyborze odpowiedniej formy antykoncepcji. Lekarz, po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjentki oraz jej potrzebami i oczekiwaniami względem antykoncepcji hormonalnej, zaproponuje tabletki, które będą bezpieczne, skuteczne i dostosowane do jej organizmu. Jak rozmawiać z ginekologiem? – przede wszystkim szczerze i bez tabu.

Sprawdź możliwości

Wybierając się na wizytę do ginekologa, warto wcześniej poczytać o antykoncepcji hormonalnej, żeby zorientować się, co oferuje nam współczesna farmakologia. Oczywiście to lekarz zadecyduje, w porozumieniu z nami, jakie pigułki będą dla nas odpowiednie, ale znając różne ich warianty, będziemy mogły dopytać lekarza o konkretny rodzaj tabletek, a także różnice pomiędzy poszczególnymi formami antykoncepcji hormonalnej.

Pierwsza antykoncepcja? Rozmawiaj szczerze

Nie traktujmy wizyty u lekarza jako formalności, której celem jest tylko wypisanie recepty. Decydując się na antykoncepcję hormonalną musimy mieć na względzie to, że jest to lek, dlatego powinnyśmy podejść do tematu świadomie i odpowiedzialnie. Bardzo ważnym elementem wizyty u ginekologa, oprócz badania, jest wywiad medyczny, w trakcie którego lekarz sprawdzi stan naszego zdrowia, zapyta o choroby kobiet z naszej rodziny (przebyte choroby nowotworowe, takie jak: rak piersi, macicy czy jajników). Ginekolog zapyta także o nasze ewentualne choroby przewlekłe, występowanie zakrzepicy, datę ostatniej miesiączki, regularność menstruacji, nasz wiek – czy nałogi. Wbrew pozorom, te dwie ostatnie kwestie są ważne i lekarz weźmie je pod uwagę, przepisując antykoncepcję. Jeśli na stałe przyjmujemy jakieś leki – zgłośmy ten fakt lekarzowi. To bardzo ważne, ponieważ tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z niektórymi z nich, dlatego ta informacja będzie niezwykle cenna dla ginekologa, który uwzględni ją przy doborze pigułek.

Powiedz o swoich potrzebach

Współczesne tabletki, oprócz wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej, mogą odpowiedzieć również na szereg naszych potrzeb lub problemów – i to nie tylko natury ginekologicznej. Chcesz mieć piękną skórę? Pozbyć się nadmiernego owłosienia? Poprawić libido? A może zmniejszyć obfitość krwawienia menstruacyjnego i zredukować towarzyszący mu ból? Powiedz o tym swojemu lekarzowi. Dzięki dodatkowym właściwościom współczesnej antykoncepcji ginekolog postara się uwzględnić wszystkie Twoje potrzeby i odpowiedzieć na nie – pigułką!

Pytaj!

O co zapytać lekarza? O każdą kwestię, która budzi Twoją wątpliwość. Przede wszystkim dopytaj o schemat dawkowania, skuteczność, przeciwwskazania, ewentualne skutki uboczne oraz o to, jak może zareagować organizm na tabletki antykoncepcyjne. Pamiętaj, że dla ginekologa nie ma tematów tabu – a każde intymne pytanie będzie jak najbardziej na miejscu. Ginekolog jest nie tylko po to, żeby dobrać odpowiednie dla Ciebie tabletki, ale zadbać również o Twój komfort psychiczny przy ich przyjmowaniu.

Dobrym sposobem na to, żeby nie zapomnieć o niczym, jest zanotowanie najważniejszych pytań na kartce czy zapisanie ich w telefonie. Ta prosta metoda da nam pewność, że niczego nie pominęłyśmy i opuszczamy gabinet nie tylko z receptą, na dostosowane do nas tabletki, ale i wystarczającą dawką wiedzy.

Nie wyrzucaj ulotki

Dołączona do opakowania tabletek ulotka to bardzo ważny element leków, który zawiera istotne dla nas informacje. Nie zastąpi oczywiście ginekologa, ale jeśli zapomnimy zapytać o coś w trakcie wizyty, to wiele odpowiedzi znajdziemy właśnie w ulotce. Oczywiście w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów – należy skonsultować je z lekarzem.

Pamiętaj, że od momentu rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej, wizyty kontrolne u lekarza powinny na stałe zagościć w Twoim kalendarzu. To wszystko po to, żeby lekarz monitorował Twój stan zdrowia i wykonywał niezbędne badania, mające na celu ochronę Twojej kobiecości.