Jak Twój organizm dostosowuje się do tabletek antykoncepcyjnych?

Jak Twój organizm dostosowuje się do tabletek antykoncepcyjnych?

Po rozpoczęciu przyjmowania hormonalnej antykoncepcji doustnej większość z nas bacznie obserwuje swój organizm – przede wszystkim kontrolując, czy tabletki nie powodują niepożądanych skutków ubocznych? Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość – nasz organizm potrzebuje trochę czasu na dostosowanie do nowego poziomu hormonów.

3-miesięczny okres przystosowawczy

Okres przystosowania się naszego organizmu do danych tabletek antykoncepcyjnych wynosi ok. 3 miesiące. W tym czasie mogą pojawić się pewne problemy związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Do najczęściej występujących objawów możemy zaliczyć np. plamienia śródcykliczne, problemy gastryczne czy zatrzymanie wody w organizmie. U większości kobiet te skutki uboczne mijają po wspomnianych 3 miesiącach. Jeśli objawy nie ustępują – koniecznie powiedz o tym lekarzowi, który zaproponuje Ci inne tabletki – optymalnie dobrane do Twoich potrzeb.

Plamienia śródcykliczne – częsty objaw

Do najczęściej występujących objawów towarzyszących rozpoczęciu przyjmowania antykoncepcji zalicza się przede wszystkim plamienie śródcykliczne. W związku z tym wiele kobiet ma obawy, czy skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana, czy nie jest to nic poważnego. Nie ma jednak czego się obawiać – plamienie w pierwszych cyklach przyjmowania tabletek to normalny i bardzo często występujący objaw, który mija po kilku miesiącach. Zwłaszcza w przypadku antykoncepcji ultralekkiej – badania kliniczne pokazują, że już przy drugim cyklu stosowania tabletek z niską dawką hormonów liczba plamień śródcyklicznych zmniejsza się o prawie 60 procent.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych nie ustępują po 3 miesiącach, najprawdopodobniej ten właśnie rodzaj pigułek nie służy naszemu organizmowi. Należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze nową doustną antykoncepcję hormonalną – na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów tabletek, na pewno znajdziemy coś dla siebie. Warto pamiętać również, że jeśli niepożądane objawy przyjmowania tabletek są nasilone do tego stopnia, iż utrudniają normalne funkcjonowanie – należy zgłosić to niezwłocznie lekarzowi. Pamiętajmy, że dobry lekarz służy nam pomocą w każdej sytuacji i to z nim powinnyśmy konsultować wszelkie wątpliwości.

Pozaantykoncepcyjne właściwości tabletek

Wiele kobiet przyjmuje również doustną antykoncepcję hormonalną dla jej pozantykoncepcyjnych właściwości. Część pozytywnych efektów tabletek antykoncepcyjnych możemy zaobserwować już w 1. cyklu ich przyjmowania. Jednak na pełny rezultat lepiej poczekać 3-6 miesięcy. Po tym czasie np. zdecydowanie poprawi się wygląd skóry, zmniejszą lub znikną bóle brzucha. Jeśli oczekiwane przez nas efekty nie pojawią się – należy skonsultować z lekarzem zmianę tabletek.